Pařížský arcibiskup Michel Aupetit k opravě katedrály Notre Dame

Ničivý požár katedrály Notre Dame na počátku Svatého týdne (pondělí - 15. dubna) vyvolal celosvětovou vlnu podpory. Finanční sbírky, přísliby darů a podpory spojily během několika hodin celý svět. Ovšem k připsání většiny finančních darů zatím nedošlo.
Publikováno: 21. 5. 2019 17:45

Pařížský arcibiskup Michel Aupetit vydal prohlášení (čtvrtek 15.května) v němž představil dosavadní výsledky sbírky na obnovu katedrály a upozornil na dvě důležité a zatím nezodpovězené otázky. Jednou z nich je doposud neznámá výše rozpočtu oprav, která bude potřebná k tomu, aby do katedrály mohli věřící i turisté znovu vstoupit v dostatečně bezpečných podmínkách. Druhá nezodpovězená otázka se týká přislíbené miliardy dotací, ke které se ovšem nepřihlásila žádná nadace nebo státní orgán. Nadace Notre-Dame (Notre Dame Foundation), která doposud shromáždila 13,5 milionů euro, vydá k otázce týkající se finančních darů oficiální prohlášení v polovině června, tj. dva měsíce po požáru.

A právě to je důvodem, proč sbírka na obnovu katedrály pokračuje. Podle postupujících prací jednotlivých odborníků, je zřejmé, že náklady budou veliké. „Každé darované euro, bude eurem, které bude sloužit k obnově srdce katedrály. Peníze budou použity k financování ambiciózního, ale nezbytného plánu, který by měl naplnit očekávání," připomněl pařížský arcibiskup. Kromě nezbytné opravy budovy katedrály budou peníze využity také na renovaci prasklého oltáře, liturgického mobiliáře a dalších předmětů, mezi které také patří nový relikviář pro trnovou korunu, který byl požárem poničen.

Na závěr svého prohlášení arcibiskup Aupetit vyzval k pokračování ve sbírkách a oznámil, že by rád v brzké době sloužil v katedrále mši svatou. Ta zatím nebude z bezpečnostních důvodů přístupná veřejnosti, ale bude přenášena televizním kanálem KTO.

Pod záštitou České biskupské konference byla v České republice vyhlášena finanční sbírka, ve které se prozatím vybralo přibližně 455 tisíc Kč. 

Číslo účtu: 1387680243/2700

Dary jsou odečitatelné od základu daně z příjmu a dárcům bude na vyžádání vystaveno potvrzení (ekonomicke@cirkev.cz)

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 16. do 22. září 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
15.09.2019