Novým generálním vikářem plzeňské diecéze bude P. Jakub Holík

P. Krzysztofa Dędka ve funkci generálního vikáře Diecéze plzeňské vystřídá od 1. září 2019 P. Jakub Holík, farář baziliky sv. Prokopa v Třebíči.
Publikováno: 10. 6. 2019 16:15

"Otce Jakuba s radostí a vděčností vítám v naší diecézi. Moc se těším na spolupráci s ním. Věřím, že podobně jako s P. Krzysztofem budeme i s P. Jakubem tvořit vzájemně se podporující tandem obohacený o rozdílnost našich přístupů. Nesmírně si také vážím velkorysosti biskupa Vojtěcha, který mi uvolněním Jakuba nezištně vyšel vstříc. Moc mu za to děkuji."   Biskup Tomáš

P. Jakub Holík se představuje
Pocházím z Brna, kde jsem se narodil v roce 1971 a vyrůstal v rodině se 3 sourozenci. Od dětství jsem žil v prostředí křesťanské víry jak v rodině, tak v brněnských farnostech. Na gymnáziu jsem se rozhodl vydat cestou ke kněžství. Studoval jsem nejdříve v Teologickém konviktu v Litoměřicích, pak pět let v Římě a v roce 1997 jsem byl v Brně vysvěcen na kněze.

Další kroky vedly nejdříve na dva roky do farnosti, pak jsem prožil šest let jako vojenský kaplan a od roku 2005 jsem byl farářem nejdříve v menších farnostech na Žďársku. Potom jsem pracoval devět let v Třebíči jako farář a také čtyři roky jako spirituál církevního gymnázia. Byl jsem zapojen i do duchovní asistence Oblastní charity ve Žďáru i v Třebíči, od roku 2011 jsem členem Kněžské rady brněnské diecéze.

Ve farnostech jsem se snažil o aktivní zapojování laiků do života společenství, hodně jsem dbal na práci farních pastoračních rad a společné plánování i reflexi toho, co společně prožíváme. Dalším důležitým bodem byla má nabídka osobního doprovázení a vytváření prostoru důvěry na společné cestě.

Pro doplnění sil často využívám svůj zájem o poznávání krásných míst přírody či památek, zvláště církevních, které se snažím navštěvovat a pak tam brát i své přátele a farníky. Takto jsme absolvovali mnoho poutí a výletů po naší zemi. Jsem také fanouškem fotbalu, hokeje i dalších sportů. V Itálii jsem se během studií začal zajímat o italskou ligu, kam potom přišel do Lazia Řím a později Juventusu Pavel Nedvěd, rodák z plzeňské diecéze ze Skalné, v hokeji fandím Kometě Brno, odkud do Plzně přestoupil a hraje za Indiány velmi šikovný útočník Vojtěch Němec, tak se těším na jeho výkony a rád se zajdu na fotbal i hokej v Plzni podívat.

Více na webu plzeňské diecéze.

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Dobré umírání může přinést pokoj

Místnost plná přátel, děti, vnoučata, pes. Vzpomínky, smích, slzy a objetí, vůně jídla i otevřené víno. A uprostřed na lůžku odcházející stará paní, kvůli které tu všichni jsou. Tak může vypadat umírání, po kterém nezůstane pocit dluhu.
14.08.2020

Jubilejní pouť k Paladiu města Brna

V rámci letošních oslav Dne Brna bude 15. srpna v 18.00 hodin slavit pontifikální bohoslužbu v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně u obrazu Panny Marie Svatotomské, Paladia města Brna, brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.
14.08.2020

Biskup Martin David oslaví významné životní jubileum

Apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze biskup Martin David oslaví zítra, na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, významné životní jubileum - 50 let.
14.08.2020

Brněnské Zahrady pod Petrovem - místo odpočinku

Díky evropské dotaci byly obnoveny Zahrady pod Petrovem, které jsou součástí areálu katedrály sv. Petra a Pavla. Realizací projektu vznikl unikátní prostor nejen pro odpočinek, ale i pro pořádání kulturních a společenských akcí.
13.08.2020

Jen modlitba a dialog může odvrátit občanskou válku, říká arcibiskup Minska

Po prezidentských volbách v Bělorusku, mimochodem snad jediné zemi, jejíž občané nebyli podrobeni všeobecné koronavirové karanténě, propukly pouliční protesty neuznávající zvolení Alexandra Lukašenka. Demonstrace provází násilí a jedna osoba přitom přišla o život. Představitelka opozice Svjatlana Cichanouská opustila zemi a odešla do sousední Litvy, odkud vybízí k ukončení demonstrací. Mnoho demonstrantů bylo zatčeno. Vatikánský rozhlas se obrátil telefonicky na arcibiskupa Tadeusze Kondrusiewicze v hlavním městě Minsk, aby jej požádal o stanovisko:
13.08.2020