Medaile sv. Vojtěcha - zapojí se i studenti církevních škol

Datum publikace11. 6. 2019, 11.00

Studenti dvou pražských církevních gymnázií se setkají s protagonisty změn roku 1989. K setkání dojde u příležitosti udělení Mezinárodní ceny svatého Vojtěcha za mír, svobodu a spolupráci v Evropě Peteru Zajacovi.

Foto: Radka Blajdová / ČBK

V souvislosti s udělením Mezinárodní ceny svatého Vojtěcha za mír, svobodu a spolupráci v Evropě slovenskému profesorovi Peteru Zajacovi dojde 12. 6. k setkání žáků pražských gymnázií – Arcibiskupského gymnázia a Křesťanského gymnázia – s vedoucími protagonisty změn roku 1989. Bývalá předsedkyně Spolkového sněmu Rita Süssmuthová, známý disident a dlouholetý člen slovenského parlamentu František Mikloško a bývalý člen československého a českého parlamentu Miroslav Tyl budou diskutovat s mladými studenty o událostech roku 1989, o touze po svobodě a míru a oddanosti demokracii.

Následujícího dne, ve čtvrtek 13. 6. v 11 hodin, se 18 studentů zmíněných škol zúčastní slavnostního ceremoniálu předání Mezinárodní ceny svatého Vojtěcha v Míčovně Pražského hradu. Po skončení ceremoniálu se studenti rovněž zúčastní aktu předání úlomku Berlínské zdi, který v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha převezme pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka. Úlomek bude následně trvale vystaven v katedrále.

Po předání úlomku Berlínské zdi se ve 14:30 studenti spolu s ostatními shromáždí ke slavení mše svaté k poctě svatého Vojtěcha. Bohoslužbě budou předsedat kardinál Dominik Duka a emeritní hnězdenský arcibiskup a primas polský Henryk Muszyński. Pontifikální mši doprovodí zpěvem sbor Arcibiskupského gymnázia.

(Zdroj: Jiří Černý)

Autor článku: Tomáš Tetiva