Ekumenická porota v Cannes ocenila poslední film Terrence Malicka

Snímek A Hidden Life režiséra Terrence Malicka získal cenu ekumenické poroty na filmovém festivalu v Cannes. Film vypráví o rakouském farmáři, který s podporou své ženy odmítl slíbit věrnost Hitlerovi. Podle poroty film přesvědčivě ztvárnil hluboké lidské dilema, kdy je člověk postaven tváří v tvář velkému zlu a navzdory tomu se musí rozhodnout podle svého svědomí. Režisér Terrence Malick je známý jako autor meditativních a duchovních filmů.
Publikováno: 7. 6. 2019 15:00

Foto: Jester-being / CC BY-SA 4.0

Porota vysvětlila, že „příběh rakouského farmáře Franze Jägerstättera, který s podporou své ženy Fani odmítl slíbit věrnost Hitlerovi, představuje hluboké lidské dilema. Celý snímek má vysokou kinematografickou hodnotu, přičemž jeho režie, střih a scénář vyjadřují a zkoumají obtížné výzvy, kterým čelí integrita lidské osoby na úrovni svědomí vůči velkému zlu. Toto je univerzální příběh o rozhodnutích, které děláme a které na rovině svědomí překračují všechny pozemské starosti.

Tentokrát se Malick vrací k vyprávění lineárního příběhu. Franz a Franziska žijí v ráji rakouských hor poblíž vesnice, kde se narodil Hitler. Žijí v láskyplném vztahu obklopeni svými třemi dcerami a idylickým přírodním prostředím. Jejich život je plný radosti a štěstí, avšak později začíná sestup do pekla. Franz a jeho manželka se nechtějí řídit nacistickými zákony. Sousedé je obtěžují a obviňují je z toho, že nejsou patrioti. Franc je posléze odveden do armády a jeho kalvárie začíná…,“ uvedl filmový kritik SIGNIS Peio Sanchez.

Pro Malickovy filmy je typická lyrická zaujatost, pomalé tempo vyprávění, které staví na vyprávění pomocí přírodních obrazů a meditativním podkladu. Filmy mají filozofický podtext a jsou prokládány komentáři o krásách života, přičemž důležitou roli má práce kamery. Často se zde také objevují různé kontrasty, které reflektují vyšší tematiku.

Ekumenická porota byla založena na filmovém festival v Cannes v roce 1974. Její členy nominuje katolická filmová asociace SIGNIS a evangelická Interfilm. Porota oceňuje díla, která obsahují humánní hodnoty, odbourávají předsudky, snaží se narovnávat pokřivené mezilidské vztahy a odsuzují násilí. Nemusí přitom jít o snímek s náboženskou tematikou.

(Zdroj: SIGNIS, Wikipedie)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019