Kurz pro pracovníky s mládeží zakončil kardinál Duka

Datum publikace29. 5. 2019, 16.00

Ve dnech 12. - 17. května proběhl v klášteře komunity Chemin Neuf v Tuchoměřicích nedaleko Prahy poslední týden Studijně-formačního kurzu.

Foto: Vojtěch Orlík / Sekce pro mládež ČBK

Studijně-formační kurz byl založen Sekcí pro mládež České biskupské konference již v roce 2002 k prohloubení odbornosti ve farní, vikariátní/děkanátní i diecézní pastoraci a práci s mládeží. Je určen především kněžím a laikům, kteří se aktivně podílejí na pastoraci mládeže.

Osvědčení o ukončení kurzu letos převzalo z rukou předsedy České biskupské konference šest absolventů. Následně měli účastníci kurzu možnost debatovat s kardinálem Dominikem Dukou. Zajímaly je témata jako vztah církve a politiky, historické rozdílnosti pražských a olomouckých arcibiskupů či tématika konkláve.

Odborníci diskutovali a vzdělávali pracovníky s mládeží

Kurz zahájil ThDr. Jan Balík, PhD. - konzultor Dikasteria pro laiky, rodinu a život s tématem antropologie muže a ženy. Pohled duchovního doplnili manželé Mgr. Gabriela a Mgr. Antonín Brtníkovi.
Potřeby duchovního života a vztahu s Kristem se dotýkal spirituál Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci P. Jan Szkandera. Připomněl, že základ je žít v milosti posvěcující.

Samotnými členy komunity byla přiblížená spiritualita Chemin Neuf. Představili své tuzemské akce pro mládež, ale i zahraniční Summer Language School, či letní festival Welcome to paradise plný hudby, sportu či duchovních částí programu překládaných do češtiny.

Působivým blokem přednášek o Bibli v rukou mladého člověka se věnovala RNDr. Ivana Vlková, Th.D. „Pro mnoho lidí může být bible nepřehledná a složitá. Tak jako pro jiného může být nepřehledný iPhone,“ připomněla emeritní děkanka CMTF v Olomouci a dodává, všechno chce čas.

Program doplnili i sami účastníci, kdy představili ostatním nejen vyzkoušené tipy na hry, ale i animace katechezí či modliteb.

Mezinárodní přesah

Zahraniční pohled na práci s mládeží připojili dva kněží studující v Římě. Čech P. Lukáš Jambor představil diecézní místo pro mladé v Senegalii, kdy mají mladí studenti či pracují možnost žít společně v jednom domě, kde se učí žít víru ve všednodennosti života. Každý chodí do svého zaměstnání či školy, prožívají společný ranní, ale hlavně večerní program. Učí se číst duchovní literaturu, pravidelně se duchovně setkávat s knězem a také žít denně z eucharistie.

Brazilský duchovní P. Mateus Lopes mluvil o svém životním příběhu, ale také situaci v Brazílii, kde mají více jak dvě stě diecézí. Každá diecéze vybírá, který typ mládeže chce pastorovat, ať už z pohledu sociálního či duchovního. Přes velkou diverzifikaci se na přání biskupů podařilo všem pracovníkům s mládeží setkat a společně nadefinovat direktorium pro práci s mládeží.
Společným průsečíkem je oslava Dne mládeže 15. srpna, kdy mladí putují na poutní místa, přitom tančí, zpívají a prožívají společnou mši svatou, adoraci či sdílení s mladými nebo kněžími.
Celé povídání doplnil i o svůj pohled na pastoraci.

Autor článku: Sekce pro mládež