Lidé si připomněli 77. výročí lidické tragédie

Tuto sobotu 15. června si v Lidicích na Kladensku stovky lidí připomněly 77 let od vyhlazení obce nacisty. Pietního aktu se zúčastnil diecézní biskup Vlastimil Kročil.
Publikováno: 18. 6. 2019 17:00

Foto: © Martin Homola 

Pietní vzpomínce předcházela mše svatá na základech kostela sv. Martina, kterou celebroval českobudějovický biskup Vlastimil Kročil, který poté uctil památku lidických obětí.

„Na tomto místě není snadné promlouvat, neboť tváří v tvář tragédii, ke které zde došlo, lidská slova nestačí; jak těžko lze vyjádřit, co člověk pociťuje ve svém srdci při pomyšlení na onen červnový den roku 1942,“ uvedl otec biskup.

Podle něj bychom měli pamatovat, že totalitní režimy nepřichází ze dne na den, nýbrž  po malých krůčcích, vesměs pokaždé pod rouškou demokracie, práva a svobody, avšak důsledky takové vlády můžou být naprosto děsivé. ´Vaše řeč ať je: ano, ano – ne, ne!´ Tato Ježíšova slova jsou pro nás všechny výzvou, abychom stáli na stráži hodnot evangelia i všech ušlechtilých lidských hodnot a také, abychom dokázali odhodlaně a statečně čelit zlu, které je v našem světě přítomné.“

„Slavíme-li společně eucharistii na tomto místě, činíme tak s vědomím odpovědnosti a závazku. Do této eucharistické oběti chceme vložit jména všech obětí lidické tragédie, přičemž chci zvláště připomenout jméno lidického faráře P. Josefa Štemberka, protože právě před měsícem jsme si připomínali jeho 150. výročí narození. Koneckonců, i on patřil k těm, kdo uváděl do života Ježíšova slova, nad nimiž se dnes zamýšlíme; z nich on čerpal sílu až do té chvíle, kdy s vědomím blížící se tragédie neuhnul, zůstal se svými farníky a před smrtí je duchovně posiloval. Kéž tedy i tento jeho příklad je nám povzbuzením, abychom i my zůstávali vždy pevní v situacích, kdy je třeba se jasně vyslovit a říci buď „ano, ano“ či „ne, ne!,“ zdůraznil v homilii biskup Vlastimil Kročil.

Hlavní projev za účasti představitelů státu a veřejného života přednesl v rámci pietní vzpomínky předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček, závěrečnou modlitbu pronesl vojenský kaplan Miloslav Kloubek.

Plán nacistů nevyšel

Osud Lidic se naplnil 10. června 1942. Po atentátu na Reinharda Heydricha 27. května 1942 byla obec po rozkazu K. H. Franka srovnána se zemí. 173 mužů bylo zastřeleno, ženy a děti byly odvlečeny do Kladna, do Reálného gymnázia, kde byly následně děti odděleny od matek. Ženy byly odvezeny do koncentračního tábora Ravensbrück, několik málo dětí vybráno k poněmčení, děti do 1 roku odvezeny do kojeneckého ústavu a 82 dětí bylo zavražděno ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu.

Domy byly nejprve vypáleny a obvodové zdi, které odolaly plamenům, byly odstřeleny trhavinami. Z původních zhruba  500 obyvatel válku přežilo jen 143 žen a 17 dětí. Původní záměr nacistů vymazat obci z povrchu světa ale nevyšel. Lidice byly obnoveny a řada náměstí, ulic, obcí nebo i žen na celém světě nese na jejich počest jméno Lidice.

(Zdroj: Miroslav Bína)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019