Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Francie: Požár zdevastoval velkou část katedrály Notre-Dame

Datum publikace16. 4. 2019, 13.00
TiskTisk

V pondělí 15. dubna v podvečer vypukl mohutný požár v pařížské katedrále Notre-Dame, která je symbolem křesťanství ve Francii. Zpráva šokovala celý svět, svoji účast a solidaritu vyjádřili představitelé jak občanského tak i církevního života. Francouzský prezident Macron řekl doslova, že hoří část francouzské historie. Papež František zaslal do Francie své poselství a svoji účast vyjadřuje i česká církev.

Foto: LeLaisserPasserA38 (CC BY-SA 4.0)

Papež zaslal do Francie své poselství 

Svatý stolec uvedl prostřednictvím svého prozatímního tiskového mluvčího Alessandra Gisottiho, že „je šokován a v hlubokém smutku ze zprávy o tragickém požáru, který zpustošil katedrálu Notre-Dame, symbol křesťanství ve Francii a ve světě. Vyjadřujeme blízkost francouzským katolíkům a obyvatelům Paříže a modlíme se za hasiče a všechny, kteří se snaží ze všech sil čelit této dramatické situaci.“

Papež František zaslal pařížskému arcibiskupovi S.E. Mons. Michelovi Aupetitovi své poselství:

„V souvislosti s požárem, který zničil velkou část katedrály Notre-Dame katedrály, se připojuji k Vašemu zármutku, k zármutku věřících Vaší diecéze, obyvatelů Paříže a celé Francie. V těchto dnech Svatého týdne, kdy si připomínáme Ježíšovo utrpení, Jeho smrt a Vzkříšení, Vás ujišťuji o své duchovní blízkosti a modlitbě.

Tato katastrofa vážně poškodila historickou budovu. Ale jsem si vědom, že se dotkla národního symbolu drahého srdcím Pařížanů a Francouzů, i přes různorodost jejich víry. Notre-Dame je architektonickým skvostem kolektivní paměti, místem setkání pro mnoho významných událostí, svědectví víry a modlitby katolíků uprostřed města.

Oceňuji odvahu a práci hasičů, kteří zasáhli, aby uhasili oheň. Doufám, že katedrála Notre-Dame se díky rekonstrukcím a za pomoci všech bude moci opět stát tím krásným klenotem uprostřed města, znamením víry těch, kteří ji stavěli, mateřským kostelem Vaší diecéze, architektonickým a duchovním dědictvím Paříže, Francie a lidskosti.

S touto nadějí Vám, všem francouzským biskupům a věřícím Vaší diecéze srdečně uděluji apoštolské požehnání a vyprošuji Boží požehnání obyvatelům Paříže a celé Francie.“

K vlně solidarity se přidává také česká církev

Generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl na svém twitterovém účtu uvedl: „Jsem spojen v modlitbě se všemi Pařížany a katolíky ve Francii. Požár katedrály Notre-Dame je velkou tragédií. Myslím na své pařížské přátele, zvláště na svého kolegu @ORDUMAS . Věřím, že platí heslo Paříže: Fluctulat nec mergitur! (Zmítá se, ale nepotopí se).“

Český primas kardinál Dominik Duka OP na svém facebookovém profilu uvedl:

„S němým smutkem v srdci sleduji zkázu pařížské katedrály Notre-Dame. Jedná se o jednu z největších evropských kulturních ztrát od zničení starobylého benediktinského opatství v Monte Cassino.

Středověké katedrály, mezi něž patří i pařížská Notre-Dame, vyrůstají v symbióze s univerzitními katedrami a formují společnost, kterou charakterizují dvě slova: víra a čest. Katedrála je sídlem biskupa a jeho učitelského úřadu; univerzita sídlem profesora a získaného poznání ´sic et non´; klášter pak duchovního života a spirituality. Jsou to právě tyto zmíněné instituce, kterým nepopiratelně vděčíme za to, že na troskách antické a židovské kultury vzniká naše evropská identita, tak jak ji známe dnes, a kterou lze právem označit za jeden z největších vrcholů, kterého lidstvo doposud dosáhlo.

V novověku to byla právě korunovační katedrála francouzských králů Notre-Dame, ve které působí právník a dominikánský kazatel, Dominique Henri Lacordaire, který tu v 19. století v reakci na zápas o náboženskou svobodu formuluje princip ´svobodná církev ve svobodném státě či společnosti´. Princip, který byť pošlapán totalitami 20. století, dal v nově nabyté svobodě vznik kooperačnímu modelu, dnes široce uplatňovanému ve většině demokratických zemí světa.

Píši výše zmíněné jen jako dokreslení nevyčíslitelné kulturní, umělecké, symbolické i civilizační ztráty, kterou v tomto velikonočním týdnu utrpěla nejenom Paříž a Francie, ale spolu s ní i celá Evropa a svět. Jsem z toho skutečně hluboce dojat a rozesmutněn.“

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Facebook Dominik Duka)

Autor článku: Radka Blajdová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou