Církev zřídí kontaktní místo pro mladistvé ohrožené sexuálním zneužíváním

Datum publikace19. 3. 2019, 17.00

Ve dnech 18. a 19. března 2019 se konalo 117. plenární zasedání České biskupské konference, a to v Rakouském hospici Svaté Rodiny v Jeruzalémě. Zásadním tématem projednávaným na plenárním zasedání byla problematika sexuálního zneužívání nezletilých v prostředí církve. Plenární zasedání rozhodlo o zřízení kontaktního místa na pomoc mladistvým, kteří se cítí být zneužiti.

Plenární zasedání bezprostředně navazovalo na duchovní cvičení, která pod vedením významného biblisty P. doc. Jaroslava Brože z KTF UK, prožívali biskupové na posvátných místech spojených s životem a působením Ježíše Krista.

Součástí plenárního zasedání bylo několik oficiálních setkání. Nejprve byl ještě během duchovních cvičení slavnostně přijat v Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě kardinál Dominik Duka, jehož doprovod tvořili čeští a moravští biskupové, a reprezentanti řeholních společností v ČR. Následovalo setkání s apoštolským administrátorem latinského katolického patriarchátu, arcibiskupem Pierbattistou Pizzaballou.

V rámci plenárního zasedání se poté uskutečnilo setkání s rabínem Davidem Rosenem, mezinárodním ředitelem mezináboženských vztahů Amerického židovského kongresu, s nímž se biskupové společně pomodlili u Západní zdi Jeruzalémského chrámu (Zeď nářků). Následovalo setkání s velvyslancem České republiky v Izraeli Martinem Stropnickým, ředitelem Českého domu v Jeruzalémě Robertem Mikolášem a jejich spolupracovníky v jeruzalémském Českém domě. V úterý 19. března se potom kardinál Dominik Duka a arcibiskup Jan Graubner setkali s apoštolským nunciem v Izraeli Leopoldem Girellim.

Tématem vlastního jednání plenárního zasedání bylo například prodloužení mandátu stávajícímu řediteli Papežských misijních děl, projednání návrhů na každoroční ocenění významných umělců a dalších osobností Českou biskupskou konferencí či plán setkání a práce České biskupské konference na rok 2020.

Zásadním tématem projednávaným na tomto plenárním zasedání byla problematika sexuálního zneužívání nezletilých v prostředí církve. Kardinál Dominik Duka referoval o summitu předsedů biskupských konferencí na téma ochrany nezletilých, který se konal v Římě na konci února 2019 ve spolupráci s komisí OSN. Biskupové znovu zdůraznili, že každý případ sexuálního zneužití v církvi je těžký hřích a současně trestný čin, který má dopad na oběti těchto neomluvitelných skutků jak v rovině právní, tak především v rovině lidské a duchovní, která je poznamenává na celý život. Stejně tak tyto činy ubírají církvi na důvěryhodnosti. Proto plenární zasedání rozhodlo o zřízení kontaktního místa na pomoc mladistvým, kteří se cítí být zneužiti.

Toto kontaktní místo bude zřízeno k 1. květnu 2019 společně Českou biskupkou konferencí a konferencemi představených mužských a ženských řeholí. V nejbližších dnech začne pracovat přípravná komise, do níž je za Českou biskupskou konferenci delegován pražský pomocný biskup Zdenek Wasserbauer. Biskupové věří, že se tímto krokem podaří usnadnit přístup k psychologické i pastorační pomoci a ke zprostředkování případného právního řešení těchto politováníhodných činů.

Plenární zasedání ČBK rovněž rozhodlo o revizi a aktualizaci stávající „Společné směrnice ČBK a Konferencí vyšších představených řeholních představených v ČR pro postup v případech trestných činů pohlavního zneužití osoby mladší 18 let duchovním či laikem v rámci činnosti církve“, jíž se řídí od roku 2015.

(Zdroj: ČBK)

Autor článku: Tomáš Tetiva