Papež František chce v příštím roce navštívit Irák

Svatý otec včera přijal na audienci zástupce Sdružení děl na pomoc východním církvím (ROACO), kteří se v Římě sešli na svém 92. plenárním zasedání. Během setkání uvedl, že má v úmyslu v příštím roce vyrazit na apoštolskou cestu do Iráku. Byla by to vůbec první návštěva papeže v této zemi.
Publikováno: 11. 6. 2019 11:00

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk / CC BY-NC-SA 2.0

Když pomyslím na Irák, kam bych se rád příští rok vydal, vnucuje se mi naléhavá starost o to, aby všechny jeho náboženské složky mohly hledět do budoucnosti skrze pokojnou a sdílenou účast na budování obecného dobra, aniž by opětovně převládlo napětí pocházející z konfliktů místních mocností, které nikdy neutichly. Nezapomínám také na Ukrajinu a přeji si, aby její obyvatelstvo dospělo k pokoji. Rány, vyvolané tamním konfliktem, jsem se pokusil zacelit charitativní iniciativou, k níž přispěly mnohé církevní složky.

Situace v Iráku

Války a nepokoje přiměly mnohé křesťany v Iráku a v několika dalších zemích opustit své domovy. Křesťanská menšina v Iráku, ke které patří několik set tisíc lidí, trpěla zejména v době, kdy se rozlehlých částí země zmocnila teroristická skupina Islámský stát (IS). Po porážce IS se jim ale opět svobody vrátily. V Iráku existuje jak katolická, tak pravoslavná komunita.

V roce 2000 chtěl tehdejší papež Jan Pavel II. navštívit staré irácké město Ur, ze kterého podle Bible pocházel patriarcha a praotec Izraelitů Abrahám. Mělo jít o první část návštěvy Iráku, Egypta a Izraele. Nakonec však selhaly rozhovory s vládou tehdejšího prezidenta Saddáma Husajna, a Jan Pavel II. do Iráku nezavítal.

Irák, Sýrie, Ukrajina a Svatá země

Papež František se pak krátce zamyslel nad situací v některých zemích a regionech, kde působí ROACO, a vyjádřil zármutek nad „dramatickou situací v Sýrii a temnými mraky, které se stahují nad některými, dosud nestabilními oblastmi, kde zůstává riziko velké humanitární krize stále vysoké.

Nezapomínám ani na Ukrajinu a s nadějí věřím, že její lidé se dočkají míru,“ řekl Svatý otec. Poté vyjádřil důvěru v aktivity ve Svaté zemi, v níž „různá křesťanská společenství drží pohromadě a spolupracují s místními a mezinárodními organizacemi.

Migranti a uprchlíci

Papež František také zdůraznil situaci migrantů a uprchlíků: „Prchající lidé, tísnící se na lodích a hledající naději, křičí a nevědí, jaký přístav je bude moci přijmout. To se děje v Evropě, jež však otevírá přístavy plavidlům, která mají nakládat sofistikované a nákladné zbraně, schopné vyvolat zkázu a nešetřící ani děti. To je pokrytectví, o němž jsem mluvil. Buďme si vědomi, že v tomto případě Ábelovo volání doléhá až k Bohu, jak jsem před rokem připomenul v Bari při společné modlitbě za naše věřící na Blízkém východě.“

Naděje a útěcha

Papež nezapomněl zdůraznit hlasy naděje a útěchy, když řekl, že „jsou to ozvěny těchto neúnavných charitativních aktivit, který se uskutečnily i díky vám a agenturám, které zastupujete.“ Řekl, že díky napomáhání rozkvětu naděje pro budoucí generace umožňujeme mladým lidem „růst v jejich lidství, osvobodit se od různých forem ideologické kolonizace a otevírat svá srdce a mysl.

Poznamenal, že letos mladí lidé v Etiopii a Eritreji – po uzavření míru mezi oběma zeměmi – složili zbraně a žijí v souladu. Svatý otec setkání uzavřel žádostí přítomným, aby mu pomohli šířit poselství bratrství obsažené v dokumentu Abú Dhabí.

Jsem si jist, že mladí lidé silně vnímají povolání k upřímnému a uctivému bratrství, na které jsme se odvolali v dokumentu, podepsaném s vrchním imámem Al-Azhar v Abú Dhábí. Pomáhejte mi, aby vešel ve známost a šířilo se tak ono dobré spojenectví pro budoucnost lidstva, které obsahuje,“ dodal papež František.

(Zdroj: Vatican News, ČTK)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež František ustanovil službu laického katechety

Svatý stolec zveřejnil dnes 11. května 2021 Motu proprio „Antiquum ministerium“, kterým papež František ustanovuje službu laického katechety. Cílem je podpořit evangelizaci současného světa zdola, v laickém prostředí, aniž bychom - jak zdůrazňuje papež - upadali do klerikalizace.
11.05.2021

Aplikace Noc kostelů pro Android

Pro návštěvníky letošní Noci kostelů je k dispozici další možnost, jak si předem naplánovat vlastní program z široké nabídky, kterou pořadatelé chystají. Kromě již tradičních webových stránek www.nockostelu.cz a různých tiskovin je možné využít také aplikaci pro zařízení se systémem Android.
11.05.2021

Aktualizovaný program: Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého - Nepomuk 2021

Přinášíme vám aktualizovaný program oslav 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého, kterého si v květnu 2021 připomene město Nepomuk. Jedná se o největší událost v novodobé historii této obce, ve které se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil.
11.05.2021

Biskup František Radkovský bude sloužit zádušní mši za oběti koronaviru

V neděli 16. května od 18:00 bude pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka sloužena mše svatá za oběti pandemie covid-19. Mši svatou bude v kostele Povýšení sv. Kříže v Karlových Varech-Rybářích celebrovat biskup František Radkovský.
11.05.2021

Ztišení u Pánových nohou pro zdravotníky a dobrovolníky ve zdravotnictví

Na zájem a přání zdravotníků zastavit se, načerpat síly, ztišit se, ale i vzájemně se obohatit, reaguje „Jsme blízko vám – Institut klinické pastorační péče“ svou nabídkou připravovaných akcí.
11.05.2021