Inženýrka chemie a laička Opus Dei Guadalupe Ortizová de Landázuri bude tuto sobotu blahořečena

Svatost je opravdu pro všechny a důkazem je toho španělská profesorka chemie Guadalupe Ortizová de Landázuri, která bude tuto sobotu 18. května v Madridu blahořečena. Stane se tak třetím členem Opus Dei, po svatém Josemaríovi Escrivá de Balaguer a blahoslaveném Álvarovi del Portillo, vyzdvihnutým k úctě oltáře, a první blahoslavenou laičkou Díla.
Publikováno: 17. 5. 2019 11:30

Foto: Flicker

Guadalupe je vzorem svatosti uprostřed světa

„Guadalupe je vzorem svatosti uprostřed světa, je to příklad úplně obyčejného života. První, co zjistíš, když nahlédneš na její život, je naprostá normálnost a přirozenost. Ano, dobrá nálada, výtečná nálada,“ řekl o budoucí blahoslavené na webu Opus Dei postulátor jejího blahořečení otec José Carlos Martín de la Hoz.  

Guadalupe Ortizová de Landázuri se stane první ženou, která bude blahoslavená, a jejíž cestou byla spiritualita Opus Dei. „Zapíše se do seznamu svatých jako žena, která se stala svatou uprostřed světa prostřednictvím profesionální práce,“ uved dále postulátor a dodal: „V tomto smyslu je v Opus Dei svatořečený zakladatel, blahoslavený jeho nástupce, Álvaro del Portillo, a první laik, první člověk, který není knězem ani řeholníkem, prostě obyčejný člověk, se kterým se Bůh setkal na cestě jeho života.“

„Guadalupe je velkým darem Boha církvi,... když o ní mluvíme, mluvíme o příběhu Boží lásky uskutečněném v jedné osobě,“ uvedl kardinál Giovanni Angelo Becciu, který bude první laičku díla Opus Dei tuto sobotu 18. května v Madridu blahořečit.

Jako jedna z prvních žen vystudovala chemii

Guadalupe Ortizová de Landázuri se narodila 12. prosince roku 1916 v Madridu na svátek Panny Marie Guadalupské. V roce 1933 ukončila střední školu a stala se jednou z prvních studentek chemie na vysoké škole. Studovala s výborným prospěchem, ačkoli svá studia musela v roce 1936 po vypuknutí španělské občanské války přerušit.

Setkání se zakladatelem Opus Dei změnilo směr jejího života

Po ukončení studií v roce 1941 nějakou dobu vyučovala, aby finančně vypomáhala své rodině. V roce 1944 poznala svatého Josemaríu Escrivu, zakladatele Opus Dei, který jí pomohl objevit, že profesionální práce a obyčejný život jsou místem setkávání s Kristem. Krátce poté požádala o přijetí do Opus Dei.

Od té chvíle se Guadalupe naplno snažila hledat důvěrný vztah s Bohem a podílela se na různých apoštolských aktivitách. V Madridu a Bilbau např. vedla hospodářskou správu dvou škol a organizovala zde vzdělávací kurzy pro začínající zaměstnankyně. V Madridu měla navíc na starosti řízení dívčí vysokoškolské koleje.

Apoštolská mise v Mexiku

Pro její velkodušnost, pevnost charakteru a radost ji zakladatel v roce 1950 požádal, aby začala apoštolskou práci žen Opus Dei v Mexiku. Do své nové vlasti se vypravila 5. března téhož roku. Zde řídila další kolej pro vysokoškolské studentky, které vedla k prohlubování lidské a křesťanské formace a k tomu, aby své znalosti daly do služby druhým. Zároveň hledala spolupráci zaměstnaných žen a žen v domácnosti, kterým se snažila předat svou křesťanskou víru.

Touha přivádět lidi k Bohu ji naplňovala až do konce života

V roce 1956 se Guadalupe přestěhovala do Říma a o rok později se vrátila do Španělska: projevila se u ní vážná srdeční nemoc a byla operována pro mitrální stenózu. Poté, co se zotavila, získala doktorát s nejvyšším možným oceněním – Národní cenu Juana de la Ciervy za výzkum, a rovněž dostala místo profesorky přírodních věd na škole postgraduálního studia. Současně měla na starosti formaci a vedení v Opus Dei.

Její život naplňovala až do konce jediná touha: svou radostí a přátelstvím přivádět k Bohu lidi kolem sebe. Zemřela v Pamploně 16. července 1975 v pověsti svatosti.

Cesta k blahořečení

18. listopadu 2001 byl v Madridu zahájen proces jejího blahořečení. 8. června 2018 schválil Svatý otec zázrak předcházející blahořečení a rozhodl, že Guadalupe Ortizová de Landázuri bude blahořečena v Madridě, v jejím rodném městě, v sobotu 18. května 2019 ve výročí prvního přijímání této budoucí blahoslavené. 5. října 2018 byly její ostatky přenesené z Pamplony do kaple Caballero de Gracia v Madridu.

Opus Dei připravilo v angličtině a španělštině aplikaci k blahořečení Guadalupe Ortizové de Landázuri. Zde můžete najít jednak informace o nové blahoslavené, ale i vydat se na tzv. „digitální pouť“ a slavnost blahořečení sledovat v přímém přenosu.

Modlitba ke Guadalupe pro soukromou pobožnost

Bože Otče, dej, ať na přímluvu Tvé služebnice Guadalupe umím jako ona vykonávat běžnou práci s láskou a předávat lidem kolem sebe víru a radost, aby Tě poznalo a milovalo mnohem více lidí. Oslav milostivě svou služebnici a uděl mi milost, o kterou tě prosím. Amen.

Otče náš, Zdrávas Maria, Sláva Otci.

(Zdroj: Opus Dei)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Před polednem přišlo na Svatopetrské náměstí několik set lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Petrův nástupce komentoval (Mt 14,22-33) evangelium této, 19. neděle liturgického mezidobí o Ježíši kráčejícím po vodě genezaretského jezera k loďce s učedníky zmítané v bouři.
09.08.2020

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež František zaslal list řeholní kongregaci Nejmenších františkánek od Nejsvětějšího Srdce (M.S.C.), u příležitosti jejich dnes zahájeného jubilejního roku, pojícího se k nadcházejícímu 100. výročí narození pro nebe jejich zakladatelky bl. Marie Markéty Caiani (1863-1921).
08.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 19. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 19. neděli v mezidobí má název Zachraň mě.
08.08.2020

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
07.08.2020