Nikaragua: Kardinál Brenes odsoudil násilí proti demonstrantům

Datum publikace2. 4. 2019, 15.00

Kardinál Leopoldo Brenes odsoudil násilné potlačování protivládních demonstrací v Nikarague. Ačkoliv vláda Daniela Ortegy slíbila v pátek, že umožní svobodné demonstrace, tak už o den později v sobotu policie střílela na demonstraci proti jejím účastníkům a zranila nejméně 3 lidi.

Foto: Alisdare Hickson / CC BY-SA 2.0

Haydee Castillo, jeden z vůdců protivládních demonstrací, uvedl, že policie zatknula 10 demonstrantů, kteří nenásilně protestovali na demonstraci v Manague, a střelbou zranila nejméně další 3. Při zásahu také policie údajně sebrala kamery novinářům, kteří byli na místě demonstrace.

Násilné potlačení protestů odsoudili představitelé katolické církve v Nikaragui. Arcibiskup Managuy, kardinál Leopoldo Brenes, odsoudil na Twitteru sobotní násilí a vyzval lid Nikaraguy, aby se modlil za mír.

Biskup Silvio Baez ve své nedělní homilii řekl, že národ je stále „chycen ve spirále násilí“. „Je šokující, že policie napadá a zatýká lidi na nenásilných demonstracích,“ řekl. Dále varoval tamější katolíky, aby se nenechali vyprovokovat a „nepropadli pokušení vzít spravedlnost do vlastních rukou“.

Podle opozice v Nikaragui je v současnosti z politických důvodů zadržováno více než 640 lidí. Dalších 325 lidí zemřelo při protestech a více než 50 tisíc ze země uprchlo, tvrdí Inter-americká komise pro lidská práva.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva