Zástupci COMECE se setkali s papežem Františkem

Podle směrnice Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) se vedení této instituce setkává jednou ročně s papežem Františkem. Letošní setkání proběhlo 6. června ve Vatikánu a mělo zvláštní význam, jelikož se konalo bezprostředně po volbách do Evropského parlamentu a také po výzvě Svatého otce k modlitbě za Evropu. Setkání se zúčastnil i královéhradecký biskup Jan Vokál, který je místopředsedou COMECE.
Publikováno: 10. 6. 2019 17:55

Foto: Vatican Media / ACI Group

Během setkání, které trvalo přes půl hodiny, sdělil papež František zástupcům COMECE, že se obává o mír na evropském kontinentě a diskutovalo se o rostoucím nacionalismu a nedávných evropských volbách. 

Podle předsedy COMECE, lucemburského arcibiskupa Jean-Clauda Hollericha, je skutečnost, že se papež František obává o mír v Evropě pochopitelná vzhledem k vítězství mnoha nacionalistických sil v Evropě. "Vidíme riziko návratu do národního státu a z historie víme, co znamenal národní stát," dodal pro italský webový portál ACI Stampa arcibiskup Hollerich. Také poukázal na to, že tématem konverzace byla migrace, protože „když lidé klepou na evropské dveře, není možné, že jim nepomůžeme“.

Královéhradecký biskup Jan Vokál připomenul papeži Františkovi, že příští rok se bude konat v Maďarsku - srdci Evropy - Mezinárodní eucharistický kongres. Biskup Vokál vyjádřil přání, aby tato akce byla úspěšná, obohacující, dala mladým lidem naději a ukázala jedinečnou křesťanskou rodinu. Svatý otec nesdělil, jestli se akce zúčastní, "ale my tajně doufáme, že přijede," dodal biskup Vokál. 

P. Oliver Poquillon, generální tajemník COMECE, zdůraznil při setkání se Svatým otcem, že pro Evropu dnes existují dvě hlavní výzvy: první je demografická výzva, která se týká otázek jako jsou migrace a stárnutí obyvatelstva. Je tedy nutné vybudovat společnost podporující začleňování, ve které nikdo není vyloučen. Druhá výzva se týká společnosti, která stále více horizontální. "Církev - jak zdůraznil - má 2000 let zkušeností v dialogu a jsme připraveni ji sdílet."

Zdroj: ACI 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Dobré umírání může přinést pokoj

Místnost plná přátel, děti, vnoučata, pes. Vzpomínky, smích, slzy a objetí, vůně jídla i otevřené víno. A uprostřed na lůžku odcházející stará paní, kvůli které tu všichni jsou. Tak může vypadat umírání, po kterém nezůstane pocit dluhu.
14.08.2020

Jubilejní pouť k Paladiu města Brna

V rámci letošních oslav Dne Brna bude 15. srpna v 18.00 hodin slavit pontifikální bohoslužbu v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně u obrazu Panny Marie Svatotomské, Paladia města Brna, brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.
14.08.2020

Biskup Martin David oslaví významné životní jubileum

Apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze biskup Martin David oslaví zítra, na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, významné životní jubileum - 50 let.
14.08.2020

Brněnské Zahrady pod Petrovem - místo odpočinku

Díky evropské dotaci byly obnoveny Zahrady pod Petrovem, které jsou součástí areálu katedrály sv. Petra a Pavla. Realizací projektu vznikl unikátní prostor nejen pro odpočinek, ale i pro pořádání kulturních a společenských akcí.
13.08.2020

Jen modlitba a dialog může odvrátit občanskou válku, říká arcibiskup Minska

Po prezidentských volbách v Bělorusku, mimochodem snad jediné zemi, jejíž občané nebyli podrobeni všeobecné koronavirové karanténě, propukly pouliční protesty neuznávající zvolení Alexandra Lukašenka. Demonstrace provází násilí a jedna osoba přitom přišla o život. Představitelka opozice Svjatlana Cichanouská opustila zemi a odešla do sousední Litvy, odkud vybízí k ukončení demonstrací. Mnoho demonstrantů bylo zatčeno. Vatikánský rozhlas se obrátil telefonicky na arcibiskupa Tadeusze Kondrusiewicze v hlavním městě Minsk, aby jej požádal o stanovisko:
13.08.2020