Kardinál Duka: O kauze sexuálního zneužívání v českobudějovické diecézi jsem nevěděl

Datum publikace22. 3. 2019, 17.00

Kardinál Dominik Duka OP se ohrazuje proti tvrzení, které zaznělo v reportáži webu Seznam Zprávy, že věděl o případu sexuálního zneužívání ze strany kněze V. Z. a nekonal. Více v prohlášení.

Foto: Vojtěch Hlávka, Člověk a víra

Ohrazuji se proti tvrzení v reportáži na webu Seznam Zprávy, že jsem věděl o případu sexuálního zneužívání kněze V. Z. v diecézi českobudějovické. O těchto skutečnostech jsem nebyl nikdy informován a odmítám tvrzení, že jsem něco věděl a nekonal.

Jsem arcibiskupem pražským, a proto se mé kompetence a pravomoci vztahují pouze na záležitosti arcidiecéze pražské. Nepřísluší mi a ani nijak nemohu zasahovat do dění v jiných diecézích, to je vše v gesci sídelního biskupa dané diecéze. Tyto záležitosti nemůže řešit ani předseda ČBK, protože k tomu nemá oprávnění.

Pokud k těmto otřesným sexuálním deliktům v katolické církvi došlo, rozhodně nebráníme a nechceme bránit řádnému vyšetření. Naopak, aktivně usilujeme o prošetření podezření a spolupracujeme s orgány činnými v trestním řízení na potrestání pachatele.

Kardinál Dominik Duka, OP

arcibiskup pražský a předseda ČBK