Čína: Věřící protestují proti únosu kněze

Věřící ve městě Xuanhua v provincii Hebei v severozápadní Číně od rána protestují před vchodem do budovy místní samosprávy a požadují návrat kněze Paula Zhanga Guangjuna, který byl včera unesen agenty bezpečnostních složek. Kromě toho byl další kněz násilím vyhnán ze svého kostela a jiný kostel byl zničen.
Publikováno: 15. 4. 2019 14:00

Otec Zhang je knězem čínské podzemní církve, která odmítá kontrolu ze strany čínských státních úřadů. Podle Asia News zastavila včera vůz otce Zhanga skupina neznámých lidí, kteří rozbili okna auta a začali bít kněze. Stejně tak napadli jeho spolucestujícího, kterého vytáhli z auta a surově zbili.

Podle svědků si oba napadení domnívali, že se jedná o kriminální přepadení, avšak vyšlo najevo, že gang násilníků pracuje pro čínské bezpečnostní složky. Ti potom kněze Zhnaga vyvlekli z auta a odvezli ho na neznámé místo.

Otec Zhang je knězem podzemní církve v diecézi Xuanhua, která je uznána Vatikánem, avšak zároveň úřady vytváří tlak na její splynutí s oficiální diecézí Zhangjiakou. Věřící mají strach, že jejich kněží nejsou v bezpečí a že mohou kdykoliv zmizet v rukách policie. Otec Zhang už byl před několika lety zbitý skupinou lidí, která patřila k úřadu dohlížejícímu na církev.

Kromě únosu otce Zhanga byl další kněz Hong Wanxi násilím vyhnán ze svého kostela a deportován do svého rodného města. Dále pak vyšlo najevo, že minulý týden v provincii Hubei byl zničen další křesťanský kostel.

(Zdroj: Asia News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Střední odborná škola sociální u Matky Boží Jihlava hledá učitele/ku

Střední odborná škola sociální u Matky Boží Jihlava hledá od 1. 9. 2020 učitele/učitelku hudební výchovy. Informace na telefonním čísle: 567 213 915 nebo 608 974 737, více na https://web.sosmb.cz.
10.07.2020

Zveme na konferenci představující dotační možnosti nového programového období EU

Česká biskupská konference pořádá konferenci "Příležitosti nového programového období Evropské unie 2021 – 2027 pro církevní organizace". Akce se koná 19. listopadu 2020 od 9.30 hodin do 16:30 hodin v Arcibiskupském paláci v Praze.
10.07.2020

Benedikt XVI. napsal list k pohřbu svého bratra Georga

Emeritní papež Benedikt XVI. sledoval pohřeb svého bratra Georga Ratzingera, zesnulého 1. července, v přímém přenosu z Vatikánu. Zůstal tak v duchovním spojení s komunitou v řezenském dómu, zdůraznil biskup Rudolf Voderholzer při zahájení rekviem. Na pohřebních obřadech, které začaly ve středu 8.7.2020 v 10 hodin v řezenském dómu, zastupoval emertiního papeže jeho osobní sekretář, arcibiskup Georg Gänswain, který také přednesl pohřební řeč napsanou Benediktem XVI. a adresovanou řezenskému biskupovi. Přinášíme ji v plném znění:
09.07.2020

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc červenec 2020

Naléhavý úmysl papeže Františka na tento měsíc se věnuje modlitbě k Panně Marii, aby nám vyprosila moudré a svobodné srdce, které Bohu svým životem říká: dělej si, Pane, se mnou, co chceš!
09.07.2020

Papež František: Hledání Boží tváře je zárukou dobrého konce naší cesty

Petrův nástupce sloužil jako obvykle v kapli Domu sv. Marty mši svatou, ale dnes také v přímém televizním přenosu. Připomněl tímto způsobem svoji první pastorační cestu za hranice svojí diecéze, když se 8. července roku 2013, jen necelých pět měsíců od svého zvolení (13. 3.), vydal na ostrov Lampedusa, nejjižnější výspu Itálie a Evropské unie. Dnešní bohoslužby se proto účastnili členové úřadu Svatého stolce pro integrální lidský rozvoj ze Sekce pro migranty a uprchlíky, kterou vede pod přímým papežovým vedením kardinál Michael Czerny SI.
08.07.2020