Kardinál Dominik Duka v sobotu odvolal ze služby kněze z případu pana Jiřího Kylara.

Datum publikace31. 3. 2019, 19.30

Generální vikář pražské arcidiecéze, biskup Zdenek Wasserbauer, se 28. března 2019 setkal s panem Jiřím Kylarem, který minulý týden oznámil jméno kněze podezřelého ze spáchání deliktu sexuálního zneužívání. Kolegium jmenované dle směrnice ČBK následně doporučilo jeho odvolání.

Ilustrační foto

Pan Jiří Kylar na konci uplynulého týdne oznámil biskupu Wasserbauerovi jméno kněze, o kterém opakovaně v poslední době hovořil v médiích jako o pachateli sexuálních deliktů z období jeho dospívání. Mons. Wasserbauer obratem svolal jednání Kolegia k šetření důvodnosti nařčení vzneseného vůči duchovnímu nebo pracovníkovi církevní instituce. Členové kolegia 28. března 2019 pana Kylara vyslechli a dospěli k závěru, že se jedná o podezření důvodné, a arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka jako ordinář rozhodl o okamžitém odvolání dotyčného kněze ze služby.

Výpověď  pana Kylara námi všemi v Kolegiu nesmírně pohnula. Vzhledem k tomu, co musel prožít, má můj obrovský respekt, vážím si ho za to, jak se s tím dokázal vypořádat. Cítím velkou odpovědnost udělat maximum nejen pro něj, v tom nejzákladnějším lidském rozměru, ale i zasadit se o to, aby Kontaktní centrum pro oběti začalo fungovat co nejdříve a abychom v církvi dál intenzivně pracovali na opatřeních, která povedou k účinné prevenci,“ říká biskup Zdenek Wasserbauer.

Kolegium k šetření důvodnosti nařčení jmenoval a ustanovil kardinál Dominik Duka OP, arcibiskup pražský, s účinností od 1. ledna 2019 v souladu se Společnou směrnicí ČBK a Konferencí vyšších řeholních představených v ČR pro postup v případech trestných činů pohlavního zneužití osoby mladší 18 let duchovním či laikem v rámci činnosti církve.

(Zdroj: apha.cz)

Autor článku: Monika Klimentová