Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Srí Lanka: Naším vzorem je ukřižovaný Kristus, řekl kardinál Ranjith

Datum publikace25. 4. 2019, 13.00
TiskTisk

Teroristické, nelidské a nikdy neospravedlnitelné činy – těmito slovy papež František při pondělní modlitbě Regina Coeli odsoudil atentáty na Srí Lance. Rovněž v pondělí došlo k další explozi před kostelem sv. Antonína v hlavním městě Colombu, která vyvolala velikou paniku, avšak nevyžádala si naštěstí další oběti na životech. Při nedělních útocích na hotely a kostely v různých lokalitách ostrova zemřelo dosud více než 350 lidí a 500 jich bylo zraněno.

Foto: Archdiocese of Colombo

Vatikánský rozhlas hovořil telefonicky s arcibiskupem Colomba a předsedou srílanské biskupské konference, kard. Ranjithem:

Ihned poté, co jsem se dozvěděl o útoku na kostel v Colombu, vydal jsem se tam. Sebevražedný atentátník vešel do zcela zaplněného kostela během nedělní mše svaté a odpálil výbušninu, která zabila a zranila množství věřících a způsobila vážné škody. Vzápětí došla zpráva o výbuchu v jiném kostele v městečku ležícím severně od Colomba, který si vyžádal 120 mrtvých a poničil kostel. Nevíme, kdo za atentáty stojí, ale doufáme, že vláda a policie brzy odhalí viníky. Vzhledem k tomu, že kostely byly plné, výbuchy zranily nejméně pět set lidí. V neděli jsou nemocnice poloprázdné, a proto jsem apeloval na lékaře, aby navzdory nedělnímu odpočinku pomohli těmto pacientům a zabránili dalším ztrátám na životech. Mnozí lékaři se skutečně vrátili do práce a dostavilo se také množství dobrovolných ošetřovatelů.

Jaké pocity nyní převládají v křesťanském společenství? Mají lidé strach?

Ano, mají velký strach a necítí se bezpečně. Kolují totiž různé nejisté zprávy o údajných malých skupinách, které chtějí nadále zabíjet. Vyzvali jsme vládu a bezpečnostní složky, aby provedly důkladné vyšetřování, určily, kdo za tuto situaci nese odpovědnost, a předešly jejímu opakování.

Mluvčí vlády prohlásil, že za atentáty stojí místní islamistické hnutí (National Thowheeth Jama´ath, NTJ). Podle vysoce postaveného policejního úředníka varovaly zahraniční tajné služby před možnými sebevražednými atentáty na kostely již před deseti dny. Vy jste vyšetřující orgány požádal o „nestrannost a serióznost“.

Ano, protože je nutné provést korektní vyšetřování. Zdánlivě vše může nasvědčovat, že za atentáty nese vinu určitá skupina, ale je také možné, že je tu celá další škála odstínů. Pokud se vláda pravomocně ujme vyšetřování, jistě objeví malé teroristické skupiny, zneškodní je a vše se navrátí k normalitě. Mezi islámskou komunitou a dalšími společenstvími vládne poměrný klid a svornost – tento stav v budoucnu můžeme nadále rozvíjet.

Jak bude reagovat místní církev?

Vyzvali jsme všechna katolická společenství ke klidu, aby se zaručil nerušený průběh pohřebních obřadů a zabránilo se tomu, že lidé vezmou spravedlnost do svých rukou. Naléhám na katolíky, aby se řídili vzorem Ježíše Krista, který na kříži odpustil těm, kdo ho ukřižovali. Útoky nás velice překvapily, protože už deset let nedocházelo k žádným incidentům. Situace byla vcelku pokojná a do země se začali vracet turisté. Hospodářství se opětovně dávalo do chodu a my jsme do toho vkládali velké naděje. Tyto atentáty jsou tedy poněkud podivné. Občas se vyskytlo napětí mezi většinovou (buddhistickou) a muslimskou komunitou, ale nemyslím si, že by stav byl natolik dramatický, aby zapříčinil takový druh atentátu. Je patrné, že tu je nějaký mezinárodní podtón. Nelze namířit prstem na určitou (náboženskou) komunitu, je zapotřebí inteligence.

Mluvil jste osobně s některými věřícími, které atentáty zasáhly?

Jistě, mluvil jsem s několika lidmi a dnes večer půjdu na návštěvu do nemocnic. Bohužel tu jsou rodiny, kde zemřeli všichni jejich členové – tatínek, maminka i děti. To je skutečně velmi smutné. Nevíme, co těmto lidem říci, protože se přece šli modlit, šli za Pánem.

Co by podle vašeho soudu mělo dělat mezinárodní společenství?

Myslím, že nejlepší pomocí, kterou by mezinárodní společenství mohlo poskytnout, je pochopení situace. Mělo by podílet na hledání řešení spolu s místní vládou a náboženskými představiteli, aniž by se ovšem příliš vměšovalo do interní srílanské politiky.

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou