Nigérie: Diecéze se modlí za uneseného kněze

Datum publikace28. 3. 2019, 12.00

Katolický kněz John Bako Shekwolo byl unesen neznámými pachateli, kteří se vloupali do jeho domova v obci Ankuwai v nigerijském státě Kaduna. Informoval o tom kancléře arcidiecéze Kaduna, který také požádal o modlitby za rychlé propuštění uneseného kněze.

Foto: Immanuel Afolabi / CC BY-NC-ND 2.0

Arcidiecéze v prohlášení apeluje na všechny, kteří „jsou zodpovědní za jeho únos, aby ho co nejdříve bez úhony propustili“.

Policie už zahájila vyšetřování únosu, který odsoudila ve svém prohlášení také zástupci místních křesťanských církví v zemi. Podle nich je únos kněze závažnou událostí, který ukazuje na neschopnost místní vlády.

Je smutné, že se stát Kahuna stal centrem únosů, aniž by stát proti tomu výrazněji zakročil. Ukazuje to, že vláda není schopná zajistit bezpečnost lidí a soukromý majetek. Vláda a bezpečnostní agentury musí přijmout zodpovědnost za ochranu lidí a majetku,“ stojí v prohlášení místních církví.

Nigérie patří mezi země, kde dochází k vůbec nejvážnějšímu pronásledování křesťanů, především v souvislosti s útoky teroristické organizace Boko Haram. Jenom v tamější diecézi Kafanchan bylo v posledních pěti letech zabito 988 lidí, zničeno 71 převážně křesťanských vesnic, zpustošeno bylo též 2 712 domů a 20 kostelů.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva