Pařížský arcibiskup Michel Aupetit k opravě katedrály Notre Dame

Datum publikace21. 5. 2019, 15.45

Ničivý požár katedrály Notre Dame na počátku Svatého týdne (pondělí - 15. dubna) vyvolal celosvětovou vlnu podpory. Finanční sbírky, přísliby darů a podpory spojily během několika hodin celý svět. Ovšem k připsání většiny finančních darů zatím nedošlo.

Pařížský arcibiskup Michel Aupetit vydal prohlášení (čtvrtek 15.května) v němž představil dosavadní výsledky sbírky na obnovu katedrály a upozornil na dvě důležité a zatím nezodpovězené otázky. Jednou z nich je doposud neznámá výše rozpočtu oprav, která bude potřebná k tomu, aby do katedrály mohli věřící i turisté znovu vstoupit v dostatečně bezpečných podmínkách. Druhá nezodpovězená otázka se týká přislíbené miliardy dotací, ke které se ovšem nepřihlásila žádná nadace nebo státní orgán. Nadace Notre-Dame (Notre Dame Foundation), která doposud shromáždila 13,5 milionů euro, vydá k otázce týkající se finančních darů oficiální prohlášení v polovině června, tj. dva měsíce po požáru.

A právě to je důvodem, proč sbírka na obnovu katedrály pokračuje. Podle postupujících prací jednotlivých odborníků, je zřejmé, že náklady budou veliké. „Každé darované euro, bude eurem, které bude sloužit k obnově srdce katedrály. Peníze budou použity k financování ambiciózního, ale nezbytného plánu, který by měl naplnit očekávání,' připomněl pařížský arcibiskup. Kromě nezbytné opravy budovy katedrály budou peníze využity také na renovaci prasklého oltáře, liturgického mobiliáře a dalších předmětů, mezi které také patří nový relikviář pro trnovou korunu, který byl požárem poničen.

Na závěr svého prohlášení arcibiskup Aupetit vyzval k pokračování ve sbírkách a oznámil, že by rád v brzké době sloužil v katedrále mši svatou. Ta zatím nebude z bezpečnostních důvodů přístupná veřejnosti, ale bude přenášena televizním kanálem KTO.

Pod záštitou České biskupské konference byla v České republice vyhlášena finanční sbírka, ve které se prozatím vybralo přibližně 455 tisíc Kč.

Číslo účtu: 1387680243/2700

Dary jsou odečitatelné od základu daně z příjmu a dárcům bude na vyžádání vystaveno potvrzení (ekonomicke@cirkev.cz)

Autor článku: Monika Klimentová