Svatý týden: Kde všude se můžete potkat s našimi biskupy

10. 04. 2019 téma: Půst a Velikonoce Rubrika: Domácí
Květnou nedělí začíná Svatý týden, který vyvrcholí Velikonočním triduem a slavností Zmrtvýchvstání Páně. Přinášíme program oslav v římskokatolických diecézích, kde se můžete setkat s našimi biskupy.

Foto: Marek Novák / Člověk a Víra

Brněnská diecéze

Květná neděle 14. dubna

  • 10.00, katedrála sv. Petra a Pavla v Brně - Pontifikální mše sv. s brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem. Obřady budou zahájeny v 10.00 hodin žehnáním ratolestí v Denisových sadech pod Petrovem, odkud se průvod vydá do katedrály.
  • 8.30, kostel sv. Maří Magdaleny v Brně - Mše sv. s brněnským pomocným biskupem Pavlem Konzbulem

Zelený čtvrtek 18. dubna

  • 7.00, katedrála sv. Petra a Pavla v Brně - Modlitba se čtením a ranní chvály s brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem
  • 9.00, katedrála sv. Petra a Pavla v Brně - Missa chrismatis s brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem
  • 17.30, katedrála sv. Petra a Pavla v Brně - Večerní mše na památku Večeře Páně s brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem

Velký pátek 19. dubna

  • 7.00, katedrála sv. Petra a Pavla v Brně - Modlitba se čtením a ranní chvály s brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem
  • 15.00, katedrála sv. Petra a Pavla v Brně - Velkopáteční obřady s brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem

Bílá sobota 20. dubna

  • 7.00, katedrála sv. Petra a Pavla v Brně - Modlitba se čtením a ranní chvály s brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem
  • 21.00, katedrála sv. Petra a Pavla v Brně - Velikonoční vigilie se křtem dospělých s brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem. Slavnost začne na prostranství před katedrálou žehnáním ohně a velikonoční svíce - paškálu.

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně 21. dubna

  • 10.30, katedrála sv. Petra a Pavla v Brně - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem
  • 9.00, farní kostel ve Slavkově u Brna - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s brněnským pomocným biskupem Pavlem Konzbulem

Českobudějovická diecéze

Květná neděle 14. dubna

  • 9.00, katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích - Pontifikální mše sv. s českobudějovickým biskupem Vlastimilem Kročilem
  • 8.00, Pohoří - Mše sv. s českobudějovickým pomocným biskupem Pavlem Posádem

Zelený čtvrtek 18. dubna

  • 9.30, katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích - Missa chrismatis s českobudějovickým biskupem Vlastimilem Kročilem
  • 17.00, katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích - Večerní mše na památku Večeře Páně s českobudějovickým biskupem Vlastimilem Kročilem
  • 17.00, Mirovice - Večerní mše na památku Večeře Páně s českobudějovickým pomocným biskupem Pavlem Posádem

Velký pátek 19. dubna

  • 17.00, katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích - Velkopáteční obřady s českobudějovickým biskupem Vlastimilem Kročilem
  • 15.00, Mirovice - Velkopáteční obřady s českobudějovickým pomocným biskupem Pavlem Posádem

Bílá sobota 20. dubna

  • 20.00, katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích - Velikonoční vigilie s českobudějovickým biskupem Vlastimilem Kročilem
  • 19.00, Březnice - Velikonoční vigilie s českobudějovickým pomocným biskupem Pavlem Posádem

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně 21. dubna

  • 9.00, katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s českobudějovickým biskupem Vlastimilem Kročilem
  • 8.00, Chraštice - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s českobudějovickým pomocným biskupem Pavlem Posádem
  • 9.30, Březnice - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s českobudějovickým pomocným biskupem Pavlem Posádem
  • 11.00, Tochovice - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s českobudějovickým pomocným biskupem Pavlem Posádem

Královéhradecká diecéze

Květná neděle 14. dubna

  • 9.30, katedrála Svatého Ducha v Hradci Králové - Pontifikální mše sv. s královéhradeckým biskupem Janem Vokálem
  • 7.00, kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích - Mše sv. s královéhradeckým pomocným biskupem Josefem Kajnekem

Zelený čtvrtek 18. dubna

  • 9.30, katedrála Svatého Ducha v Hradci Králové - Missa chrismatis s královéhradeckým biskupem Janem Vokálem a pomocným biskupem Josefem Kajnekem
  • 18.30, katedrála Svatého Ducha v Hradci Králové - Večerní mše na památku Večeře Páně s královéhradeckým biskupem Janem Vokálem
  • 18.00, kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích - Večerní mše na památku Večeře Páně s královéhradeckým pomocným biskupem Josefem Kajnekem

Velký pátek 19. dubna

  • 15.00, katedrála Svatého Ducha v Hradci Králové - Velkopáteční obřady s královéhradeckým biskupem Janem Vokálem
  • 18.00, kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích - Velkopáteční obřady s královéhradeckým pomocným biskupem Josefem Kajnekem

Bílá sobota 20. dubna

  • 20.00, katedrála Svatého Ducha v Hradci Králové - Velikonoční vigilie s královéhradeckým biskupem Janem Vokálem
  • 19.00, kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích - Velikonoční vigilie s královéhradeckým pomocným biskupem Josefem Kajnekem

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně 21. dubna

  • 9.30, katedrála Svatého Ducha v Hradci Králové - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s královéhradeckým biskupem Janem Vokálem
  • 8.00, Třebosice - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s královéhradeckým pomocným biskupem Josefem Kajnekem
  • 10.30, Mikulovice u Pardubic - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s královéhradeckým pomocným biskupem Josefem Kajnekem

Litoměřická diecéze

Květná neděle 14. dubna

  • 10.00, katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích - Pontifikální mše sv. s litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem

Zelený čtvrtek 18. dubna

  • 9.00, katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích - Missa chrismatis s litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem
  • 18.00, katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích - Missa Vespertina s litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem

Velký pátek 19. dubna

  • 10.00, Ostré u Úštěka - křížová cesta pro děti s litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem
  • 18.00, katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích - Velkopáteční obřady s litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem

Bílá sobota 20. dubna

  • 20.00, katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích - Velikonoční vigilie s litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně 21. dubna

  • 10.00, katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem

Olomoucká arcidiecéze

Květná neděle 14. dubna

  • 10.30, katedrála sv. Václava v Olomouci - Pontifikální mše sv. s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem

Zelený čtvrtek 18. dubna

  • 9.30, katedrála sv. Václava v Olomouci - Missa chrismatis s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem
  • 18.00, katedrála sv. Václava v Olomouci - Večerní mše na památku Večeře Páně s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem
  • 18.00, Kelč - Večerní mše na památku Večeře Páně s olomouckým pomocným biskupem Antonínem Baslerem 

Velký pátek 19. dubna

  • 18.00, katedrála sv. Václava v Olomouci - Velkopáteční obřady s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem
  • 16.00, Kelč - Velkopáteční obřady s olomouckým pomocným biskupem Antonínem Baslerem 

Bílá sobota 20. dubna

  • 21.00, katedrála sv. Václava v Olomouci - Velikonoční vigilie se křtem dospělých s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem
  • 20.30, Svatý Kopeček - Velikonoční vigilie se křtem dospělých s olomouckým pomocným biskupem Josefem Nuzíkem
  • 20.30, Kelč - Velikonoční vigilie s olomouckým pomocným biskupem Antonínem Baslerem 

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně 21. dubna

  • 10.00, katedrála sv. Václava v Olomouci - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem
  • 8.30, Zámrsky - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s olomouckým pomocným biskupem Antonínem Baslerem 
  • 10.00, Kladeruby - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s olomouckým pomocným biskupem Antonínem Baslerem 

Ostravsko-opavská diecéze

Květná neděle 14. dubna

  • 9.30, katedrála Božského Spasitele v Ostravě - Pontifikální mše sv. s ostravsko-opavským biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem a pomocným biskupem Martinem Davidem. Bohoslužba začíná v 9.30 v kostele sv. Václava žehnáním ratolestí, od kostela pak vyjde průvod věřících ke katedrále, kde bude pokračovat bohoslužba.

Zelený čtvrtek 18. dubna

  • 9.00, katedrála Božského Spasitele v Ostravě - Missa chrismatis s ostravsko-opavským biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem a pomocným biskupem Martinem Davidem
  • 18.00, katedrála Božského Spasitele v Ostravě - Večerní mše na památku Večeře Páně s ostravsko-opavským biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem a pomocným biskupem Martinem Davidem

Velký pátek 19. dubna

  • 10.00, katedrála Božského Spasitele v Ostravě - Křížová cesta s ostravsko-opavským biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem a pomocným biskupem Martinem Davidem
  • 15.00, katedrála Božského Spasitele v Ostravě - Velkopáteční obřady s ostravsko-opavským biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem a pomocným biskupem Martinem Davidem

Bílá sobota 20. dubna

  • 9.00, katedrála Božského Spasitele v Ostravě - Ranní chvály s ostravsko-opavským biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem a pomocným biskupem Martinem Davidem
  • 20.00, katedrála Božského Spasitele v Ostravě - Velikonoční vigilie s ostravsko-opavským biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem a pomocným biskupem Martinem Davidem

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně 21. dubna

  • 9.30, katedrála Božského Spasitele v Ostravě - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s ostravsko-opavským biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem a pomocným biskupem Martinem Davidem

Plzeňská diecéze

Květná neděle 14. dubna

  • 10.30, kostel Panny Marie Nanebevzaté v Plzni - Pontifikální mše sv. s plzeňským biskupem Tomášem Holubem

Zelený čtvrtek 18. dubna

  • 9.30, kostel Panny Marie Nanebevzaté v Plzni - Missa chrismatis s plzeňským biskupem Tomášem Holubem
  • 18.00, kostel Panny Marie Nanebevzaté v Plzni - Večerní mše na památku Večeře Páně s plzeňským biskupem Tomášem Holubem

Velký pátek 19. dubna

  • 8.00, kostel Panny Marie Nanebevzaté v Plzni - Ranní chvály s plzeňským biskupem Tomášem Holubem
  • 15.00, kostel Panny Marie Nanebevzaté v Plzni - Křížová cesta s plzeňským biskupem Tomášem Holubem
  • 16.30, kostel Panny Marie Nanebevzaté v Plzni - Velkopáteční obřady s plzeňským biskupem Tomášem Holubem

Bílá sobota 20. dubna

  • 8.00, kostel Panny Marie Nanebevzaté v Plzni - Ranní chvály s plzeňským biskupem Tomášem Holubem
  • 21.00, kostel Panny Marie Nanebevzaté v Plzni - Velikonoční vigilie s plzeňským biskupem Tomášem Holubem

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně 21. dubna

  • 10.30, kostel Panny Marie Nanebevzaté v Plzni - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s plzeňským biskupem Tomášem Holubem
  • 16.00, kostel Panny Marie Nanebevzaté v Plzni - Nešpory s plzeňským biskupem Tomášem Holubem

Pražská arcidiecéze

Květná neděle 14. dubna

  • 10.00, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze - Pontifikální mše sv. s kardinálem Dominikem Dukou. Bohoslužba začne v 10.00 žehnáním ratolestí v bazilice sv. Jiří, po ní bude následovat průvod do katedrály.

Zelený čtvrtek 18. dubna

  • 9.30, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze - Missa chrismatis s kardinálem Dominikem Dukou
  • 18.00, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze - Večerní mše na památku Večeře Páně s kardinálem Dominikem Dukou. Na konci mše svaté bude eucharistický průvod do Getsemanské zahrady (v kostele Všech svatých).

Velký pátek 19. dubna

  • 8.00, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze - Zpívané ranní chvály s kardinálem Dominikem Dukou
  • 18.00, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze - Velkopáteční obřady s kardinálem Dominikem Dukou

Bílá sobota 20. dubna

  • 8.00, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze - Zpívané ranní chvály s kardinálem Dominikem Dukou
  • 20.30, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze - Velikonoční vigilie s udílením iniciačních svátostí katechumenům s kardinálem Dominikem Dukou

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně 21. dubna

  • 10.00, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze - Pontifikální mše sv. zakončená Apoštolským požehnáním, které kardinál Dominik Duka udělí jménem Římského velekněze 

(Zdroj: diecézní mluvčí a weby diecézí)

Autor článku: Radka Blajdová