Léto plné hudby aneb kam vyrazit na křesťanský festival

Blížící se léto s sebou přináší kromě teplého počasí také bohatou nabídku hudebních křesťanských festivalů určených především mladým, ale nejen jim. Kam můžete vyrazit za pěknou hudbou, nechat se oslovit evangeliem a získat třeba i nové přátele? Nechte se inspirovat…
Publikováno: 30. 5. 2019 9:45

Foto: Martin Štecher / Člověk a Víra

PilsAlive (8.6.) 

Festival křesťanské hudby PilsAlive organizuje Biskupství plzeňské ve spolupráci se spolkem Přátelé Koinonie a letos se bude konat ve Františkánské ulici na nádvoří před Muzeem církevního umění plzeňské diecéze.

Festival představuje veřejnosti jiný typ křesťanské hudby, než je všeobecně známá hudba chrámová. Vystupují zde rytmické kapely, které účinkují při bohoslužbách nebo ve veřejných vystoupeních.

Letos se můžete těšit na tyto vystupující: Tři-dva-jedna z Hlavňovicka, písničkář P. Martin Sedloň, OMI, kla­tovská skupina Plamínky, songer&slamer Radek Antonín Shejbal, plzeňský Sboreček a známé mužské vokální seskupení Hlasoplet. 

Více info: https://www.facebook.com/pilsalive.cz/

Festival Lumen (7.-8.6.)

Na festival můžete vyrazit také do sousedního Slovenska - do Trnavy, kde se koná největší gospelový festival ve střední Evropě, který letos oslaví již své 27. narozeniny.

Těšit se můžete např. na adoraci s Dominikem Gabrielem, evangelizační projekt pro mladé Godzone, slovenskou skladatelku a interpretku s francouzským šarmem Janais, Lamačské chvály nebo hosta z daleké Austrálii HillsongYoung&Free. Kromě koncertů na několika pódií čekají na účastníky různé workshopy, modlitby a mši svatou.

Téma letošního festivalu: „Follow“ aneb, jak uvádí ředitel festival Ján Holubčík: „Chceme vás pozvat k aktivitě. Chceme, abyste zanechali pohodlná křesla, komfortní chill zóny, zóny vlastní jistoty. Chceme, abyste vykročili ven ze sebe do nejistoty, rizika a námahy. Chceme, abyste se rozhlédli kolem sebe, abyste hledali a objevili životní pravdu a krásu, kterou se oplatí následovat. Dnes chce být každý sám sebou. To je vynikající touha. S touto snahou budovat vlastní identitu se můžeš nechat inspirovat od druhých. Dobré příklady přitahují a neuvěřitelně obohacují náš život. Posouvají nás neskutočně dopředu a vysoko. Kdo v tvém okolí by mohl být pro tebe pravdivou, hodnotnou a krásnou inspirací? Určitě někoho znáš. Follow him! Ja znám Jednoho, který je toho hodný. A ještě jedna otázka: “Nejsi ty sám hodný následování? Kolik máš followerů?”

Více info: https://festivallumen.sk/ 

Slezská lilie (14.-16.6.)

Devátý ročník mezinárodního křesťanského festivalu Slezská lilie, který se tradičně koná v Ostravě, nabídne opět bohatý program. 

Páteční Večer nadějí před katedrálou Božského Spasitele v centru Ostravy otevře gospelový sbor Family Gospel Ostrava. Hvězdou večera pak bude skladatel, textař a herec Ondřej G. Brzobohatý a slovenská kapela Timothy, která hraje hudbu pro Boha i pro lidi.

V kostele sv. Václava si v sobotu odpoledne poslechneme melancholicky zhudebněné básně seskupení Tykráso a přednášku psychologa a dominikána Petera Tavela s názvem (Dez)orientace v dnešní době. Na hlavním pódiu před katedrálou, po vystoupení kvinteta Hlasoplet, vyvrcholí Noc lilie muzikálem Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť v nastudování souboru operety/muzikálu NDM. Jde o pokračování unikátního projektu festivalu Slezská lilie a Národního divadla moravskoslezského, který jsme minulý rok započali dnes již klasickým dílem Jesus Christ Superstar.

Nedělním Dnem andělů nás tentokrát provede známý neratovský kněz Josef Suchár a skupina Didaché. Program doplní Faráři na cestách a slovenský folkový samorost Peter Janků.
Festival již podruhé benefičně podpoří provoz Azylového domu pro těhotné ženy v tísni skrze Nadační fond Betlém nenarozeným. Díky dárcům a sponzorům je celý festivalový program zdarma.

Více info: www.slezskalilie.cz


Holostok (21.-23.6.) 

Hudebně-divadelní festival se koná v areálu barokní fary v malebné vesnici Holostřevy v okrese Tachov a letos proběhne již 19. ročník. Tento festival umožňuje rok co rok návštěvníkům seznámit se se začínajícími i známými osobnostmi hudební a divadelní scény a jejich tvorbou. Každoročně vítá nové příznivce i talenty a zve je do svébytného světa, kde platí trochu jiná pravidla než ve světě před farní zdí. 

Letos se během festivalového víkendu představí devět kapel (např. Lenka Dusilová – sólo, Holy Crab, Slunovratovy paprsky, Les Gars d’en Bas), dvě divadla a nebude chybět ani zajímavý doprovodný program pro dospělé i děti. Festival letos nově nabídne také slam poetry okénko.

Více info: https://holostok.wordpress.com/

Kefasfest (21.-23.6.) 

Křesťanský festival pro mládež Kefafest se koná v areálu kláštera Rosa coeli, jehož zřícenina se nachází na východním okraji města Dolní Kounice v okrese Brno-venkov.

Letos se uskuteční již osmý ročník a na účastníky čeká bohatý program plný hudby, sportovních aktivit (sjíždění řeky, vodní bitva, apod.) a kreativních workshopů. Součástí bude také jamstage. Cílem akce je zprostředkovat křesťanskou kulturu široké veřejnosti, ať už skrze různé hudební žánry, fotky nebo divadlo. 

Na akci letos vystoupí: Raego, Pavel Helan a Dominika Gurbaľová, Michal Horák, Good Work, Envej, Irnis, Adonai a další. Program doplňují výstavy, filmy, divadlo a přednášky na aktuální témata.

Více info: http://kefasfest.cz/ 

XcamP (13.-20.7.)

Multižánrový festival XcamP má již více než dvacetiletou tradici a koná se v nevelké vesnici v podhůří Beskyd - Smilovicích. Tento festival má křesťanské zaměření, je pořádán Křesťanským společenstvím, o. s.  a je určen zejména mládeži, nicméně je navštěvován příslušníky všech generací.

Součástí festivalu přednášky a semináře na duchovní a praktická témata, zejména z oblasti mezilidských vztahů. Nechybí ani diskusní skupinky a evangelizace, během nichž jsou vysvětlovány základy křesťanského poselství. Organizátoři festivalu nabízejí pestrou škálu dovednostních a zábavných workshopů a sportovních aktivit. Večery jsou v programu vyhrazeny převážně hudbě nebo divadlu, přičemž kulturymilovní návštěvníci si mohou vybrat z pestrého programu dvou scén.

Téma letošního festivalu: Revoluční modlitba

Více info: http://www.xcamp.cz/ 

Kristfest 2019 (20.-25.7.)

Festival Kristfest se koná v konferenčním centru Immanuel u Slavíkova v Kraji Vysočina a je určený pro účastníky od 15 let věku, tedy středoškoláky a vysokoškoláky. Jeho letošní téma nese název Gamechangers, generace změny a hlavními řečníky budou Josh Cocker (!Audacious church, UK), Martin Penc a Tereza Lomaka.

Téma letošního festivalu: „Žijeme v době, která se rychle mění. Pravidla hry, která fungovala v marketingu, v hudbě, v módě před měsícem, už dnes vůbec platit nemusí. Důvodem a motorem změny jsme my. Pro nás je tvořený svět budoucnosti, do kterého každý den vstupujeme. Rozumíme sociálním sítím, vstupujeme do světa technologií, cestujeme, máme přístup ke všemu a hned. Jsme generace změny. Chceme být ale něčím víc než jen součástí změny, někým, kdo změně rozumí a pasivně ji přijímá. Chceme tvořit změnu s Ježíšem, který je v nás, přinášet do každé oblasti naší společnosti. Učit se tvořit, dokončovat, vyhodnocovat. Chceme sami měnit pravidla hry. Jsme gamechangers – generace, která mění hru.“ 

Více info: http://kristfest.cz/kf/ 

NG fest (27.7.)

Jedná se o multižánrový open air festival pro celou rodinu, který pořádají v Javorníku nad Veličkou v okrese Hodonín mladí lidé z místních církví. Záměrem je připravit nejen kvalitní festival, ale také prostřednictvím hudby, tance, divadla a krátkých zamyšlení předávat křesťanský odkaz a hodnoty, na kterých vznikla naše kultura.

Více info: https://www.facebook.com/events/309201013088303/ 

UNITED (22.-24.8.)

UNITED je křesťanský multižánrový festival, který se koná již od roku 2011 vždy ke konci prázdnin ve Vsetíně na Zlínsku a jehož návštěvnost v minulém roce přesáhla 5000 lidí. Multižánrovost se promítá ve škále koncertů různých hudebních stylů a dalšího programu, který tvoří semináře, workshopy, divadlo, film, sporty, street scéna, služba modliteb a duchovního poradenství.

„Záměr UNITED je vyjádřen zkratkou 3P – tedy být Kristem Propojeni, Proměněni a Povoláni. Propojeni skrze víru v něj, proměněni do jeho charakteru a povoláni ke službě druhým. To vše se děje skrze práci s mladými lidmi a skrze rozvoj jejich charakteru, kreativity a zodpovědnosti,“ je uvedeno na oficiálním webu festivalu.

Téma letošního festivalu: „Celý náš život je jedna velká srdeční záležitost. Záležitost našeho srdce. Dnešní doba je plná ´toulavých srdcí´. Cítíme se prázdní, zmatení, hledáme, kam své srdce investovat. Existují dlaně, ve kterých by našemu srdci bylo nejlépe? Nejsou to dlaně toho, kdo nám vdechl život? To, kam své srdce dáme, určí celé naše směřování. Přestaňme si ho úpěnlivě držet ve svých rukou a nechejme se obměkčit. Když poznáme srdce Stvořitele, blíže poznáme i to své. Letošní festival bude o hledání místa, kam vkládáme své srdce, o tom, proč je zrovna Ježíš jeho nejlepším správcem. Prostě srdeční záležitost.“

Více info: https://festivalunited.cz/ 

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019