Vatikán uznal bosenské Medžugorje za katolické poutní místo

Datum publikace14. 5. 2019, 12.00

Papež František schválil vyhlášení bosenského městečka Medžugorje za katolické poutní místo, i když církev nepovažuje za prokázané zjevení, které se tam mělo odehrát. V prohlášení to uvedl vatikánský mluvčí Alessandro Gisotti.

Foto: CJ / CC BY 2.0

'Svatý otec prostřednictvím arcibiskupa Henryka Hosera, apoštolského vizitátora v Medžugorje, a prostřednictvím nunciatury v Sarajevu oznámil, že je možné organizovat poutě do Medžugorje. Stále však ve snaze nevytvářet dojem, že tím církev uznává autenticitu tamějších fenoménů, jež dosud vyžadují církevní šetření,' napsal v prohlášení mluvčí. V loňském roce Medžugorje navštívil milion věřících, kteří se tam modlili před sochou Panny Marie.

'Týká se to pastýřů všech stupňů a řádů, kteří se rozhodnou vydat do Medžugorje a celebrovat tam nebo koncelebrovat. Vzhledem k velkému počtu lidí, přicházejících do Medžugorje, a hojným plodům milosti, které odtud vzešly, je toto rozhodnutí výrazem zvláštní pastorační pozornosti, kterou Svatý otec tomuto místu věnuje, aby usnadnil a podpořil dobré plody. Apoštolský vizitátor tak po dohodě s místními ordináři bude moci snadněji navazovat vztahy s osvědčenými a dobře připravenými kněžími, kteří organizují poutě do Medžugorje a kterým nabídne informace a indikace pro plodný průběh takovýchto poutí,' konstatoval mluvčí.

Duchovní, kteří pouti do bosenské obce organizují, musejí být podle Vatikánu náležitě připraveni, aby se věřící při pouti vyhnuli 'jakýmkoli zmatkům v chápání dogmatu'.

V obci na hranicích Bosny a Chorvatska měli čtyři dívky a dva chlapci před lety vidět Pannu Marii. Ke zjevení mělo dojít v červnu 1981, šestici vizionářům, dnes už dospělým, se podle jejich tvrzení Panna Maria dodnes zjevuje.

(Zdroj: Vatican News, ČTK)

Autor článku: Tomáš Tetiva