Nigérie: Diecéze se modlí za uneseného kněze

Katolický kněz John Bako Shekwolo byl unesen neznámými pachateli, kteří se vloupali do jeho domova v obci Ankuwai v nigerijském státě Kaduna. Informoval o tom kancléře arcidiecéze Kaduna, který také požádal o modlitby za rychlé propuštění uneseného kněze.
Publikováno: 28. 3. 2019 12:00

Foto: Immanuel Afolabi / CC BY-NC-ND 2.0

Arcidiecéze v prohlášení apeluje na všechny, kteří „jsou zodpovědní za jeho únos, aby ho co nejdříve bez úhony propustili“.

Policie už zahájila vyšetřování únosu, který odsoudila ve svém prohlášení také zástupci místních křesťanských církví v zemi. Podle nich je únos kněze závažnou událostí, který ukazuje na neschopnost místní vlády.

Je smutné, že se stát Kahuna stal centrem únosů, aniž by stát proti tomu výrazněji zakročil. Ukazuje to, že vláda není schopná zajistit bezpečnost lidí a soukromý majetek. Vláda a bezpečnostní agentury musí přijmout zodpovědnost za ochranu lidí a majetku,“ stojí v prohlášení místních církví.

Nigérie patří mezi země, kde dochází k vůbec nejvážnějšímu pronásledování křesťanů, především v souvislosti s útoky teroristické organizace Boko Haram. Jenom v tamější diecézi Kafanchan bylo v posledních pěti letech zabito 988 lidí, zničeno 71 převážně křesťanských vesnic, zpustošeno bylo též 2 712 domů a 20 kostelů.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021