Peníze na sochy pro Velehrad jsou pohromadě

Ke svému cíli dospěla veřejná sbírka, kterou Arcibiskupství olomoucké vyhlásilo na pořízení nových soch sv. Cyrila a Metoděje pro vstupní pilíře poutního areálu na Velehradě. Sbírka proto byla k 16. květnu 2019 ukončena.
Publikováno: 17. 5. 2019 12:15

Vizualizace soch na pilířích

Prosíme dárce, aby již další peníze na sbírkové konto neposílali, potřebná částka se již sešla,“ uvedl koordinátor sbírky Martin Kučera a dodal: „Arcibiskupství olomoucké i výbor Matice velehradské jsou vděčni všem dárcům a přátelům Velehradu, kteří svou štědrostí a modlitbami pomohli dílo zrealizovat.

Sbírka byla zahájena v roce 2017 a zapojilo se do ní více než 130 fyzických osob, množství členů Matice velehradské a dalších poutníků z ČR i zahraničí. Vznik soch podpořili také členové dalších moravských matic a farností. Cena díla je vyčíslena na 688 500 Kč a zahrnuje vše od přípravných prací a průzkumů přes pořízení a dopravu materiálu až po opracování v kamenické dílně, dopravu a montáž i všechny související práce.

Přípravy na umístění soch přitom již byly na Velehradě zahájeny. „Začátkem května mohli návštěvníci Velehradu zaznamenat drobný stavební ruch kolem vstupní brány. Připravovaly se zde kamenné konzoly. Autor Vladimír Matoušek a kameník Jan Leitgeb souběžně s tím pracují na kopírování hlav, které následně budou propracovány v detailu. Čeká je pár týdnů intenzivní práce, kdy ještě bude potřeba dokončit detaily rukou, berly, svitku a obličejů,“ shrnula postup prací architektka olomouckého arcibiskupství Blanka Roubíková.

Všechny práce i úhrady za ně podle Kučery pokračují tak, aby sochy byly na svém místě v čase velehradské poutě na začátku července. „Budou zde vítat poutníky u příležitosti připomínky 1150. výročí úmrtí sv. Cyrila a vytvoření samostatné církevní provincie v čele se sv. Metodějem,“ dodal Kučera.

Autor článku:
Jiří Gračka

Související články

Další aktuality

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Před polednem přišlo na Svatopetrské náměstí několik set lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Petrův nástupce komentoval (Mt 14,22-33) evangelium této, 19. neděle liturgického mezidobí o Ježíši kráčejícím po vodě genezaretského jezera k loďce s učedníky zmítané v bouři.
09.08.2020

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež František zaslal list řeholní kongregaci Nejmenších františkánek od Nejsvětějšího Srdce (M.S.C.), u příležitosti jejich dnes zahájeného jubilejního roku, pojícího se k nadcházejícímu 100. výročí narození pro nebe jejich zakladatelky bl. Marie Markéty Caiani (1863-1921).
08.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 19. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 19. neděli v mezidobí má název Zachraň mě.
08.08.2020

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
07.08.2020