Programové tipy Radia Proglas na 19. týden 2019

V týdnu od 6. května uslyšíte na Proglasu například pořad Vítejte, senioři! věnovaný sadařskému umění našich předků nebo rozhovor s kapelou The Tap Tap.
Publikováno: 2. 5. 2019 17:00

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby:

v úterý 7. května v 18.00 mši svatou ze studia Proglasu za zemřelé posluchače přátele Proglasu, ve středu 8. května v 18.00 mimořádně mši svatou z kostela sv. Augustina v Brně u příležitosti památky Panny Marie, Prostřednice všech milostí a výročí konce 2. světové války, ve čtvrtek 9. května v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 10. května v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 12. května v 9.00 mši svatou z kostela Panny Marie Pomocnice v Olomouci.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a v úterý (světla), ve čtvrtek (světla), v pátek (radostný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

K modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství a Májové pobožnosti se můžete připojit v pátek v 15.10.

Staré zahrady, opuštěné sady a ovoce, které zmizelo z našich stolů. Martin Lípa po celé republice nachází místa, jež připomínají sadařské umění našich předků. Velkou měrou mu pomáhají cennými radami pamětníci, kteří poskytují lokalizace stromů i literaturu. Senioři svými vzpomínkami posouvají sadaře v jejich pátrání dál. Více se dozvíte v pondělí 6. května od 9.00.

Deset vyprávění o tom, jak svět vidí rezavá a černá veverka a krtek, který nic vidět nemůže... Večerní zívačky naladíte každý den, od pondělí 6. května od 19.00. Autorka Jaroslava Cýrusová z Brna vkládá do svých příběhů poetické úvahy nad tím, jak je svět krásný a na jednání zvířátek je poznat, že některá z nich dobře vědí, kdo je stvořil. Rezatá a černá veverka jsou každá úplně jiná, při vážných situacích se ukáže jejich pravý charakter. Krtek sice nevidí, ale díky své fantazii dokáže ukázat i veverce, že může vidět víc než dosud – a cítit třeba i duhu.

Jihočeské sdružení Calla se dlouhodobě věnuje záchraně životního prostředí. Působí zde i Jiří Řehounek, který nám v pořadu českobudějovického studia v pondělí 6. května ve 20.15 poradí, jak rozvíjet přírodní rozmanitost ve městě. Vypravíme se do lokalit utvářených člověkem a zjistíme, jak podporovat biodiverzitu jen s drobnou změnou zažitých postupů a minimálními náklady.

Co je na rodičovství nejtěžší a co nejlehčí? Tuto otázku položíme vám, maminkám i tatínkům, v úterním Kafemlýnku 7. května.  Kromě odpovědí posluchačů uslyšíte i odpovědi redaktorek pořadu; nebude chybět dojemný příběh, tipy na čtení a soutěž o knihy. Kafemlýnek naladíte v 9.00.

Ve středu 8. května nabízíme setkání s kapelou The Tap Tap, kterou tvoří studenti a absolventi školy pražského Jedličkova ústavu. Budeme si povídat o jejich hudbě, černém humoru i o tom, jak lze na vozíku slaňovat Nuselský most. Pořad pražského studia naladíte ve 20.15.

Ne všichni mohou do života vykročit připraveni. Ne všichni mají kolem sebe podporu rodiny nebo blízkých lidí. Jak pomoci těm, kdo na prahu dospělosti startují do života z ústavních zařízení nebo problémových rodin? Téma otevře pořad Mezi slovy, kde bude Kateřina Rózsová hovořit mimo jiné s ředitelem Letního domu Janem Bártou. Poslouchejte ve čtvrtek 9. května od 9.00.

Doketismus – to je další nauka, které bude věnován další díl našeho nového seriálu Slepé uličky teologie. Bludy, omyly a hereze představuje z historického i spirituálního hlediska cyklus Dotýkání světla. Kde mají dějinný základ a čím jsou stále přítomným nebezpečím? Na tyto otázky odpovídá P. Zdeněk Drštka v sobotu 11. května od 20.15.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019