Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež se setkal se zástupci Romů a Sintů

Datum publikace10. 5. 2019, 10.15
TiskTisk

Ve čtvrtek 9. května se papež František sešel se zástupci italské romské komunity. Během setkání, které zorganizovala nadace pro migranty Italské biskupské konference, ujistil Svatý otec Romy a Sinty o své blízkosti a povzbudil je, aby neživili svá srdce zahořklostí, ale aby je měli otevřená, hledali naději u Boha a pokračovali dál s důstojností.

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Hořká bolest odloučenosti

Ve světě žije zhruba 36 milionů Romů a Sintů, z toho téměř třetina v Evropě. Přibližně 500 zástupců jejich italské komunity, která čítá nejméně 170 tisíc lidí, navštívili včera za doprovodu předsedy Italské biskupské konference kardinála Gualtiera Bassettiho papeže Františka.
 
Papež František si nejprve vyslechl několik svědectví, která pronesli jeden romský kněz a tři matky z římské periferie. A poté na ně reagoval spontánní promluvou: „Z obou svědectví je cítit hořká bolest odloučenosti. Tebe se v semináři ptali, zda jsi chodil žebrat, jestli jsi chodil na Termini (římské nádraží)... Společnost žije z pohádek...,“ obrátil se papež k mladému romskému knězi a zdůraznil, že romská otázka není politický či sociální problém, nýbrž souvisí s odlidštěním naší společnosti„To je dnešní problém – politické, sociální, kulturní či jazykové otázky jsou druhořadé. Problém spočívá v tom, že se mysl vzdálila srdci. Problém tkví v tomto oddálení.“

Kdo jsou občané druhé kategorie?

Toto odcizení mysli a citů navíc posiluje škatulkování lidí pod různými přídavnými jmény, jejich definování na základě stereotypů, pokračoval František, podle kterého skutečně existují občané druhé kategorie. Nesmíme je však hledat mezi těmi, které tak běžně nazýváme, zdůraznil: „Skuteční druhořadí občané jsou ti, kteří odepisují druhé lidi. Ti patří do druhé kategorie, protože nedokážou objímat a žijí odsuzováním druhých. Žijí ´s koštětem v ruce, kterým vymetají ostatní´ a pomlouvají je... Zatímco správná cesta je cesta bratrství.“ 

Nechovejte ve svém srdci zášť

Poté se Svatý otec obrátil adresně k romskému etniku a řekl: „Může vám hrozit jedno nebezpečí ... - všem nám vždy hrozí nebezpečí - a tím je slabost, řekněme slabost, která v nás nechá vyrůst zahořklost, nevraživost. Samozřejmě jsme lidé. Ale prosím vás, abyste měli ještě větší, širší srdce, a nechovali v něm zášť. Pokračujte dál s důstojností – důstojností v rodině, v práci, důstojností, s níž si vyděláváte na každodenní chléb. A také důstojností v modlitbě, protože jen tak postoupíte kupředu. Když budete cítit tuto zahořklost, nechte to být... Neboť nevraživost způsobuje onemocnění: na srdci, v hlavě, všude. Rodina je pak nemocná a to není dobré, protože zahořklost vede k pomstě... a tu jste nevynalezli vy. V Itálii jsou organizace, které jsou mistry pomsty... Rozumíte mi dobře, ne?“

Naději hledejte u Boha

„Pokud budete mít těžkosti, podívejte se vzhůru a zjistíte, že je tam Ten, který se na tebe dívá již odedávna, který tě má rád. Ten, který musel žít na okraji, aby si zachránil život, musel se skrývat a stát se uprchlíkem: Někdo, kdo pro tebe trpěl, kdo dal svůj život na kříži..., kdo tě hledá, aby tě utěšil a dal ti odvahu, abys šel dál,“ povzbudil v závěru papež František romské a sintské etnikum a dodal: „Proto vám říkám, nemějte odstup, mějte srdce na dlani... Jsem vám na blízku.

(Zdroj: Vatican News, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Radka Blajdová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou