Čína: Věřící protestují proti únosu kněze

15. 04. 2019 téma: Pronásledování křesťanů Rubrika: Zahraniční
Věřící ve městě Xuanhua v provincii Hebei v severozápadní Číně od rána protestují před vchodem do budovy místní samosprávy a požadují návrat kněze Paula Zhanga Guangjuna, který byl včera unesen agenty bezpečnostních složek. Kromě toho byl další kněz násilím vyhnán ze svého kostela a jiný kostel byl zničen.

Otec Zhang je knězem čínské podzemní církve, která odmítá kontrolu ze strany čínských státních úřadů. Podle Asia News zastavila včera vůz otce Zhanga skupina neznámých lidí, kteří rozbili okna auta a začali bít kněze. Stejně tak napadli jeho spolucestujícího, kterého vytáhli z auta a surově zbili.

Podle svědků si oba napadení domnívali, že se jedná o kriminální přepadení, avšak vyšlo najevo, že gang násilníků pracuje pro čínské bezpečnostní složky. Ti potom kněze Zhnaga vyvlekli z auta a odvezli ho na neznámé místo.

Otec Zhang je knězem podzemní církve v diecézi Xuanhua, která je uznána Vatikánem, avšak zároveň úřady vytváří tlak na její splynutí s oficiální diecézí Zhangjiakou. Věřící mají strach, že jejich kněží nejsou v bezpečí a že mohou kdykoliv zmizet v rukách policie. Otec Zhang už byl před několika lety zbitý skupinou lidí, která patřila k úřadu dohlížejícímu na církev.

Kromě únosu otce Zhanga byl další kněz Hong Wanxi násilím vyhnán ze svého kostela a deportován do svého rodného města. Dále pak vyšlo najevo, že minulý týden v provincii Hubei byl zničen další křesťanský kostel.

(Zdroj: Asia News)

Autor článku: Tomáš Tetiva