Katolický týdeník: Obnova pokladu křesťanství

Pozornost světa o letošním Svatém týdnu upoutaly plameny katedrály Notre Dame v Paříži.
Publikováno: 23. 4. 2019 18:30

Ti, kdo zažili podobné katastrofy, vzkazují: „Mši svatou lze sloužit stejně tak na ulici. Jiní biskupové i já sám jsme je už sloužili na rozvalinách chrámů. Tady v Mosulu máme více než 13 poničených kostelů a rovněž tam budeme slavit. Vzkříšení můžeme slavit kdekoliv! Mějte naději! Musíme se stát staviteli pokoje a naděje,“ povzbuzuje do Paříže chaldejský arcibiskup Michaeel Najeeb s tím, že se dojat, jak velká část světa chce spolupracovat na opravě tohoto „křesťanského pokladu“.

Ukazuje se tím, jak je celý svět požárem Notre Dame zasažen. I Česká biskupská konference vyzvala přes web www.cirkev.cz ke sbírce na opravu a už během prvních dní vybrala více než 160 tisíc korun. „Paříž má ve svém znaku loď a heslo Fluctuat nec mergitur (Zmítá se, ale nepotopí se). Symbolicky může nyní odkazovat na loď katedrály Notre Dame, která bojovala o svou existenci a tento boj ustála. A totéž můžeme vztáhnout na loďku církve, která se nachází v současnosti na rozbouřeném moři, ale ani přes hříchy a nepravosti jejích členů se nepotopí. To je pro mě obrovské znamení naděje,“ podotýká předseda ČBK a pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Katedrála Notre Dame je ve Francii majetkem státu, ale spravuje ji katolická církev. V těchto dnech je vidět, jak ji většina Francouzů považuje za svou bez ohledu na vyznání. Prezident Emmanuel Macron, který nyní pozval do Francie papeže Františka, hned v prvním proslovu po požáru mluvil o „Naší Paní, našem domě“.

Pařížský arcibiskup Michel Aupetit si vysvětluje zájem světa o Notre Dame tím, že je symbolem a „odrazem našich dějin, které se protínají s dějinami Boží smlouvy... Může na nás dopadat mnoho špatných zpráv, ale dobrá zpráva (o vzkříšeném Kristu) nebude nikdy otřesená, protože prostupuje dějinami, prostupuje naším lidstvím, prostupuje dokonce Boží věčností,“ kázal při vigilii.

Kardinál Duka na svém blogu připomíná, že v katedrále Notre Dame byla rehabilitována Johanka z Arku, korunován Napoleon Bonaparte nebo vypraveny pohřby prezidentů Charlese de Gaulla a Françoise Mitterranda. „Pohřeb posledně jmenovaného vedl rodák ze Slezska, kardinál Aaron Jean-Marie Lustiger, při jehož kázání na svatodušní svátky v roce 1988 zazněla omluva Československu za Mnichovskou dohodu a který se aktivně podílel na zorganizování proslulé snídaně prezidenta Mitterranda s českými disidenty,“ uvádí kardinál Duka.

(kk)

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Velikonoce doma i ve světě

Zpravodajství zachycuje Velikonoce nejen v českých a moravských diecézích. Svátky naplněné novou nadějí a se změnami, které tuto naději posilují, prožili křesťané v zemích, kde církev čelí diskriminaci nebo přehlížení.

Ve stopách kardinála Trochty

Místem, kde pozdější kardinál Štěpán Trochta běhal jako malý chlapec, dnes znějí hlasy desítek dětí. Na rodáka ale na Valašsku nezapomínají ani dospělí.

Charta práv rodiny

K diskusi o rodině nabízí KT dokument vydaný ve Vatikánu již v roce 1983, který však u nás vyšel jen v malém nákladu na začátku devadesátých let.

Biblista má projet Izrael na oslu

Evangelický teolog, historik a vysokoškolský pedagog Petr Pokorný je považován za jednoho z mezinárodně uznávaných doyenů novozákonní biblistiky. KT s ním přináší rozhovor.

Příště: JAK MLUVIT O MARII S DĚTMI?

Vstoupíme do mariánského měsíce května. Jak přiblížit dětem Pannu Marii poradí rodinná rubrika Doma.

(Zdroj: Jiří Macháně, KT) 

Soubory ke stažení

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
15.09.2019

Papež František svolává summit o globální výchově

Papež František zveřejnil poselství s výzvou k vytvoření globálního výchovného spojenectví. Pozval nejen všechny veřejné činitele z výchovně-vzdělávacího sektoru celého světa do Říma, aby se společně zamýšleli nad tím, jak na to, ale obrací se i na každého člověku a na všechny lidi společně. Za tím účelem vydal písemné poselství a jeho stručnější video verzi.
13.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 38. týden 2019

V týdnu od 16. září najdete v programu Proglasu například pořad věnovaný blahořečení pallotina P. Richarda Henkese nebo rozhovor s kardinálem Blasem Cupichem z amerického Chicaga v pořadu Všimli jsme si.
13.09.2019

Papež František navštíví v listopadu Thajsko a Japonsko

Na pozvání thajské vlády a tamějších biskupů navštíví papež František ve dnech 20. – 23. listopadu Thajsko. Posléze se pak na pozvání japonské vlády a tamějšího episkopátu ve dnech 23. – 26. listopadu vydá do Japonska, kde navštíví Tokio, Nagasaki a Hirošimu.
13.09.2019

Roadshow ,,Představení Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027”

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR pořádá dne 14. října 2019 roadshow, na kterém představí Integrovaný regionální operační program po roce 2021.
13.09.2019