Projekt Křesťanské Velikonoce v Českých Budějovicích

Nový produkt cestovního ruchu, který realizuje spolek Most-České Budějovice, nabídne 12 akcí, na nichž představí tradici Velikonočních svátků skrze workshopy, koncerty, přednášky, osobní setkání či ojedinělou fotografickou výstavou.
Publikováno: 3. 4. 2019 14:15

„Prostřednictvím akcí o historii a tradicích Velikonoc chceme zároveň návštěvníkům Jihočeského kraje ukázat málo přístupné, nebo neznámé prostory kostelů v Českých Budějovicích“, vysvětluje Tereza Pumprová z diecézního Pastoračního střediska. Projekt je součástí nového produktu cestovního ruchu v Jihočeském kraji s názvem „Křesťanské Povltaví“ a je spolufinancován městem České Budějovice.

V pořadí třetí akcí jsou Postní gregoriánské nešpory

Po březnových interaktivních workshopech „Setkání se zpovědníkem krále Přemysla Otakara II.“, „Velikonoce očima dvou generací“ a Benefici – Divadelním představení pro rodiny „Mysterium světla“ se tentokrát jedná se o koncert duchovní hudby v gregoriánském hudebním stylu v podání Pražské katedrální scholy, který proběhne v sobotu 6. dubna 2019 v bývalém dominikánském klášteře na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Akce je zaměřená na dospělé publikum, které potěší duchovní hudba.

Již tradičně pořádá Spolek Most-České Budějovice za podpory statutárního města České Budějovice koncert duchovní hudby. Tento rok opět pozval část vyhlášeného souboru Pražská katedrální schola, která doprovází zpěvem gregoriánského chorálu bohoslužby v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. „Gregoriánský chorál je liturgický jazyk. Struktura jeho textu se promítá do jeho hudebního provedení, tedy do jeho členění a vnitřního kontrastu. Zároveň je gregoriánský chorál zdrojem melodií, které nás přivádějí k počátkům evropské hudby vůbec,“vysvětluje Filip Srovnal, člen souboru.

Základní jádro jednohlasého gregoriánského chorálu se ustálilo již ve druhé polovině 8. století. Od té doby prochází tento repertoár napříč dějinami evropské hudby a v každé epoše zanechává svoji inspiraci.

„Pro mne gregoriánský chorál není koncertem, ale vždy modlitbou, která mně přivádí svou jednoduchostí a čistotou vždy blíže k Bohu, jako by se v té chvíli nebe dotýkalo země i mě samotného,“ vysvětluje své pocity otec Tomas van Zavrel zve zároveň na duchovní obnovu v katolickém duchu na téma „Zpytování svědomí“, které povede od 9.00 hodin v klášterní knihovně. Koncert je benefiční. Výnos je ve prospěch revitalizace farního areálu na Hosíně v rámci projektu „Mount Hosín – prostor pro důstojnost člověka“. Vstupné je 150 Kč. Vstupenky jsou v předprodeji v CBsystemu a na místě 30 minut před začátkem představení.

(Zdroj: Miroslav Bína, Diecéze českobudějovická)

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 2. Tomáš Kraus: Jaký smysl má zastávat se pronásledovaných lidí na druhém konci světa?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 2. video: Tomáš Kraus (tajemník Federace židovských obcí v ČR): Jaký smysl má zastávat se pronásledovaných lidí na druhém konci světa?
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 3. Petr Jan Vinš: Proč je právo na svobodu vyznání základním lidským právem?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 2. video: Petr Jan Vinš (generální sekretář Ekumenické rady církví v ČR): Proč je právo na svobodu vyznání základním lidským právem?
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 1. Úvod (Stanislav Přibyl)

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 1. video: Úvod: P. Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference
19.10.2021

Synoda o synodalitě byla zahájena v diecézích

Synodální cestu celé církve zahájil minulou neděli papež František v Římě a nyní, o týden později, tato cesta začala v diecézích celého světa. Čeští a moravští biskupové zahajovali tento proces při slavnostních mších svatých v sídelních katedrálách. Věřící, kteří se neúčastnili slavnostního zahájení v katedrálách vyslechli při mších svatých pastýřské listy.
18.10.2021

Konference o synodalitě - Katolická teologická fakulta UK

Přinášíme vám záznam konference o synodalitě, která proběhla na Katolické teologické fakultě University Karlovy v úterý 12. 10. 2021
18.10.2021