Pařížský arcibiskup Michel Aupetit k opravě katedrály Notre Dame

Ničivý požár katedrály Notre Dame na počátku Svatého týdne (pondělí - 15. dubna) vyvolal celosvětovou vlnu podpory. Finanční sbírky, přísliby darů a podpory spojily během několika hodin celý svět. Ovšem k připsání většiny finančních darů zatím nedošlo.
Publikováno: 21. 5. 2019 17:45

Pařížský arcibiskup Michel Aupetit vydal prohlášení (čtvrtek 15.května) v němž představil dosavadní výsledky sbírky na obnovu katedrály a upozornil na dvě důležité a zatím nezodpovězené otázky. Jednou z nich je doposud neznámá výše rozpočtu oprav, která bude potřebná k tomu, aby do katedrály mohli věřící i turisté znovu vstoupit v dostatečně bezpečných podmínkách. Druhá nezodpovězená otázka se týká přislíbené miliardy dotací, ke které se ovšem nepřihlásila žádná nadace nebo státní orgán. Nadace Notre-Dame (Notre Dame Foundation), která doposud shromáždila 13,5 milionů euro, vydá k otázce týkající se finančních darů oficiální prohlášení v polovině června, tj. dva měsíce po požáru.

A právě to je důvodem, proč sbírka na obnovu katedrály pokračuje. Podle postupujících prací jednotlivých odborníků, je zřejmé, že náklady budou veliké. „Každé darované euro, bude eurem, které bude sloužit k obnově srdce katedrály. Peníze budou použity k financování ambiciózního, ale nezbytného plánu, který by měl naplnit očekávání," připomněl pařížský arcibiskup. Kromě nezbytné opravy budovy katedrály budou peníze využity také na renovaci prasklého oltáře, liturgického mobiliáře a dalších předmětů, mezi které také patří nový relikviář pro trnovou korunu, který byl požárem poničen.

Na závěr svého prohlášení arcibiskup Aupetit vyzval k pokračování ve sbírkách a oznámil, že by rád v brzké době sloužil v katedrále mši svatou. Ta zatím nebude z bezpečnostních důvodů přístupná veřejnosti, ale bude přenášena televizním kanálem KTO.

Pod záštitou České biskupské konference byla v České republice vyhlášena finanční sbírka, ve které se prozatím vybralo přibližně 455 tisíc Kč. 

Číslo účtu: 1387680243/2700

Dary jsou odečitatelné od základu daně z příjmu a dárcům bude na vyžádání vystaveno potvrzení (ekonomicke@cirkev.cz)

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
07.08.2020

Papež: Užití atomovové energie k válečným cílům je nemorální

Papež František v poselství, adresovaném prefektovi hirošimské prefektury Hidehikovi Juzakimu, pozdravil účastníky včerejšího vzpomínkového aktu, který se uskutečnil u příležitosti pětasedmdesátého výročí svržení atomové bomby na toto japonské město. Římský biskup se v listě srdečně obrací zejména k obětem, které bombardování přežily a jimž se v japonštině říká „hibakuša“.
07.08.2020

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Kongregace pro nauku víry dnes zveřejnila věroučnou nótu o slovech, kterými se udílí svátost křtu, a záporně odpověděla na dotaz, zda je platný křest udělený slovy: „My tě křtíme ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého“; zároveň prohlásila, že v případě této změněné formulace je třeba křest vykonat správně znovu. Svatý otec František přijal toto rozhodnutí letos 8. června a nařídil jej zveřejnit.
06.08.2020

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

Libanonský kardinál Béchara Boutros Raï požádal mezinárodní společenství o pomoc raněnému Libanonu. V textu nazvaném „Výzva ke státům světa“ volá po vytvoření zvláštního fondu pro Libanon pod záštitou OSN. Maronitský patriarcha zdůrazňuje, že hlavní město Libanonu je zničeno a v důsledku dvou obrovských explozí vypadá, jako by se jím přehnala válka. Stovky rodin naráz přišly o dům.
06.08.2020