Katolický týdeník: Během Letnic vstoupili do křesťanské dospělosti

Datum publikace11. 6. 2019, 13.00

Svátost křesťanské dospělosti neboli biřmování přijali při nedělní slavnosti Seslání Ducha Svatého v uplynulých dnech především mladí lidé po celé republice.

Právě blízkost svátku Letnic tradičně volí řada farností jako datum pro udílení svátosti biřmování. Letošní čísla ještě nejsou k dispozici, ale loni tuto svátost v České republice přijalo celkem 4 372 biřmovanců (z toho ve 259 případech byla udělena katolíkům v byzantském obřadu, kde tuto svátost přijímají děti současně se křtem).

Církev se na tuto událost připravovala svatodušní novénou, kdy se po devět dní modlila za nové vylití Ducha Svatého. Poprvé se takto modlili Ježíšovi učedníci spolu s Ježíšovou matkou Marií (srov. Sk 1,14). „Přizvěme tedy i Pannu Marii, aby se modlila s námi o nové Letnice v našem životě a v životě církve,“ vyzývá karmelitán P. Vojtěch Kodet na svém webu, kde lze najít kromě svatodušní novény i celou řadu dalších.

Příležitost poznat více třetí božskou osobu nabízí také mobilní aplikace Paprsky, jejímž autorem je P. Petr Hofírek. Tento stručný „katechismus o Duchu Svatém“ předkládá krátké texty týkající se třetí Božské Osoby, biblické citáty, střelné modlitby či modlitby z knihy Zpěv Ducha.

Tradičně velké množství biřmování zažívá každý rok akademická farnost Nejsvětějšího Salvátora v centru Prahy. Zájemci o udělení této svátosti se tam hned na začátku rozdělí na dvě skupiny – na tzv. rychlé a pomalé biřmovance. Tedy na ty, kdo jsou již pokřtěni a jsou praktikujícími křesťany (přijímají svátosti, účastní se bohoslužeb) a na ty, kteří sice pokřtěni byli (zpravidla v dětství), ale nedostalo se jim žádné výchovy ve víře. Podle toho pak absolvují přípravu. Biřmování se běžně uděluje od 15 let, u Nejsvětějšího Salvátora je to až od 18 let.

(Alena Scheinostová, Tomáš Kutil)

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Téma: Karlův most

Kolikrát už jste šli po pražském Karlově mostě? A víte, že se řadí mezi posvátná místa  hlavního  města? P. Stanislav Přibyl přiblíží souvislosti a podrobnosti, které unikají nejen turistům, ale i domácím.

Doma: Od kluka k muži

O těžkém období klukovského dospívání: napodobuje vzory, ale zároveň se bouří proti autoritám. Navazuje hluboká přátelství, poznává lásku i zklamání. Rozplétá síť vztahů, vymezuje se, identifikuje.

Příště: HISTORIE LISTU

Už je to 70 let, kdy v červnu 1949 vyšlo první číslo
Katolických novin, které byly předchůdci dnešního KT.
A jak to bylo u nás s katolickým tiskem před únorem 1948?

(Zdroj: Jiří Macháně, KT)

Autor článku: Radka Blajdová