Ekumenická porota v Cannes ocenila poslední film Terrence Malicka

07. 06. 2019 Rubrika: Zahraniční
Snímek A Hidden Life režiséra Terrence Malicka získal cenu ekumenické poroty na filmovém festivalu v Cannes. Film vypráví o rakouském farmáři, který s podporou své ženy odmítl slíbit věrnost Hitlerovi. Podle poroty film přesvědčivě ztvárnil hluboké lidské dilema, kdy je člověk postaven tváří v tvář velkému zlu a navzdory tomu se musí rozhodnout podle svého svědomí. Režisér Terrence Malick je známý jako autor meditativních a duchovních filmů.

Foto: Jester-being / CC BY-SA 4.0

Porota vysvětlila, že „příběh rakouského farmáře Franze Jägerstättera, který s podporou své ženy Fani odmítl slíbit věrnost Hitlerovi, představuje hluboké lidské dilema. Celý snímek má vysokou kinematografickou hodnotu, přičemž jeho režie, střih a scénář vyjadřují a zkoumají obtížné výzvy, kterým čelí integrita lidské osoby na úrovni svědomí vůči velkému zlu. Toto je univerzální příběh o rozhodnutích, které děláme a které na rovině svědomí překračují všechny pozemské starosti.

Tentokrát se Malick vrací k vyprávění lineárního příběhu. Franz a Franziska žijí v ráji rakouských hor poblíž vesnice, kde se narodil Hitler. Žijí v láskyplném vztahu obklopeni svými třemi dcerami a idylickým přírodním prostředím. Jejich život je plný radosti a štěstí, avšak později začíná sestup do pekla. Franz a jeho manželka se nechtějí řídit nacistickými zákony. Sousedé je obtěžují a obviňují je z toho, že nejsou patrioti. Franc je posléze odveden do armády a jeho kalvárie začíná…,“ uvedl filmový kritik SIGNIS Peio Sanchez.

Pro Malickovy filmy je typická lyrická zaujatost, pomalé tempo vyprávění, které staví na vyprávění pomocí přírodních obrazů a meditativním podkladu. Filmy mají filozofický podtext a jsou prokládány komentáři o krásách života, přičemž důležitou roli má práce kamery. Často se zde také objevují různé kontrasty, které reflektují vyšší tematiku.

Ekumenická porota byla založena na filmovém festival v Cannes v roce 1974. Její členy nominuje katolická filmová asociace SIGNIS a evangelická Interfilm. Porota oceňuje díla, která obsahují humánní hodnoty, odbourávají předsudky, snaží se narovnávat pokřivené mezilidské vztahy a odsuzují násilí. Nemusí přitom jít o snímek s náboženskou tematikou.

(Zdroj: SIGNIS, Wikipedie)

Autor článku: Tomáš Tetiva

Související příspěvky