Čína: Věřící protestují proti únosu kněze

Věřící ve městě Xuanhua v provincii Hebei v severozápadní Číně od rána protestují před vchodem do budovy místní samosprávy a požadují návrat kněze Paula Zhanga Guangjuna, který byl včera unesen agenty bezpečnostních složek. Kromě toho byl další kněz násilím vyhnán ze svého kostela a jiný kostel byl zničen.
Publikováno: 15. 4. 2019 12:00

Otec Zhang je knězem čínské podzemní církve, která odmítá kontrolu ze strany čínských státních úřadů. Podle Asia News zastavila včera vůz otce Zhanga skupina neznámých lidí, kteří rozbili okna auta a začali bít kněze. Stejně tak napadli jeho spolucestujícího, kterého vytáhli z auta a surově zbili.

Podle svědků si oba napadení domnívali, že se jedná o kriminální přepadení, avšak vyšlo najevo, že gang násilníků pracuje pro čínské bezpečnostní složky. Ti potom kněze Zhnaga vyvlekli z auta a odvezli ho na neznámé místo.

Otec Zhang je knězem podzemní církve v diecézi Xuanhua, která je uznána Vatikánem, avšak zároveň úřady vytváří tlak na její splynutí s oficiální diecézí Zhangjiakou. Věřící mají strach, že jejich kněží nejsou v bezpečí a že mohou kdykoliv zmizet v rukách policie. Otec Zhang už byl před několika lety zbitý skupinou lidí, která patřila k úřadu dohlížejícímu na církev.

Kromě únosu otce Zhanga byl další kněz Hong Wanxi násilím vyhnán ze svého kostela a deportován do svého rodného města. Dále pak vyšlo najevo, že minulý týden v provincii Hubei byl zničen další křesťanský kostel.

(Zdroj: Asia News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021