Medaile sv. Vojtěcha - zapojí se i studenti církevních škol

Studenti dvou pražských církevních gymnázií se setkají s protagonisty změn roku 1989. K setkání dojde u příležitosti udělení Mezinárodní ceny svatého Vojtěcha za mír, svobodu a spolupráci v Evropě Peteru Zajacovi.
Publikováno: 11. 6. 2019 13:00

Foto: Radka Blajdová / ČBK

V souvislosti s udělením Mezinárodní ceny svatého Vojtěcha za mír, svobodu a spolupráci v Evropě slovenskému profesorovi Peteru Zajacovi dojde 12. 6. k setkání žáků pražských gymnázií – Arcibiskupského gymnázia a Křesťanského gymnázia – s vedoucími protagonisty změn roku 1989. Bývalá předsedkyně Spolkového sněmu Rita Süssmuthová, známý disident a dlouholetý člen slovenského parlamentu František Mikloško a bývalý člen československého a českého parlamentu Miroslav Tyl budou diskutovat s mladými studenty o událostech roku 1989, o touze po svobodě a míru a oddanosti demokracii.

Následujícího dne, ve čtvrtek 13. 6. v 11 hodin, se 18 studentů zmíněných škol zúčastní slavnostního ceremoniálu předání Mezinárodní ceny svatého Vojtěcha v Míčovně Pražského hradu. Po skončení ceremoniálu se studenti rovněž zúčastní aktu předání úlomku Berlínské zdi, který v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha převezme pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka. Úlomek bude následně trvale vystaven v katedrále.

Po předání úlomku Berlínské zdi se ve 14:30 studenti spolu s ostatními shromáždí ke slavení mše svaté k poctě svatého Vojtěcha. Bohoslužbě budou předsedat kardinál Dominik Duka a emeritní hnězdenský arcibiskup a primas polský Henryk Muszyński. Pontifikální mši doprovodí zpěvem sbor Arcibiskupského gymnázia.

(Zdroj: Jiří Černý)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 16. do 22. září 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
15.09.2019