Peníze na sochy pro Velehrad jsou pohromadě

Ke svému cíli dospěla veřejná sbírka, kterou Arcibiskupství olomoucké vyhlásilo na pořízení nových soch sv. Cyrila a Metoděje pro vstupní pilíře poutního areálu na Velehradě. Sbírka proto byla k 16. květnu 2019 ukončena.
Publikováno: 17. 5. 2019 12:15

Vizualizace soch na pilířích

Prosíme dárce, aby již další peníze na sbírkové konto neposílali, potřebná částka se již sešla,“ uvedl koordinátor sbírky Martin Kučera a dodal: „Arcibiskupství olomoucké i výbor Matice velehradské jsou vděčni všem dárcům a přátelům Velehradu, kteří svou štědrostí a modlitbami pomohli dílo zrealizovat.

Sbírka byla zahájena v roce 2017 a zapojilo se do ní více než 130 fyzických osob, množství členů Matice velehradské a dalších poutníků z ČR i zahraničí. Vznik soch podpořili také členové dalších moravských matic a farností. Cena díla je vyčíslena na 688 500 Kč a zahrnuje vše od přípravných prací a průzkumů přes pořízení a dopravu materiálu až po opracování v kamenické dílně, dopravu a montáž i všechny související práce.

Přípravy na umístění soch přitom již byly na Velehradě zahájeny. „Začátkem května mohli návštěvníci Velehradu zaznamenat drobný stavební ruch kolem vstupní brány. Připravovaly se zde kamenné konzoly. Autor Vladimír Matoušek a kameník Jan Leitgeb souběžně s tím pracují na kopírování hlav, které následně budou propracovány v detailu. Čeká je pár týdnů intenzivní práce, kdy ještě bude potřeba dokončit detaily rukou, berly, svitku a obličejů,“ shrnula postup prací architektka olomouckého arcibiskupství Blanka Roubíková.

Všechny práce i úhrady za ně podle Kučery pokračují tak, aby sochy byly na svém místě v čase velehradské poutě na začátku července. „Budou zde vítat poutníky u příležitosti připomínky 1150. výročí úmrtí sv. Cyrila a vytvoření samostatné církevní provincie v čele se sv. Metodějem,“ dodal Kučera.

Autor článku:
Jiří Gračka

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019