Pronásledování křesťanů se podle zprávy britské vlády blíží genocidě

Datum publikace14. 5. 2019, 14.00

Zpráva britské vlády o pronásledovaní křesťanů varuje, že v některých oblastech, zejména na Blízkém východě, hrozí „genocida“. To je jeden z předběžných závěrů zprávy o pronásledovaní křesťanů. Úřad s touto agendou vznikl v letošním roce a spadá pod ministerstvo zahraničí, informuje Christian Today.

Foto: Porte Aperte

Zpráva, na které spolupracoval biskup Trur, uvedla, že míra pronásledování, kterou křesťané po celém světě zažívají, se podle kritérií OSN blíží k definici genocidy. „Důkazy ukazují nejen geografické šíření protikřesťanského pronásledování, ale také jeho rostoucí závažnost. V některých regionech se úroveň a povaha pronásledování pravděpodobně blíží k mezinárodní definici genocidy, podle toho, co přijala OSN,“ cituje zprávu Christian Today.

Dokument varuje, že extremistické skupiny v místech, jako je Sýrie, Irák, Egypt, severovýchodní Nigérie a Filipíny, se snaží o vyhlazení křesťanů.

Zpráva dále tvrdí, že „úmysl vymazat všechny důkazy křesťanské přítomnosti“ v těchto zemích byl projeven násilnými činy, jako je odstranění kříže a zničení církevních staveb a jiných křesťanských symbolů. Také únos duchovenstva, představuje „přímý útok“ na strukturu a vedení církve.

Tam, kde se tyto a další incidenty setkávají s příznaky genocidy, budou vlády muset přivést pachatele ke spravedlnosti, pomoci obětem a přijmout preventivní opatření do budoucna,“ uvedla zpráva.

Hlavní dopad těchto činů proti křesťanům je exodus. Křesťanství nyní čelí možnosti, že bude vyhlazeno v částech Blízkého východu, kde jsou jeho kořeny.

Ministr zahraničí Jeremy Hunt prohlásil: „Požádal jsem biskupa Trura, aby vydal nezávislou, čestnou, neochvějnou a tvrdou zprávu. To, co mi dnes dodal, je pro pečlivé čtení.“

Průběžná zpráva přichází těsně po děsivých útocích na církve na Srí Lance, ničivý útok na dvě mešity v Christchurchu a střelbě na synagogu v San Diegu,“ dodal. „Není nic horšího, než nenávidět někoho na základě jeho víry. To, že je to na vzestupu, by nás mělo všechny šokovat,“ komentoval situaci Jeremy Hunt.

Open Doors, které podporuje pronásledované křesťany na celém světě, uvedlo, že zpráva byla napsána pro „pochmurné čtení“.

(Zdroj: Křesťan Dnes)

Autor článku: Tomáš Tetiva