banner sekce
Sekce

Mládež

Kurz pro pracovníky s mládeží zakončil kardinál Duka

Ve dnech 12. - 17. května proběhl v klášteře komunity Chemin Neuf v Tuchoměřicích nedaleko Prahy poslední týden Studijně-formačního kurzu.
Publikováno: 29. 5. 2019 18:00

Foto: Vojtěch Orlík / Sekce pro mládež ČBK 

Studijně-formační kurz byl založen Sekcí pro mládež České biskupské konference již v roce 2002 k prohloubení odbornosti ve farní, vikariátní/děkanátní i diecézní pastoraci a práci s mládeží. Je určen především kněžím a laikům, kteří se aktivně podílejí na pastoraci mládeže.

Osvědčení o ukončení kurzu letos převzalo z rukou předsedy České biskupské konference šest absolventů. Následně měli účastníci kurzu možnost debatovat s kardinálem Dominikem Dukou. Zajímaly je témata jako vztah církve a politiky, historické rozdílnosti pražských a olomouckých arcibiskupů či tématika konkláve.

Odborníci diskutovali a vzdělávali pracovníky s mládeží

Kurz zahájil ThDr. Jan Balík, PhD. - konzultor Dikasteria pro laiky, rodinu a život s tématem antropologie muže a ženy. Pohled duchovního doplnili manželé Mgr. Gabriela a Mgr. Antonín Brtníkovi.
Potřeby duchovního života a vztahu s Kristem se dotýkal spirituál Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci P. Jan Szkandera. Připomněl, že základ je žít v milosti posvěcující.

Samotnými členy komunity byla přiblížená spiritualita Chemin Neuf. Představili své tuzemské akce pro mládež, ale i zahraniční Summer Language School, či letní festival Welcome to paradise plný hudby, sportu či duchovních částí programu překládaných do češtiny.

Působivým blokem přednášek o Bibli v rukou mladého člověka se věnovala RNDr. Ivana Vlková, Th.D. „Pro mnoho lidí může být bible nepřehledná a složitá. Tak jako pro jiného může být nepřehledný iPhone,“ připomněla emeritní děkanka CMTF v Olomouci a dodává, všechno chce čas.

Program doplnili i sami účastníci, kdy představili ostatním nejen vyzkoušené tipy na hry, ale i animace katechezí či modliteb.

Mezinárodní přesah

Zahraniční pohled na práci s mládeží připojili dva kněží studující v Římě. Čech P. Lukáš Jambor představil diecézní místo pro mladé v Senegalii, kdy mají mladí studenti či pracují možnost žít společně v jednom domě, kde se učí žít víru ve všednodennosti života. Každý chodí do svého zaměstnání či školy, prožívají společný ranní, ale hlavně večerní program. Učí se číst duchovní literaturu, pravidelně se duchovně setkávat s knězem a také žít denně z eucharistie.

Brazilský duchovní P. Mateus Lopes mluvil o svém životním příběhu, ale také situaci v Brazílii, kde mají více jak dvě stě diecézí. Každá diecéze vybírá, který typ mládeže chce pastorovat, ať už z pohledu sociálního či duchovního. Přes velkou diverzifikaci se na přání biskupů podařilo všem pracovníkům s mládeží setkat a společně nadefinovat direktorium pro práci s mládeží.
Společným průsečíkem je oslava Dne mládeže 15. srpna, kdy mladí putují na poutní místa, přitom tančí, zpívají a prožívají společnou mši svatou, adoraci či sdílení s mladými nebo kněžími.
Celé povídání doplnil i o svůj pohled na pastoraci.

Autor článku:
Vojtěch Orlík

Další aktuality

Sekce pro mládež ČBK slaví 30 let své existence

V říjnu oslaví Sekce pro mládež České biskupské konference již 30 let od svého založení. U příležitosti tohoto jubilea bude sloužena v pátek 16.října 2020 mše svatá, kterou bude přenášet Radio Proglas. Při této příležitosti bude uvedeno i nové video, které vzniklo u příležitosti 30 let této Sekce, která se věnuje mladým lidem.
15.10.2020

Říjnové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2020

Podzim se rozbíhá do krásných barev, spoustu deště a ranních mlh. Pro někoho nepohoda, pro někoho jedno z nejkrásnějších období roku. Tentokrát je říjen i měsíc nejistoty jak pro studenty, profesory, rodiče, tak i zdravotníky. My vám chceme alespoň trochu tento čas zpříjemnit. Tak se pohodlně posaďte a přečtěte si IN!
01.10.2020

Zářijové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2020

Září nám začíná a my všichni doufáme, že bude ve znamení klidu a návratu do vytouženého normálu. Čeká nás školní rok, obyčejné povinnosti i jedno z nejkrásnějších období – podzim.
07.09.2020

Pokračujeme v mezinárodní spolupráci v oblasti pastorace mládeže

Po listopadovém setkání ve slovenských Bojničkách, se ředitel Sekce pro mládež Kamil Strak tento týden online setkal ze zástupci MEKT. Hlavním tématem bylo sdílení zkušeností v době koronaviru.
29.05.2020

10 nových absolventů Studijně-formačního kurzu

Účastníci Studijně-formačního kurzu zakončili dvouleté studium závěrečnou zkouškou.
14.05.2020