Církev bude mít brzy dvě nové svaté a jednu blahořečenou

Církev předkládá nové ženské vzory svatosti. Jsou jimi čtyři řeholnice, z nichž bl. Giuseppina Vanniniová a bl. Dulce Lopes Pontesová budou svatořečené a Lucie od Neposkvrněné blahořečena. Dále papež František schválil dekrety o hrdinských ctnostech čtyřech kněží.
Publikováno: 14. 5. 2019 17:45

Na fotu: bl. Dulce Lopes Pontesová

Bl. Giuseppina Vanniniová

Byl potvrzen zázrak na přímluvu italské řeholnice bl. Giuseppiny Vanniniové, vlastním jménem Giuditty Adelaide Agaty (1859-1911). Giuseppina spolu s otcem Luigi Tezzou založila v roce 1892 Kongregaci Dcer sv. Kamila.

Bl. Dulce Lopes Pontesová

Další zázrak byl potvrzen na přímluvu bl. Dulce Lopes Pontesové, vlastním jménem Marie Rity (1914-1992). Tato brazilská řeholnice z Kongregace sester Neposkvrněného Početí Matky Boží je zakladatelkou dobročinné nadace díla sestry Dulce. Krátce před tím, než zemřela, byla sestra Dulce v roce 1992 nominována na Nobelovu cenu míru a dvakrát se jí také dostalo osobní audience u papeže Jana Pavla II. Sestra Dulce téměř bez pomoci vytvořila jednu z největších a nejrespektovanějších filantropických organizací v Brazílii. Brazilský deník O Estado de S. Paulo ji nominoval jako nejvíce obdivovanou ženu v historii Brazílie a nejvlivnější náboženskou osobu Brazílie 20. století.

Lucie od Neposkvrněné

Další ženou, na jejíž přímluvu byl uznán zázrak a které se otevírá cesta k blahořečení, je italská řeholnice Lucie od Neposkvrněné (Lucia dell´Immacolata), vlastním jménem Maria Ripamontiová (1909-1954). Tato řeholnice kongregace Služebnic milosrdné lásky žila v severoitalské diecézi Brescia, rodném kraji sv. Pavla VI. 

Heroického stupně ctností dosáhli dále tito Boží služebníci:

Giovanni Battista Pinardi

Giovanni Battista Pinardi (1880-1952) pocházel z rolnické rodiny. Jeho povolání ke kněžství rozkvétalo v rodině, která žila vírou, a ve farnosti, kde mu byl inspirací mladý kněz Don Galfione, jenž připomínal faráře z Arsu. Později se stal pomocným turínským biskupem a titulárním biskupem Eudossiade, ale lidem byl nazýván „kněz San Secondo“, neboť nechtěl, aby ho oslovovali monsignore.

Carlo Salerio

Carlo Salerio (1827-1870) byl milánským knězem z Institutu zahraničních misií. Otec Salerio byl součástí první skupiny misionářů Lombardského semináře pro zahraniční mise (dnes nazývaného PIME, tj. Papežský institut pro zahraniční misie), která v roce 1852 odešla do Melanesie, tj. současné Papui-Nové Guineji. Tato misie musela být kvůli nemocem a mučednictví bl. Giovanniho Battisty Mazzucconiho brzy ukončena a Salerio byl nucen se vrátit zpět do Milána a na další misii již nemohl odjet. Žil tedy své misionářské charisma v lombardském městě a spolu s Marií Carolinou Orsenigovou přispěl ke zrození Institutu reparačních sester, které se věnovaly charitě vůči nejchudším.

Domingo Lázaro Castro

Domingo Lázaro Castro (1877-1935) byl španělským knězem z kongregace maristů. Tento kněz, pedagog a vychovatel, muž církve s otevřeným duchem k obnově vzdělávání a katecheze, muž svědectví víry a následování Ježíše je pevnou oporou mariánského života ve Španělsku

Salvador z Casca

Salvador z Casca, vlastním jménem  Erminio Pinzetta (1911-1972), byl brazilským kapucínským řeholníkem. Narodil se v italské emigrantské rodině v brazilském Cascu v Rio Grande do Sul a mládí strávil tvrdou prací zemědělce. Kapucínský hábit přijal v roce 1945 a s ním i jméno bratr Salvador z Mauá a Casca. Rok noviciátu prožil v klášteře Flores da Cunha, kde o čtyři roky později složil slavné sliby. Dva roky strávil v Garibaldi studiem teologie. Salvador byl mužem s jedinečným duchem modlitby a eucharistické zbožnosti. Celý svůj život prožil v noviciátním klášteře, kde byl vzorem a příkladem pro mnoho generací mladých bratří. Ze zvláštního pověření diecézního biskupa navštěvoval nemocné a přinášel jim Boží slovo a eucharistii. Krátce po jeho smrti vedla pověst o jeho svatosti kapucínský řád k zahájení kauzy beatifikace, k níž dali roku 1979 svolení biskupové jižní Brazílie.

Maria Eufrasia Iaconisová

Poslední Boží služebnicí, jejíž heroické ctnosti byly uznány, je italská řeholnice Maria Eufrasia Iaconisová, vlastním jménem Maria Giuseppina Amalia Sofia (1867-1916). Maria vstoupila mezi Milosrdné sestry Neposkvrněné, ​​které založila její teta, matka Maria Fabianová. Poté, co se přestěhovala do Buenos Aires, aby se spolu s ostatními sestrami starala o nemocné v italské městské nemocnici, obdržela v roce 1901 zprávu o zrušení svého institutu. Velkoryse se rozhodla zachovat charisma a založila novou kongregaci Dcer od Neposkvrněného Početí. Poté, co se její kongregace rozšířila do různých argentinských provincií, odešla do Itálie s cílem založení noviciátu. Zemřela v Buenos Aires v důsledku zhoubného nádoru.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News, www.kapucini.cz)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

30. ročník Katolické charismatické konference

„Zůstaňte v mé lásce“ (J 15,9) byl mottem již 30. ročníku Katolické charismatické konference, která se konala ve dnech 10.-14. července na brněnském Výstavišti. Hlavním hostem letošního jubilejního ročníku byl slovenský řeholní kněz a misionář P. Michal Zamkovský CSsR a zahraničním hostem Miriam Swaffieldová, která pomáhá studentům v jejich cestě s Bohem a učí je evangelizovat. Program konference tvoří přednášky, adorace, možnost svátosti smíření, neformální setkání, společná a přímluvná modlitba a bohoslužby. Konference se účastní také více než tisícovka dětí, pro které připravují mladí dobrovolníci, tzv. „pomeranči“, paralelní dětskou konferenci.
15.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2019

V týdnu od 15. července se můžete těšit na Kafemlýnek věnovaný fenoménu Pomalé módy nebo Barvínek o geocachingu.
12.07.2019

Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční už po čtvrté

Pod záštitou České biskupské konference, ministerstva kultury a dalších institucí pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve dnech 11. až 18. srpna 2019 v pořadí již čtvrtý ročník duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, jehož hlavním cílem je zprostředkovat člověku 21. století dědictví barokní doby, a to skrze nejrůznější duchovní i kulturní akce. Jedná se o jeden z největších kulturních projektů v České republice přímo pořádaných farností, který každoročně přitáhne stovky návštěvníků.
12.07.2019

Katolický týdeník: Víra na stříbrném plátně

Filmy mohou, stejně jako další média a sdělovací prostředky, duchovně promlouvat ke svému publiku. Jejich vliv navíc stále roste, a nabízí tak příležitost k oslovení velkého množství lidí.
12.07.2019

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner chce povzbudit věřící na národní pouti v ukrajinské Zarvanici

S povzbuzením a také s pozdravy z České republiky vystoupí v sobotu 13. července 2019 olomoucký arcibiskup Jan Graubner na národní pouti v ukrajinské Zarvanici, kam jej pozvali ukrajinští biskupové. Pouť je letos věnovaná 30. výročí vystoupení ukrajinské řeckokatolické církve z ilegality a také modlitbě za mír na Ukrajině. Arcibiskup dále navštíví místa, kde už dlouhá léta pomáhají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Jejich společná cesta potrvá od 11. do 17. července.
11.07.2019