Nikaragua: Kardinál Brenes odsoudil násilí proti demonstrantům

Kardinál Leopoldo Brenes odsoudil násilné potlačování protivládních demonstrací v Nikarague. Ačkoliv vláda Daniela Ortegy slíbila v pátek, že umožní svobodné demonstrace, tak už o den později v sobotu policie střílela na demonstraci proti jejím účastníkům a zranila nejméně 3 lidi.
Publikováno: 2. 4. 2019 15:00

Foto: Alisdare Hickson / CC BY-SA 2.0

Haydee Castillo, jeden z vůdců protivládních demonstrací, uvedl, že policie zatknula 10 demonstrantů, kteří nenásilně protestovali na demonstraci v Manague, a střelbou zranila nejméně další 3. Při zásahu také policie údajně sebrala kamery novinářům, kteří byli na místě demonstrace.

Násilné potlačení protestů odsoudili představitelé katolické církve v Nikaragui. Arcibiskup Managuy, kardinál Leopoldo Brenes, odsoudil na Twitteru sobotní násilí a vyzval lid Nikaraguy, aby se modlil za mír.

Biskup Silvio Baez ve své nedělní homilii řekl, že národ je stále „chycen ve spirále násilí“. „Je šokující, že policie napadá a zatýká lidi na nenásilných demonstracích,“ řekl. Dále varoval tamější katolíky, aby se nenechali vyprovokovat a „nepropadli pokušení vzít spravedlnost do vlastních rukou“.

Podle opozice v Nikaragui je v současnosti z politických důvodů zadržováno více než 640 lidí. Dalších 325 lidí zemřelo při protestech a více než 50 tisíc ze země uprchlo, tvrdí Inter-americká komise pro lidská práva.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Fotogalerie z vysvěcení nového kostela v Karakoši, na který přispěla katolická církev z České republiky

Křesťané z iráckého města Karakoš mají od soboty 31. července nový kostel. Na jeho stavbu významně finančně přispěla i česká katolická církev díky sbírce ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Nový kostel bude zasvěcený Panně Marii, Matce naděje, jako výraz poděkování, že se mohli po válce s Islámským státem v roce 2018 vrátit do svých domovů.
02.08.2021

Školení copywritingu

Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
02.08.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 2. do 8. srpna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
02.08.2021

Papež: Pryč od magické víry, milujte bez vypočítavosti

Po nedělní polední modlitbě Anděl Páně na Svatopetrském náměstí papež František vyzval, abychom se zajímali nejen o naše materiální potřeby, ale především abychom hledali a prohlubovali náš vztah s Bohem. Přinášíme celé znění dnešní papežovy promluvy.
01.08.2021

Informační centrum k přípravě návštěvy papeže v Košicích spustilo sociální sítě

Informační centrum, které se věnuje přípravě návštěvy papeže Františka v Košicích a jeho setkání s mladými vytvořilo účet na sociálních sítích. Záměrem je vytvářet pozitivní obraz o této jedinečné události, aby se dostala do povědomí co největšího počtu lidí, především mladých, pro které je setkání určeno.
01.08.2021