Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež František chce v příštím roce navštívit Irák

Datum publikace11. 6. 2019, 11.00
TiskTisk

Svatý otec včera přijal na audienci zástupce Sdružení děl na pomoc východním církvím (ROACO), kteří se v Římě sešli na svém 92. plenárním zasedání. Během setkání uvedl, že má v úmyslu v příštím roce vyrazit na apoštolskou cestu do Iráku. Byla by to vůbec první návštěva papeže v této zemi.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk / CC BY-NC-SA 2.0

Když pomyslím na Irák, kam bych se rád příští rok vydal, vnucuje se mi naléhavá starost o to, aby všechny jeho náboženské složky mohly hledět do budoucnosti skrze pokojnou a sdílenou účast na budování obecného dobra, aniž by opětovně převládlo napětí pocházející z konfliktů místních mocností, které nikdy neutichly. Nezapomínám také na Ukrajinu a přeji si, aby její obyvatelstvo dospělo k pokoji. Rány, vyvolané tamním konfliktem, jsem se pokusil zacelit charitativní iniciativou, k níž přispěly mnohé církevní složky.

Situace v Iráku

Války a nepokoje přiměly mnohé křesťany v Iráku a v několika dalších zemích opustit své domovy. Křesťanská menšina v Iráku, ke které patří několik set tisíc lidí, trpěla zejména v době, kdy se rozlehlých částí země zmocnila teroristická skupina Islámský stát (IS). Po porážce IS se jim ale opět svobody vrátily. V Iráku existuje jak katolická, tak pravoslavná komunita.

V roce 2000 chtěl tehdejší papež Jan Pavel II. navštívit staré irácké město Ur, ze kterého podle Bible pocházel patriarcha a praotec Izraelitů Abrahám. Mělo jít o první část návštěvy Iráku, Egypta a Izraele. Nakonec však selhaly rozhovory s vládou tehdejšího prezidenta Saddáma Husajna, a Jan Pavel II. do Iráku nezavítal.

Irák, Sýrie, Ukrajina a Svatá země

Papež František se pak krátce zamyslel nad situací v některých zemích a regionech, kde působí ROACO, a vyjádřil zármutek nad „dramatickou situací v Sýrii a temnými mraky, které se stahují nad některými, dosud nestabilními oblastmi, kde zůstává riziko velké humanitární krize stále vysoké.

Nezapomínám ani na Ukrajinu a s nadějí věřím, že její lidé se dočkají míru,“ řekl Svatý otec. Poté vyjádřil důvěru v aktivity ve Svaté zemi, v níž „různá křesťanská společenství drží pohromadě a spolupracují s místními a mezinárodními organizacemi.

Migranti a uprchlíci

Papež František také zdůraznil situaci migrantů a uprchlíků: „Prchající lidé, tísnící se na lodích a hledající naději, křičí a nevědí, jaký přístav je bude moci přijmout. To se děje v Evropě, jež však otevírá přístavy plavidlům, která mají nakládat sofistikované a nákladné zbraně, schopné vyvolat zkázu a nešetřící ani děti. To je pokrytectví, o němž jsem mluvil. Buďme si vědomi, že v tomto případě Ábelovo volání doléhá až k Bohu, jak jsem před rokem připomenul v Bari při společné modlitbě za naše věřící na Blízkém východě.“

Naděje a útěcha

Papež nezapomněl zdůraznit hlasy naděje a útěchy, když řekl, že „jsou to ozvěny těchto neúnavných charitativních aktivit, který se uskutečnily i díky vám a agenturám, které zastupujete.“ Řekl, že díky napomáhání rozkvětu naděje pro budoucí generace umožňujeme mladým lidem „růst v jejich lidství, osvobodit se od různých forem ideologické kolonizace a otevírat svá srdce a mysl.

Poznamenal, že letos mladí lidé v Etiopii a Eritreji – po uzavření míru mezi oběma zeměmi – složili zbraně a žijí v souladu. Svatý otec setkání uzavřel žádostí přítomným, aby mu pomohli šířit poselství bratrství obsažené v dokumentu Abú Dhabí.

Jsem si jist, že mladí lidé silně vnímají povolání k upřímnému a uctivému bratrství, na které jsme se odvolali v dokumentu, podepsaném s vrchním imámem Al-Azhar v Abú Dhábí. Pomáhejte mi, aby vešel ve známost a šířilo se tak ono dobré spojenectví pro budoucnost lidstva, které obsahuje,“ dodal papež František.

(Zdroj: Vatican News, ČTK)

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou