Inženýrka chemie a laička Opus Dei Guadalupe Ortizová de Landázuri bude tuto sobotu blahořečena

Datum publikace17. 5. 2019, 9.30

Svatost je opravdu pro všechny a důkazem je toho španělská profesorka chemie Guadalupe Ortizová de Landázuri, která bude tuto sobotu 18. května v Madridu blahořečena. Stane se tak třetím členem Opus Dei, po svatém Josemaríovi Escrivá de Balaguer a blahoslaveném Álvarovi del Portillo, vyzdvihnutým k úctě oltáře, a první blahoslavenou laičkou Díla.

Foto: Flicker

Guadalupe je vzorem svatosti uprostřed světa

„Guadalupe je vzorem svatosti uprostřed světa, je to příklad úplně obyčejného života. První, co zjistíš, když nahlédneš na její život, je naprostá normálnost a přirozenost. Ano, dobrá nálada, výtečná nálada,“ řekl o budoucí blahoslavené na webu Opus Dei postulátor jejího blahořečení otec José Carlos Martín de la Hoz.

Guadalupe Ortizová de Landázuri se stane první ženou, která bude blahoslavená, a jejíž cestou byla spiritualita Opus Dei. „Zapíše se do seznamu svatých jako žena, která se stala svatou uprostřed světa prostřednictvím profesionální práce,“ uved dále postulátor a dodal: „V tomto smyslu je v Opus Dei svatořečený zakladatel, blahoslavený jeho nástupce, Álvaro del Portillo, a první laik, první člověk, který není knězem ani řeholníkem, prostě obyčejný člověk, se kterým se Bůh setkal na cestě jeho života.“

„Guadalupe je velkým darem Boha církvi,... když o ní mluvíme, mluvíme o příběhu Boží lásky uskutečněném v jedné osobě,“ uvedl kardinál Giovanni Angelo Becciu, který bude první laičku díla Opus Dei tuto sobotu 18. května v Madridu blahořečit.

Jako jedna z prvních žen vystudovala chemii

Guadalupe Ortizová de Landázuri se narodila 12. prosince roku 1916 v Madridu na svátek Panny Marie Guadalupské. V roce 1933 ukončila střední školu a stala se jednou z prvních studentek chemie na vysoké škole. Studovala s výborným prospěchem, ačkoli svá studia musela v roce 1936 po vypuknutí španělské občanské války přerušit.

Setkání se zakladatelem Opus Dei změnilo směr jejího života

Po ukončení studií v roce 1941 nějakou dobu vyučovala, aby finančně vypomáhala své rodině. V roce 1944 poznala svatého Josemaríu Escrivu, zakladatele Opus Dei, který jí pomohl objevit, že profesionální práce a obyčejný život jsou místem setkávání s Kristem. Krátce poté požádala o přijetí do Opus Dei.

Od té chvíle se Guadalupe naplno snažila hledat důvěrný vztah s Bohem a podílela se na různých apoštolských aktivitách. V Madridu a Bilbau např. vedla hospodářskou správu dvou škol a organizovala zde vzdělávací kurzy pro začínající zaměstnankyně. V Madridu měla navíc na starosti řízení dívčí vysokoškolské koleje.

Apoštolská mise v Mexiku

Pro její velkodušnost, pevnost charakteru a radost ji zakladatel v roce 1950 požádal, aby začala apoštolskou práci žen Opus Dei v Mexiku. Do své nové vlasti se vypravila 5. března téhož roku. Zde řídila další kolej pro vysokoškolské studentky, které vedla k prohlubování lidské a křesťanské formace a k tomu, aby své znalosti daly do služby druhým. Zároveň hledala spolupráci zaměstnaných žen a žen v domácnosti, kterým se snažila předat svou křesťanskou víru.

Touha přivádět lidi k Bohu ji naplňovala až do konce života

V roce 1956 se Guadalupe přestěhovala do Říma a o rok později se vrátila do Španělska: projevila se u ní vážná srdeční nemoc a byla operována pro mitrální stenózu. Poté, co se zotavila, získala doktorát s nejvyšším možným oceněním – Národní cenu Juana de la Ciervy za výzkum, a rovněž dostala místo profesorky přírodních věd na škole postgraduálního studia. Současně měla na starosti formaci a vedení v Opus Dei.

Její život naplňovala až do konce jediná touha: svou radostí a přátelstvím přivádět k Bohu lidi kolem sebe. Zemřela v Pamploně 16. července 1975 v pověsti svatosti.

Cesta k blahořečení

18. listopadu 2001 byl v Madridu zahájen proces jejího blahořečení. 8. června 2018 schválil Svatý otec zázrak předcházející blahořečení a rozhodl, že Guadalupe Ortizová de Landázuri bude blahořečena v Madridě, v jejím rodném městě, v sobotu 18. května 2019 ve výročí prvního přijímání této budoucí blahoslavené. 5. října 2018 byly její ostatky přenesené z Pamplony do kaple Caballero de Gracia v Madridu.

Opus Dei připravilo v angličtině a španělštině aplikaci k blahořečení Guadalupe Ortizové de Landázuri. Zde můžete najít jednak informace o nové blahoslavené, ale i vydat se na tzv. „digitální pouť“ a slavnost blahořečení sledovat v přímém přenosu.

Modlitba ke Guadalupe pro soukromou pobožnost

Bože Otče, dej, ať na přímluvu Tvé služebnice Guadalupe umím jako ona vykonávat běžnou práci s láskou a předávat lidem kolem sebe víru a radost, aby Tě poznalo a milovalo mnohem více lidí. Oslav milostivě svou služebnici a uděl mi milost, o kterou tě prosím. Amen.

Otče náš, Zdrávas Maria, Sláva Otci.

(Zdroj: Opus Dei)

Autor článku: Radka Blajdová