Zástupci českých diecézí navštívili Řezno

Ve dnech 4. - 5. června 2019 se uskutečnilo vůbec poprvé společné setkání pracovníků tiskových oddělení ČBK, pražské arcidiecéze, plzeňské diecéze a litoměřické diecéze s týmem komunikačního oddělení Diecéze Řezno pod vedením tiskového mluvčího Clemense Necka. Účastníky přijel pozdravit i generální vikář biskupství Michael Fuchs. Za ČBK se setkání účastnil rovněž generální sekretář P. Stanislav Přibyl. Cílem jednání bylo nastavení spolupráce na společných projektech a výměna zkušeností z oblasti komunikací a evangelizace.
Publikováno: 6. 6. 2019 15:00

Zástupci českých diecézí a ČBK měli možnost navštívit řezenské biskupství, katedrálu sv. Petra, ale i baziliku sv. Jimrama, kde jsou uloženy ostatky sv. Wolfganga, patrona řezenského biskupství. „Historie české církve je úzce spjatá právě s Řeznem i s postavou sv. Wolfganga. Ten, jako řezenský biskup, v roce 973 rozhodl vyčlenit území Čech z řezenské diecéze a založil pražskou diecézi. Všechny české diecéze tedy mají vazbu na Řezno,“ říká P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK.

Druhý den setkání se konal v prostorách benediktinského kláštera Weltenburg. Představitelé jednotlivých biskupství i ČBK prezentovali své komunikační projekty a zástupci Řezna pak informovali českou stranu o svých aktivitách: mj. o časopise a webovém portále Grandios, určené pro hledající a mladé, dále o webové stránce věnované  financování diecéze a webu o přípravě na manželství.

Na závěr setkání byly definovány možnosti další spolupráce a společná témata, jako je např. kulturní dědictví, tvorba audiovizuálních materiálů, vzájemná informovanost a další.

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
07.08.2020

Papež: Užití atomovové energie k válečným cílům je nemorální

Papež František v poselství, adresovaném prefektovi hirošimské prefektury Hidehikovi Juzakimu, pozdravil účastníky včerejšího vzpomínkového aktu, který se uskutečnil u příležitosti pětasedmdesátého výročí svržení atomové bomby na toto japonské město. Římský biskup se v listě srdečně obrací zejména k obětem, které bombardování přežily a jimž se v japonštině říká „hibakuša“.
07.08.2020

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Kongregace pro nauku víry dnes zveřejnila věroučnou nótu o slovech, kterými se udílí svátost křtu, a záporně odpověděla na dotaz, zda je platný křest udělený slovy: „My tě křtíme ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého“; zároveň prohlásila, že v případě této změněné formulace je třeba křest vykonat správně znovu. Svatý otec František přijal toto rozhodnutí letos 8. června a nařídil jej zveřejnit.
06.08.2020

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

Libanonský kardinál Béchara Boutros Raï požádal mezinárodní společenství o pomoc raněnému Libanonu. V textu nazvaném „Výzva ke státům světa“ volá po vytvoření zvláštního fondu pro Libanon pod záštitou OSN. Maronitský patriarcha zdůrazňuje, že hlavní město Libanonu je zničeno a v důsledku dvou obrovských explozí vypadá, jako by se jím přehnala válka. Stovky rodin naráz přišly o dům.
06.08.2020