Pronásledování křesťanů se podle zprávy britské vlády blíží genocidě

Zpráva britské vlády o pronásledovaní křesťanů varuje, že v některých oblastech, zejména na Blízkém východě, hrozí „genocida“. To je jeden z předběžných závěrů zprávy o pronásledovaní křesťanů. Úřad s touto agendou vznikl v letošním roce a spadá pod ministerstvo zahraničí, informuje Christian Today.
Publikováno: 14. 5. 2019 16:00

Foto: Porte Aperte

Zpráva, na které spolupracoval biskup Trur, uvedla, že míra pronásledování, kterou křesťané po celém světě zažívají, se podle kritérií OSN blíží k definici genocidy. „Důkazy ukazují nejen geografické šíření protikřesťanského pronásledování, ale také jeho rostoucí závažnost. V některých regionech se úroveň a povaha pronásledování pravděpodobně blíží k mezinárodní definici genocidy, podle toho, co přijala OSN,“ cituje zprávu Christian Today.

Dokument varuje, že extremistické skupiny v místech, jako je Sýrie, Irák, Egypt, severovýchodní Nigérie a Filipíny, se snaží o vyhlazení křesťanů.

Zpráva dále tvrdí, že „úmysl vymazat všechny důkazy křesťanské přítomnosti“ v těchto zemích byl projeven násilnými činy, jako je odstranění kříže a zničení církevních staveb a jiných křesťanských symbolů. Také únos duchovenstva, představuje „přímý útok“ na strukturu a vedení církve.

Tam, kde se tyto a další incidenty setkávají s příznaky genocidy, budou vlády muset přivést pachatele ke spravedlnosti, pomoci obětem a přijmout preventivní opatření do budoucna,“ uvedla zpráva.

Hlavní dopad těchto činů proti křesťanům je exodus. Křesťanství nyní čelí možnosti, že bude vyhlazeno v částech Blízkého východu, kde jsou jeho kořeny.

Ministr zahraničí Jeremy Hunt prohlásil: „Požádal jsem biskupa Trura, aby vydal nezávislou, čestnou, neochvějnou a tvrdou zprávu. To, co mi dnes dodal, je pro pečlivé čtení.“

Průběžná zpráva přichází těsně po děsivých útocích na církve na Srí Lance, ničivý útok na dvě mešity v Christchurchu a střelbě na synagogu v San Diegu,“ dodal. „Není nic horšího, než nenávidět někoho na základě jeho víry. To, že je to na vzestupu, by nás mělo všechny šokovat,“ komentoval situaci Jeremy Hunt.

Open Doors, které podporuje pronásledované křesťany na celém světě, uvedlo, že zpráva byla napsána pro „pochmurné čtení“.

(Zdroj: Křesťan Dnes)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019