Češi a Slováci společně oslavili v Římě 1150. výročí smrti sv. Cyrila

Datum publikace22. 3. 2019, 15.00

V bazilice sv. Klimenta nedaleko Kolosea byl v roce 869 pochován sv. Cyril. 1150. výročí jeho smrti přivedlo do Říma nejvyšší představitele českého a slovenského parlamentu, kteří se včera zúčastnili slavnostní mše v bazilice nad jeho hrobem.

Foto: Jozef Bartkovjak SJ

Předseda poslanecké sněmovny ČR Radek Vondráček a předseda Národní rady SR Andrej Danko zamířili nejprve do Baziliky sv. Klimenta, jejíž dějiny, doložené několika patry archeologických vykopávek v podzemí,  sahají do nejstarších křesťanských Věčného města.

V horní bazilice sloužil mši svatou předseda Slovenské biskupské konference, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Koncelebroval s ním arcibiskup Cyril Vasil´, který je sekretářem vatikánské Kongregace pro východní církve, olomoucký pomocný biskup Antonín Basler, bratislavský řeckokatolický eparcha Peter Rusnák a pražský řeckokatolický exarcha Ladislav Hučko, dále rektoři papežských kolejí obou národů Roman Czudek a Pavol Zvara a mnoho dalších českých a slovenských kněží působících v Římě. Liturgii doprovázela schóla Papežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda. Starobylou baziliku zaplnily skupiny poutníků.

Akce organizované pod záštitou velvyslanců obou států při Svatém stolci, Václava Kolaji a Marka Lisánského, se zúčastnili také diplomatičtí zástupci dalších zemí. Arcibiskup Zvolenský ve své homilii připomněl stále aktuální duchovní a mravní odkaz sv. Cyrila.

Po skončení mše pokračovala slavnost procesím za zpěvu litanií k Cyrilovu hrobu v podzemní bazilice z konce 5. století, kde zazněly modlitby českých a slovenských biskupů. Hluboce symbolickou a dojemnou chvílí byl zpěv obou národních hymen, které společně zazpívalo celé shromáždění.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Radka Blajdová