Pronásledování křesťanů se podle zprávy britské vlády blíží genocidě

Zpráva britské vlády o pronásledovaní křesťanů varuje, že v některých oblastech, zejména na Blízkém východě, hrozí „genocida“. To je jeden z předběžných závěrů zprávy o pronásledovaní křesťanů. Úřad s touto agendou vznikl v letošním roce a spadá pod ministerstvo zahraničí, informuje Christian Today.
Publikováno: 14. 5. 2019 14:00

Foto: Porte Aperte

Zpráva, na které spolupracoval biskup Trur, uvedla, že míra pronásledování, kterou křesťané po celém světě zažívají, se podle kritérií OSN blíží k definici genocidy. „Důkazy ukazují nejen geografické šíření protikřesťanského pronásledování, ale také jeho rostoucí závažnost. V některých regionech se úroveň a povaha pronásledování pravděpodobně blíží k mezinárodní definici genocidy, podle toho, co přijala OSN,“ cituje zprávu Christian Today.

Dokument varuje, že extremistické skupiny v místech, jako je Sýrie, Irák, Egypt, severovýchodní Nigérie a Filipíny, se snaží o vyhlazení křesťanů.

Zpráva dále tvrdí, že „úmysl vymazat všechny důkazy křesťanské přítomnosti“ v těchto zemích byl projeven násilnými činy, jako je odstranění kříže a zničení církevních staveb a jiných křesťanských symbolů. Také únos duchovenstva, představuje „přímý útok“ na strukturu a vedení církve.

Tam, kde se tyto a další incidenty setkávají s příznaky genocidy, budou vlády muset přivést pachatele ke spravedlnosti, pomoci obětem a přijmout preventivní opatření do budoucna,“ uvedla zpráva.

Hlavní dopad těchto činů proti křesťanům je exodus. Křesťanství nyní čelí možnosti, že bude vyhlazeno v částech Blízkého východu, kde jsou jeho kořeny.

Ministr zahraničí Jeremy Hunt prohlásil: „Požádal jsem biskupa Trura, aby vydal nezávislou, čestnou, neochvějnou a tvrdou zprávu. To, co mi dnes dodal, je pro pečlivé čtení.“

Průběžná zpráva přichází těsně po děsivých útocích na církve na Srí Lance, ničivý útok na dvě mešity v Christchurchu a střelbě na synagogu v San Diegu,“ dodal. „Není nic horšího, než nenávidět někoho na základě jeho víry. To, že je to na vzestupu, by nás mělo všechny šokovat,“ komentoval situaci Jeremy Hunt.

Open Doors, které podporuje pronásledované křesťany na celém světě, uvedlo, že zpráva byla napsána pro „pochmurné čtení“.

(Zdroj: Křesťan Dnes)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021