Papežská misijní díla pomáhají v Malawi

Datum publikace16. 5. 2019, 13.45

Jihovýchodní africkou republiku Malawi, jednu z nejchudších zemí na světě, kterou naposledy letos v březnu postihly veliké záplavy, navštívil v těchto dnech ředitel Papežských misijních děl ČR Leoš Halbrštát. Doprovázeli ho filmový dokumentarista Martin Rýznar a redaktor Radia Proglas Filip Breindl.

Foto: Leoš Halbrštát

Na jakých projektech se v Malawi podílí dárci z ČR?

Zástupci z ČR se v Malawi seznámili s několika projekty, které podporují i čeští dárci. „Jedná se například o práci s handicapovanými dětmi, o novou školní budovu, vybavení pediatrického oddělení nemocnice, ale i o zdánlivě drobnější záležitosti, které ale místní církvi značně usnadňují činnost, jako je pořízení velkých stanů jako zázemí pro práci s velkým množstvím dětí,“ popisuje jáhen Leoš Halbrštát.

Česká výprava také zavítala do mateřské školy provozované řádem Misionářek Neposkvrněného Početí nebo do nově vzniklé farnosti, která zajišťuje duchovní správu na více než dvaceti místech v pahorkatině nedaleko jezera Malawi.

Pomoc po povodních

V povodí řeky Shire se pak Češi seznámili s pomocí, kterou církev poskytuje lidem zasaženým březnovými povodněmi. „Pociťoval jsem tam velkou hrdost na to, že jsem katolík, protože činnost místní církve byla velmi profesionální, účinná a zároveň prováděná
se zájmem o konkrétní lidi,“ říká k tomu Martin Rýznar. Papežská misijní díla v ČR na výzvu biskupské konference Malawi finančně podpořila pomoc lidem, kteří dva měsíce po záplavách zůstávají v provizorních táborech.

Solidarita církve je důležitá

„Naše církev je mladá a chudá, ale má srdce a silné misijní zaměření,“ řekl návštěvníkům z České republiky národní ředitel Papežských misijních děl v Malawi P. Vincent Mwakhwawa, který dále dodal: „Čelíme řadě problémů, máme nedostatky ve vzdělávání, chybí silnější politická vize, lidé se často nedovedou dožadovat svých práv a to všechno má vliv na naši chudobu, jako církev se ale snažíme pěstovat solidaritu.“

P. Mwakhwawa vnímá silnou církevní angažovanost mezi lidmi na okraji společnosti – chudými či jinak znevýhodněnými, například žijícími v opuštěných, obtížně dostupných lokalitách bez základního vybavení.

„Viděli jsme tu dobře odváděnou práci, o které si myslíme, že si zaslouží naši podporu. Budeme se snažit, abychom situaci v Malawi lidem u nás dobře zprostředkovali,“ uvádí jáhen Leoš Halbrštát s odkazem na chystané výstupy na webu i v křesťanských médiích.

(Zdroj: Leoš Halbrštát)

Autor článku: Radka Blajdová