Zástupci COMECE se setkali s papežem Františkem

Podle směrnice Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) se vedení této instituce setkává jednou ročně s papežem Františkem. Letošní setkání proběhlo 6. června ve Vatikánu a mělo zvláštní význam, jelikož se konalo bezprostředně po volbách do Evropského parlamentu a také po výzvě Svatého otce k modlitbě za Evropu. Setkání se zúčastnil i královéhradecký biskup Jan Vokál, který je místopředsedou COMECE.
Publikováno: 10. 6. 2019 17:55

Foto: Vatican Media / ACI Group

Během setkání, které trvalo přes půl hodiny, sdělil papež František zástupcům COMECE, že se obává o mír na evropském kontinentě a diskutovalo se o rostoucím nacionalismu a nedávných evropských volbách. 

Podle předsedy COMECE, lucemburského arcibiskupa Jean-Clauda Hollericha, je skutečnost, že se papež František obává o mír v Evropě pochopitelná vzhledem k vítězství mnoha nacionalistických sil v Evropě. "Vidíme riziko návratu do národního státu a z historie víme, co znamenal národní stát," dodal pro italský webový portál ACI Stampa arcibiskup Hollerich. Také poukázal na to, že tématem konverzace byla migrace, protože „když lidé klepou na evropské dveře, není možné, že jim nepomůžeme“.

Královéhradecký biskup Jan Vokál připomenul papeži Františkovi, že příští rok se bude konat v Maďarsku - srdci Evropy - Mezinárodní eucharistický kongres. Biskup Vokál vyjádřil přání, aby tato akce byla úspěšná, obohacující, dala mladým lidem naději a ukázala jedinečnou křesťanskou rodinu. Svatý otec nesdělil, jestli se akce zúčastní, "ale my tajně doufáme, že přijede," dodal biskup Vokál. 

P. Oliver Poquillon, generální tajemník COMECE, zdůraznil při setkání se Svatým otcem, že pro Evropu dnes existují dvě hlavní výzvy: první je demografická výzva, která se týká otázek jako jsou migrace a stárnutí obyvatelstva. Je tedy nutné vybudovat společnost podporující začleňování, ve které nikdo není vyloučen. Druhá výzva se týká společnosti, která stále více horizontální. "Církev - jak zdůraznil - má 2000 let zkušeností v dialogu a jsme připraveni ji sdílet."

Zdroj: ACI 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 16. do 22. září 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
15.09.2019