V Římě se konalo setkání národních ředitelů pro katechezi

Datum publikace21. 3. 2019, 13.30

V Římě se ve dnech 18. až 20. března konalo setkání národních ředitelů pro katechezi a Českou republiku zde zastupoval P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce ČBK. Kromě výměny zkušeností na poli katecheze byli delegáti seznámeni s přípravou nového katechetického direktoria.

Foto: Mariusz Kuźniar

Setkání se konalo pod záštitou Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a zúčastnilo se ho 21 delegátů z různých evropských států. Jednání probíhala v sídle Italské biskupské konference a zahájil je chorvatský arcibiskup z Đakovo-Osijek, Mons. Đuro Hranić, předseda katechetické sekce komise CCEE pro evangelizaci a kulturu.

Cílem setkání byla výměna dobrých zkušenosti na poli katecheze mezi jednotlivými církevními provinciemi. Delegáti se také ohlédli za II. mezinárodním katechetickým kongresem, který se konal loni na podzim v Římě. Nechyběla ani reflexe nad synodou o mládeži a Světovými dny mládeže v Panamě

Dále byli ředitelé katechetických sekcí seznámeni s procesem přípravy nového katechetického direktoria, které přiblížil Mons. Franz-Peter Tebartz-van Elst, delegát pro katechezi Papežské rady pro novou evangelizaci. Velké množství připomínek k novému direktoriu ukázalo, že jeho vznik je sledován s velikým zájmem.

Vzácným hostem byl lotyšský arcibiskup z Rigy Mons. Zbigņevs Stankevics, prezident Komise CCEE pro evangelizaci a kulturu, který referoval o aktivním zapojení papeže Františka do průběhu přípravného procesu a posléze konání samotné synody o mládeži.

Zajímavý příspěvek „Katecheze a synodální proces“ zazněl z úst odborného synodálního delegáta prof. Salvatore Currò z Papežské salesiánské univerzity.

Velice zajímavým bodem setkání byla prezentace doktora Bernharda Meusera jednoho z autorů Youcat for kids, který všem přiblížil způsob práce a myšlenkový svět autorů dětského katechismu. Tento nevšední katechismus pro rodiče a jejich děti se těší velké oblibě a Česká republika je jednou z mála zemi, která může s tímto povedeným katecheticko-didaktickým materiálem pracovat ve svém rodném jazyce.

Na závěr kongresu všechny zúčastněné pozdravil a ujistil o své modlitbě prezident CCEE, kardinál Angelo Bagnasco.

(Zdroj: P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce ČBK)

Autor článku: Radka Blajdová