Vatikán vydal nové normy na ochranu nezletilých

Datum publikace29. 3. 2019, 16.30

Měsíc po skončení setkání věnovaného ochraně nezletilých ve Vatikánu byly dnes zveřejňěny tři dokumenty, které obsahují nové normy ohledně ochrany nezletilých v církvi.

Tiskové středisko Svatého stolce dnes vydalo prohlášení, ve kterém se mimo jiné píše, že jde o první důležitý krok následující po summitu biskupských konferencí, který byl ohlášený již 24. února (tedy hned po ukončení tohoto summitu.)

Významné je rovněž to, že všechny tři dokumenty – zákon o ochraně nezletilých ve Vatikánském městském státu, Motu proprio, které vztahuje normy rovněž na Římskou kurii, a směrnice pro vikariát Vatikánského státu – podepsal Svatý otec. Tento soubor právních aktů posiluje ochranu nezletilých skrze umocnění normativních opatření. Svatý otec si přeje, aby – také díky těmto normám, které se týkají Vatikánského městského státu a Římské kurie – dozrálo ve všech vědomí, že církev má být stále více bezpečným domovem pro děti a pro zranitelné osoby. Tolik oficiální tiskové sdělení.

Tři zmíněné dokumenty nesou datum 26. března a zveřejněny byly dnes v poledne. V platnost vstoupí od 1. června letošního roku. Svým charakterem se řadí k rigorózním normám v oblasti ochrany nezletilých. Významné je především rozšíření definice zranitelných osob, jejichž ochrana je postavena na stejnou úroveň s nezletilými. V prvním článku Zákona 297 Městského státu Vatikán se specifikuje, že „zranitelná je každá osoba ve stavu nemoci, fyzické či psychické nedostatečnosti nebo zbavení osobní svobody, jenž skutečně omezuje schopnost rozumět nebo chtít nebo odporovat příkoří, včetně náhodných situací.“

Mezi další důležité novinky patří prodloužení promlčecí lhůty u trestného činu zneužívání na 20 let, které se začínají počítat od dovršení 18. roku poškozeného, a stíhatelnost opomenutí podat trestní oznámení v případě obeznámenosti se sexuálním deliktem nebo s jiným špatným zacházením s nezletilou osobou.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Monika Klimentová