Katolický týdeník: Redakci navštívil velvyslanec Vatikánu

Datum publikace21. 5. 2019, 13.30

Do týdenní porady v Katolickém týdeníku se minulé úterý zapojil apoštolský nuncius Charles D. Balvo.

Papežův zástupce v Česku si prohlédl celou redakci včetně archivu, kde jsou všechny historické výtisky Katolických novin od roku 1949, ale i jejich nástupce, Katolického týdeníku. „Máte v plánu tento archiv digitalizovat? A co elektronické vydání aktuálních čísel? Jste online?“ zajímal se s ohledem na mladou generaci, která už papírový tisk čte méně. On sám si předplácí elektronickou verzi amerického deníku New York Times. „Je to mé spojení s domovem,“ potvrdil rodák z Brooklynu.

Mluvte česky, rozumím

Nuncius se účastnil i části týdenní plánovací porady redakce. „Mluvte česky, docela rozumím, pochytím, o čem se hovoří,“ vyřešil problém s překladem. Každý z redaktorů tedy představil plány na týden v rubrice, kterou spravuje. Nuncius se také do porady několikrát zapojil. U eseje o normalizaci v církvi po roce 1968 vyprávěl, jak tehdy z Ameriky sledovali dění v Československu. „Zajímalo nás, co vjezd vojsk Varšavské smlouvy bude znamenat pro místní církve,“ řekl Charles Balvo, kterému bylo tehdy 17 let, vyrůstal v katolické rodině a už směřoval ke kněžskému povolání. „Vím, co znamená to samo slovo normalizace, ale nevím, jak se konkrétně projevila ve zdejší církvi,“ připojil. „V novém vydání si to tedy budete moci v textu od historika Jaroslava Šebka přečíst,“ odvětila šéfredaktorka KT Kateřina Koubová.

Nuncia zajímal i Absolventský Velehrad, kam se i on osobně chystá, a zastavil se rovněž u inzerce. „Mohou u vás inzerovat i politické strany?“ ptal se. „Pokud nejde o extrémisty, tak ano. Jakýkoliv inzerát ale můžeme odmítnout, pokud bychom měli pocit, že není vhodný,“ reagovala šéfredaktorka. Nuncius ocenil i fakt, že KT nikdo nedotuje a na svůj provoz si sám vydělá.

Charles Balvo zmínil také nadcházející volby do Evropského parlamentu. „Církev by rozhodně neměla doporučovat voličům konkrétní jména – volte toho a toho –, ale spíše: volte tato témata, hodnoty. A je také určitě výzvou říkat věci, které se politikům nelíbí, například o přijímání imigrantů,“ upozornil s tím, že se hodí připomenout, kolik Čechů, Slováků nebo třeba Maďarů za totality odešlo ze svých vlastí za novým životem do svobodných zemí. „Lidé si nepamatují svou vlastní historii,“ připojil nuncius.
Dokončení v aktuálním vydání. Příště přinese KT s nunciem rozhovor.
Tomáš Kutil

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Pouť se čtenáři na Velehradě
Pro čtenáře, posluchače a diváky křesťanských médií připravili jejich tvůrci společnou pouť na Velehradě. Uskuteční se na Den dětí – v sobotu 1. června.

Téma: Církev na okraji?
Jak se proměňuje život věřících v oblastech, kde do kostela téměř nikdo nechodí? S biskupem Tomášem Holubem
o hledání nových podob působení církve a pastorace.

Rozhovor: Mons. Anton Otte
Česko-německému smíření věnoval velkou část života.
S duchovním rádcem sdružení Ackermann-Gemeinde jsme rozmlouvali o vztazích Čechů a Němců, o Evropě a důvěře.

Doma: Když nás rozdělí dálka
Také si někdy voláte s dětmi či vnuky přes Skype?

Příště: KŘESŤANSKÁ MÉDIA
Nejsou jen informačním věstníkem církví.
Mají je pomáhat rozvíjet i proměňovat, nabízet kontexty, otevírat debaty, a tvořit veřejné mínění.

(Zdroj: Jiří Macháně, KT)

Autor článku: Radka Blajdová