Zástupci médií se na Velehradě setkali se čtenáři, posluchači a diváky

Při pouti médií v rukou křesťanů, která se na Velehradě uskutečnila v předvečer Světového dne modliteb za sdělovací prostředky, tedy v sobotu 1. června 2019, se redaktoři více než desítky sdělovacích prostředků setkali mezi sebou, ale také s těmi, pro které své zprávy tvoří.
Publikováno: 3. 6. 2019 12:30

Foto František Ingr / Člověk a Víra

Hlavní celebrant mše svaté, ostravsko-opavský pomocný biskup Martin David, ve svém kázání vyšel z letošního poselství papeže Františka ke Světovému dni modliteb za sdělovací prostředky a ztotožnil tři úkoly médií se třemi úlohami Ducha svatého. „Duch svatý především připomíná Ježíšovo učení. Stejně tak ho mají připomínat a aktualizovat pro dnešní dobu i média. Duch dále sjednocuje církev, a také sdělovací prostředky mají sjednocovat, a to v lásce, ne proti někomu nebo něčemu. A konečně je Duch Posvětitel, a podobně mají i média být nástrojem v posvěcování církve,“ shrnul.

Ještě předtím si několik set lidí shromážděných v poutní bazilice vyslechlo prezentaci jednotlivých médií: od těch největších, jako je Radio Proglas, TV Noe nebo Katolický týdeník, přes časopisy pro děti a mládež Nezbeda, Tarsicius a IN! I mládežnického webu Signály.cz po další tiskoviny: Immaculatu, Světlo, Milujte se!, Rodinný život nebo Šalamounky. „Každé z těchto médií se v něčem liší, cíl ale máme společný: evangelizovat,“ uvedla moderátorka prezentace, šéfredaktorka KT Kateřina Koubová.

Celodenní program zahájilo ráno pěší putování ze Starého Města, lidé si dále mohli vybírat z několika workshopů a strávit čas tancem, tvůrčím psaním nebo fotografováním pod vedením členů společenství Člověk a Víra, anebo si vyslechnout přednášku salesiána P. Libora Všetuly o „výchově on-line dětí“. Na závěr vedle baziliky vystoupily se svým pásmem o bylinkách děti z třebíčského sboru Slunko a biskup David všem účastníkům udělil požehnání.

Autor článku:
Jiří Gračka

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019