Pronásledování křesťanů se podle zprávy britské vlády blíží genocidě

Zpráva britské vlády o pronásledovaní křesťanů varuje, že v některých oblastech, zejména na Blízkém východě, hrozí „genocida“. To je jeden z předběžných závěrů zprávy o pronásledovaní křesťanů. Úřad s touto agendou vznikl v letošním roce a spadá pod ministerstvo zahraničí, informuje Christian Today.
Publikováno: 14. 5. 2019 16:00

Foto: Porte Aperte

Zpráva, na které spolupracoval biskup Trur, uvedla, že míra pronásledování, kterou křesťané po celém světě zažívají, se podle kritérií OSN blíží k definici genocidy. „Důkazy ukazují nejen geografické šíření protikřesťanského pronásledování, ale také jeho rostoucí závažnost. V některých regionech se úroveň a povaha pronásledování pravděpodobně blíží k mezinárodní definici genocidy, podle toho, co přijala OSN,“ cituje zprávu Christian Today.

Dokument varuje, že extremistické skupiny v místech, jako je Sýrie, Irák, Egypt, severovýchodní Nigérie a Filipíny, se snaží o vyhlazení křesťanů.

Zpráva dále tvrdí, že „úmysl vymazat všechny důkazy křesťanské přítomnosti“ v těchto zemích byl projeven násilnými činy, jako je odstranění kříže a zničení církevních staveb a jiných křesťanských symbolů. Také únos duchovenstva, představuje „přímý útok“ na strukturu a vedení církve.

Tam, kde se tyto a další incidenty setkávají s příznaky genocidy, budou vlády muset přivést pachatele ke spravedlnosti, pomoci obětem a přijmout preventivní opatření do budoucna,“ uvedla zpráva.

Hlavní dopad těchto činů proti křesťanům je exodus. Křesťanství nyní čelí možnosti, že bude vyhlazeno v částech Blízkého východu, kde jsou jeho kořeny.

Ministr zahraničí Jeremy Hunt prohlásil: „Požádal jsem biskupa Trura, aby vydal nezávislou, čestnou, neochvějnou a tvrdou zprávu. To, co mi dnes dodal, je pro pečlivé čtení.“

Průběžná zpráva přichází těsně po děsivých útocích na církve na Srí Lance, ničivý útok na dvě mešity v Christchurchu a střelbě na synagogu v San Diegu,“ dodal. „Není nic horšího, než nenávidět někoho na základě jeho víry. To, že je to na vzestupu, by nás mělo všechny šokovat,“ komentoval situaci Jeremy Hunt.

Open Doors, které podporuje pronásledované křesťany na celém světě, uvedlo, že zpráva byla napsána pro „pochmurné čtení“.

(Zdroj: Křesťan Dnes)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitel Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019