Lidé si připomněli 77. výročí lidické tragédie

Tuto sobotu 15. června si v Lidicích na Kladensku stovky lidí připomněly 77 let od vyhlazení obce nacisty. Pietního aktu se zúčastnil diecézní biskup Vlastimil Kročil.
Publikováno: 18. 6. 2019 17:00

Foto: © Martin Homola 

Pietní vzpomínce předcházela mše svatá na základech kostela sv. Martina, kterou celebroval českobudějovický biskup Vlastimil Kročil, který poté uctil památku lidických obětí.

„Na tomto místě není snadné promlouvat, neboť tváří v tvář tragédii, ke které zde došlo, lidská slova nestačí; jak těžko lze vyjádřit, co člověk pociťuje ve svém srdci při pomyšlení na onen červnový den roku 1942,“ uvedl otec biskup.

Podle něj bychom měli pamatovat, že totalitní režimy nepřichází ze dne na den, nýbrž  po malých krůčcích, vesměs pokaždé pod rouškou demokracie, práva a svobody, avšak důsledky takové vlády můžou být naprosto děsivé. ´Vaše řeč ať je: ano, ano – ne, ne!´ Tato Ježíšova slova jsou pro nás všechny výzvou, abychom stáli na stráži hodnot evangelia i všech ušlechtilých lidských hodnot a také, abychom dokázali odhodlaně a statečně čelit zlu, které je v našem světě přítomné.“

„Slavíme-li společně eucharistii na tomto místě, činíme tak s vědomím odpovědnosti a závazku. Do této eucharistické oběti chceme vložit jména všech obětí lidické tragédie, přičemž chci zvláště připomenout jméno lidického faráře P. Josefa Štemberka, protože právě před měsícem jsme si připomínali jeho 150. výročí narození. Koneckonců, i on patřil k těm, kdo uváděl do života Ježíšova slova, nad nimiž se dnes zamýšlíme; z nich on čerpal sílu až do té chvíle, kdy s vědomím blížící se tragédie neuhnul, zůstal se svými farníky a před smrtí je duchovně posiloval. Kéž tedy i tento jeho příklad je nám povzbuzením, abychom i my zůstávali vždy pevní v situacích, kdy je třeba se jasně vyslovit a říci buď „ano, ano“ či „ne, ne!,“ zdůraznil v homilii biskup Vlastimil Kročil.

Hlavní projev za účasti představitelů státu a veřejného života přednesl v rámci pietní vzpomínky předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček, závěrečnou modlitbu pronesl vojenský kaplan Miloslav Kloubek.

Plán nacistů nevyšel

Osud Lidic se naplnil 10. června 1942. Po atentátu na Reinharda Heydricha 27. května 1942 byla obec po rozkazu K. H. Franka srovnána se zemí. 173 mužů bylo zastřeleno, ženy a děti byly odvlečeny do Kladna, do Reálného gymnázia, kde byly následně děti odděleny od matek. Ženy byly odvezeny do koncentračního tábora Ravensbrück, několik málo dětí vybráno k poněmčení, děti do 1 roku odvezeny do kojeneckého ústavu a 82 dětí bylo zavražděno ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu.

Domy byly nejprve vypáleny a obvodové zdi, které odolaly plamenům, byly odstřeleny trhavinami. Z původních zhruba  500 obyvatel válku přežilo jen 143 žen a 17 dětí. Původní záměr nacistů vymazat obci z povrchu světa ale nevyšel. Lidice byly obnoveny a řada náměstí, ulic, obcí nebo i žen na celém světě nese na jejich počest jméno Lidice.

(Zdroj: Miroslav Bína)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019