Burkina Faso: Islamisté znovu vraždili v kostele

V Burkina Faso došlo k dalšímu útoku na katolický kostel. Skupina osmi ozbrojených mužů vtrhla do kostela v Toulfé na severu země a zahájila palbu na shromážděné věřící. Čtyři lidé byli zabiti a další dva těžce zraněni. Jde o čtvrtý útok na křesťany za poslední měsíc. Papež František věnoval novým mučedníkům dnešní poselství na Twitteru.
Publikováno: 28. 5. 2019 15:00

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk/CC BY-NC-SA 2.0

Také dnes je mnoho křesťanů zabíjeno a pronásledováno pro svou lásku ke Kristu. Dávají život v tichosti, protože jejich mučednictví neplní stránky novin. Křesťanských mučedníků je však dnes více než v prvních stoletích,” píše papež na Twitteru.

Jak řekl pro Vatikánský rozhlas biskup Theophile Nare, ordinář diecéze Kaya, islamisté chtějí za každou cenu destabilizovat Burkina Faso. Na počátku zabíjeli především vůdce kmenů, nyní se soustředili na křesťany, věří, že takto se jim podaří rozpoutat krvavou válku mezi křesťany a muslimy. “My se však nedáme zlákat do této pasti. Rozhodli jsme se, že na násilí nebudeme odpovídat násilím,” říká biskup Nare.

“Jsme nicméně stále více znepokojení. Vidím, že se na mušce ocitla křesťanská, zejména katolická společenství. Přemýšlíme, co bude dále. Před týdnem bylo v našem regionu rozmístěno vojsko. Navzdory tomu k včerejšímu útoku došlo poblíž vojenské základny. Je vidět, že islamisté se přítomnosti vojska nebojí, nijak je to neodrazuje a to nás velmi znepokojuje. Víme, že jsou to lidé schopní všeho, často sebevražední útočníci, připravení umřít pro svou věc. To nás velmi trápí. Cítíme se bezmocní. Nejsem mluvčím armády, ale vidím, že dokonce i vojáci se cítí nejistě vůči tomuto fenoménu, který se tolik rozrostl. Moji věřící to všechno přijímají se smíšenými pocity. Bojí se, samozřejmě, protože jim smrt hledí do očí. Za takové situace se ale nesmíme zaleknout. Mají v sobě také odvahu. Je to paradoxní, ale právě tak tomu je. Lidé se nadále shromažďují k modlitbě. Mnoho věřících mi říká: důvěřujeme Bohu, vyvede nás z toho a všechno jednou skončí. V lidech je tedy také důvěra.” – Říká biskup Theophile Nare z diecéze Kaya v Burkina Faso.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Katoličtí skauti se setkají s papežem

Ve dnech 27. července až 3. srpna bude Itálie hostit Euromoot, setkání skautů patřících do Mezinárodní unie evropských skautů UIGSE. Na pět tisíc skautek a skautů z této větve katolicky inspirovaného skautingu se na zakončení týdenního programu setká s papežem Františkem.
19.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 30. týden 2019

V týdnu od 22. července se můžete těšit na dva tematické pořady o svatojakubském putování, Čtení na pokračování z knihy Pekařský učedník ze Znojma a hudební pořad Slyšte, lidé! s názvem Marian Friedl, beskydský chameleon.
19.07.2019

Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany

Válka v Sýrii neskončila, zdůrazňuje ředitel papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro. Od začátku války v roce 2011 věnovala nadace místním církvím zhruba 30 milionů 400 tisíc euro a nyní se rozhodla zahájit dva nové projekty.
19.07.2019

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019