Burkina Faso: Islamisté znovu vraždili v kostele

V Burkina Faso došlo k dalšímu útoku na katolický kostel. Skupina osmi ozbrojených mužů vtrhla do kostela v Toulfé na severu země a zahájila palbu na shromážděné věřící. Čtyři lidé byli zabiti a další dva těžce zraněni. Jde o čtvrtý útok na křesťany za poslední měsíc. Papež František věnoval novým mučedníkům dnešní poselství na Twitteru.
Publikováno: 28. 5. 2019 15:00

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk/CC BY-NC-SA 2.0

Také dnes je mnoho křesťanů zabíjeno a pronásledováno pro svou lásku ke Kristu. Dávají život v tichosti, protože jejich mučednictví neplní stránky novin. Křesťanských mučedníků je však dnes více než v prvních stoletích,” píše papež na Twitteru.

Jak řekl pro Vatikánský rozhlas biskup Theophile Nare, ordinář diecéze Kaya, islamisté chtějí za každou cenu destabilizovat Burkina Faso. Na počátku zabíjeli především vůdce kmenů, nyní se soustředili na křesťany, věří, že takto se jim podaří rozpoutat krvavou válku mezi křesťany a muslimy. “My se však nedáme zlákat do této pasti. Rozhodli jsme se, že na násilí nebudeme odpovídat násilím,” říká biskup Nare.

“Jsme nicméně stále více znepokojení. Vidím, že se na mušce ocitla křesťanská, zejména katolická společenství. Přemýšlíme, co bude dále. Před týdnem bylo v našem regionu rozmístěno vojsko. Navzdory tomu k včerejšímu útoku došlo poblíž vojenské základny. Je vidět, že islamisté se přítomnosti vojska nebojí, nijak je to neodrazuje a to nás velmi znepokojuje. Víme, že jsou to lidé schopní všeho, často sebevražední útočníci, připravení umřít pro svou věc. To nás velmi trápí. Cítíme se bezmocní. Nejsem mluvčím armády, ale vidím, že dokonce i vojáci se cítí nejistě vůči tomuto fenoménu, který se tolik rozrostl. Moji věřící to všechno přijímají se smíšenými pocity. Bojí se, samozřejmě, protože jim smrt hledí do očí. Za takové situace se ale nesmíme zaleknout. Mají v sobě také odvahu. Je to paradoxní, ale právě tak tomu je. Lidé se nadále shromažďují k modlitbě. Mnoho věřících mi říká: důvěřujeme Bohu, vyvede nás z toho a všechno jednou skončí. V lidech je tedy také důvěra.” – Říká biskup Theophile Nare z diecéze Kaya v Burkina Faso.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Česká tenisová špička podpořila Arcidiecézní charitu Praha

V areálu pražské Sparty se odehrává charitativní turnaj O pohár prezidenta Českého tenisového svazu. Akce se účastní nejlepší čeští tenisté a tenistky včetně Petry Kvitové, Barbory Strýcové, Jiřího Veselého či Lukáše Rosola. Hráči se rozhodli vzdát části startovného ve prospěch Nadace Pohyb bez pomoci a Arcidiecézní charity Praha.
28.05.2020

Brno ozdobí socha P. Martina Středy

V rámci projektu Magistrátu statutárního města Brna "Sochy pro Brno" ozdobí jihomoravskou metropoli nová socha, tentokrát jezuitského kněze P. Martina Středy. Slavnostně bude odhalena v rámci srpnových oslav Dne Brna.
28.05.2020

P. Jiří Mannl oslavil sté narozeniny

Před sto lety se 21.5. narodil kněz královéhradecké diecéze Jiří Mannl, který nyní žije ve farnosti ve Vysokém Mýtě.
28.05.2020

Nominantka za ČBK Hana Lipovská byla zvolena do Rady České televize

ČBK nominovala do Rady České televize Hanu Lipovskou, která dnes tuto nominaci proměnila a poslanci ji 114 hlasy zvolili za novou členku rady.
27.05.2020

Papež: Modlitba přitahuje Boží moc

Pravidelná středeční katecheze byla papežem pronesena v knihovně Apoštolského paláce před televizními kamerami. Uvedena byla četbou několika veršů ze Žalmu (Žl 17, 1-3.5): »Slyš, Hospodine, spravedlivou žádost, všimni si mého nářku«. V katechezi se pak papež František zaměřil na modlitbu spravedlivých.
27.05.2020