Programové tipy Radia Proglas na 14. týden 2019

Datum publikace29. 3. 2019, 10.00

V týdnu od 1. dubna na vlnách Proglasu uslyšíte Noční linku na téma „Živí, mrtví a ještě nenarození aneb tajemné předivo mezi námi, našimi předky i potomky“ nebo rozhovor s doc. Ludmilou Muchovou z Teologické fakulty JU v Českých Budějovicích.

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby:

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby: v úterý 2. dubna v 18.00 mši svatou ze studia Proglasu, ve čtvrtek 4. dubna v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné, v pátek 5. dubna v 18.00 mši svatou z kostela sv. Augustina v Brně, v neděli 7. dubna v 9.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Pardubicích.

V týdnu zazní také modlitba růžence – ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

Ve středu a v pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Křížové cesty.

V postní době dostáváme příležitost hlouběji se zamyslet nad našimi vztahy. Jsou naše vazby na druhé ovšem jen vazbami, které žijeme s našimi současníky? Není v předvelikonočním usebrání dobré zamyslet se i nad dary, které nám tu zanechali naši předci, kteří se za nás v nebesích přimlouvají a jejichž otiskem v tomto pozemském životě jsme? A co zde vlastně zanecháme těm, co přicházejí a přijdou po nás, našim dětem, vnukům i pravnukům? Noční linkou, ve které zazní i úryvky z próz a esejů a českého křesťanského spisovatele Jana Čepa, provází redaktorka Hana Svanovská, která se těší na vaše e-maily, SMS a telefonáty. Diskutujte v pondělí 1. dubna od 22.30.

Jaké to je, když vzniká netradiční nová škola – to se dozvíte v Kafemlýnku v úterý 2. dubna od 9.00. V Brně vznikne škola založená na vyprávění a chápaní příběhů 'Škola příběhem Filipka'. Její budoucí ředitelka Ruth Konvalinková prozradí, jak tato církevní škola založená Českobratrskou církví evangelickou bude fungovat. Rozhovor povede redaktorka Irena Kintrová.

Když se řekne historik, vybaví se nám pán v obleku a brýlích, který celý den vysedává nad starými listinami, aby pak vyzbrojen letopočty přišel odrecitovat, co se kde, kdy a jak stalo. Jak ale ve skutečnosti vypadá práce historika? Co všechno nám může prozradit pár set let starý počmáraný papír? Do historické 'kuchyně' se podíváme s doc. Martinem Elbelem z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v pořadu olomouckého studia v úterý 2. dubna ve 20.15.

První dubnový víkend bude patřit akci Ukliďme Česko. Dobrovolníci z mnoha míst vyrazí po krajině, aby se zase mohla nadechnout a ožít. Podrobnosti se dozvíte v pořadu Okolo stolu, kterým vás ve středu 3. dubna od 9.00 provede redaktor Pavel Smolek.

Docentka Ludmila Muchová působí na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Po celý svůj profesní život se zabývá náboženskou pedagogikou. O některých konkrétních podobách (například roli symbolů v procesu výchovy nebo výchově k víře v současné sekularizované společnosti) bude hovořit v cyklu Křesťan a svět v neděli 7. dubna od 20.15. Bez zřetele samozřejmě nezůstane ani její osobní zrání a cesta ke Kristu.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas)

Autor článku: Radka Blajdová