Burkina Faso: Islamisté znovu vraždili v kostele

V Burkina Faso došlo k dalšímu útoku na katolický kostel. Skupina osmi ozbrojených mužů vtrhla do kostela v Toulfé na severu země a zahájila palbu na shromážděné věřící. Čtyři lidé byli zabiti a další dva těžce zraněni. Jde o čtvrtý útok na křesťany za poslední měsíc. Papež František věnoval novým mučedníkům dnešní poselství na Twitteru.
Publikováno: 28. 5. 2019 13:00

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk/CC BY-NC-SA 2.0

Také dnes je mnoho křesťanů zabíjeno a pronásledováno pro svou lásku ke Kristu. Dávají život v tichosti, protože jejich mučednictví neplní stránky novin. Křesťanských mučedníků je však dnes více než v prvních stoletích,” píše papež na Twitteru.

Jak řekl pro Vatikánský rozhlas biskup Theophile Nare, ordinář diecéze Kaya, islamisté chtějí za každou cenu destabilizovat Burkina Faso. Na počátku zabíjeli především vůdce kmenů, nyní se soustředili na křesťany, věří, že takto se jim podaří rozpoutat krvavou válku mezi křesťany a muslimy. “My se však nedáme zlákat do této pasti. Rozhodli jsme se, že na násilí nebudeme odpovídat násilím,” říká biskup Nare.

“Jsme nicméně stále více znepokojení. Vidím, že se na mušce ocitla křesťanská, zejména katolická společenství. Přemýšlíme, co bude dále. Před týdnem bylo v našem regionu rozmístěno vojsko. Navzdory tomu k včerejšímu útoku došlo poblíž vojenské základny. Je vidět, že islamisté se přítomnosti vojska nebojí, nijak je to neodrazuje a to nás velmi znepokojuje. Víme, že jsou to lidé schopní všeho, často sebevražední útočníci, připravení umřít pro svou věc. To nás velmi trápí. Cítíme se bezmocní. Nejsem mluvčím armády, ale vidím, že dokonce i vojáci se cítí nejistě vůči tomuto fenoménu, který se tolik rozrostl. Moji věřící to všechno přijímají se smíšenými pocity. Bojí se, samozřejmě, protože jim smrt hledí do očí. Za takové situace se ale nesmíme zaleknout. Mají v sobě také odvahu. Je to paradoxní, ale právě tak tomu je. Lidé se nadále shromažďují k modlitbě. Mnoho věřících mi říká: důvěřujeme Bohu, vyvede nás z toho a všechno jednou skončí. V lidech je tedy také důvěra.” – Říká biskup Theophile Nare z diecéze Kaya v Burkina Faso.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021