Burkina Faso: Islamisté znovu vraždili v kostele

V Burkina Faso došlo k dalšímu útoku na katolický kostel. Skupina osmi ozbrojených mužů vtrhla do kostela v Toulfé na severu země a zahájila palbu na shromážděné věřící. Čtyři lidé byli zabiti a další dva těžce zraněni. Jde o čtvrtý útok na křesťany za poslední měsíc. Papež František věnoval novým mučedníkům dnešní poselství na Twitteru.
Publikováno: 28. 5. 2019 15:00

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk/CC BY-NC-SA 2.0

Také dnes je mnoho křesťanů zabíjeno a pronásledováno pro svou lásku ke Kristu. Dávají život v tichosti, protože jejich mučednictví neplní stránky novin. Křesťanských mučedníků je však dnes více než v prvních stoletích,” píše papež na Twitteru.

Jak řekl pro Vatikánský rozhlas biskup Theophile Nare, ordinář diecéze Kaya, islamisté chtějí za každou cenu destabilizovat Burkina Faso. Na počátku zabíjeli především vůdce kmenů, nyní se soustředili na křesťany, věří, že takto se jim podaří rozpoutat krvavou válku mezi křesťany a muslimy. “My se však nedáme zlákat do této pasti. Rozhodli jsme se, že na násilí nebudeme odpovídat násilím,” říká biskup Nare.

“Jsme nicméně stále více znepokojení. Vidím, že se na mušce ocitla křesťanská, zejména katolická společenství. Přemýšlíme, co bude dále. Před týdnem bylo v našem regionu rozmístěno vojsko. Navzdory tomu k včerejšímu útoku došlo poblíž vojenské základny. Je vidět, že islamisté se přítomnosti vojska nebojí, nijak je to neodrazuje a to nás velmi znepokojuje. Víme, že jsou to lidé schopní všeho, často sebevražední útočníci, připravení umřít pro svou věc. To nás velmi trápí. Cítíme se bezmocní. Nejsem mluvčím armády, ale vidím, že dokonce i vojáci se cítí nejistě vůči tomuto fenoménu, který se tolik rozrostl. Moji věřící to všechno přijímají se smíšenými pocity. Bojí se, samozřejmě, protože jim smrt hledí do očí. Za takové situace se ale nesmíme zaleknout. Mají v sobě také odvahu. Je to paradoxní, ale právě tak tomu je. Lidé se nadále shromažďují k modlitbě. Mnoho věřících mi říká: důvěřujeme Bohu, vyvede nás z toho a všechno jednou skončí. V lidech je tedy také důvěra.” – Říká biskup Theophile Nare z diecéze Kaya v Burkina Faso.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019