Lidé si připomněli 77. výročí lidické tragédie

Tuto sobotu 15. června si v Lidicích na Kladensku stovky lidí připomněly 77 let od vyhlazení obce nacisty. Pietního aktu se zúčastnil diecézní biskup Vlastimil Kročil.
Publikováno: 18. 6. 2019 17:00

Foto: © Martin Homola 

Pietní vzpomínce předcházela mše svatá na základech kostela sv. Martina, kterou celebroval českobudějovický biskup Vlastimil Kročil, který poté uctil památku lidických obětí.

„Na tomto místě není snadné promlouvat, neboť tváří v tvář tragédii, ke které zde došlo, lidská slova nestačí; jak těžko lze vyjádřit, co člověk pociťuje ve svém srdci při pomyšlení na onen červnový den roku 1942,“ uvedl otec biskup.

Podle něj bychom měli pamatovat, že totalitní režimy nepřichází ze dne na den, nýbrž  po malých krůčcích, vesměs pokaždé pod rouškou demokracie, práva a svobody, avšak důsledky takové vlády můžou být naprosto děsivé. ´Vaše řeč ať je: ano, ano – ne, ne!´ Tato Ježíšova slova jsou pro nás všechny výzvou, abychom stáli na stráži hodnot evangelia i všech ušlechtilých lidských hodnot a také, abychom dokázali odhodlaně a statečně čelit zlu, které je v našem světě přítomné.“

„Slavíme-li společně eucharistii na tomto místě, činíme tak s vědomím odpovědnosti a závazku. Do této eucharistické oběti chceme vložit jména všech obětí lidické tragédie, přičemž chci zvláště připomenout jméno lidického faráře P. Josefa Štemberka, protože právě před měsícem jsme si připomínali jeho 150. výročí narození. Koneckonců, i on patřil k těm, kdo uváděl do života Ježíšova slova, nad nimiž se dnes zamýšlíme; z nich on čerpal sílu až do té chvíle, kdy s vědomím blížící se tragédie neuhnul, zůstal se svými farníky a před smrtí je duchovně posiloval. Kéž tedy i tento jeho příklad je nám povzbuzením, abychom i my zůstávali vždy pevní v situacích, kdy je třeba se jasně vyslovit a říci buď „ano, ano“ či „ne, ne!,“ zdůraznil v homilii biskup Vlastimil Kročil.

Hlavní projev za účasti představitelů státu a veřejného života přednesl v rámci pietní vzpomínky předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček, závěrečnou modlitbu pronesl vojenský kaplan Miloslav Kloubek.

Plán nacistů nevyšel

Osud Lidic se naplnil 10. června 1942. Po atentátu na Reinharda Heydricha 27. května 1942 byla obec po rozkazu K. H. Franka srovnána se zemí. 173 mužů bylo zastřeleno, ženy a děti byly odvlečeny do Kladna, do Reálného gymnázia, kde byly následně děti odděleny od matek. Ženy byly odvezeny do koncentračního tábora Ravensbrück, několik málo dětí vybráno k poněmčení, děti do 1 roku odvezeny do kojeneckého ústavu a 82 dětí bylo zavražděno ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu.

Domy byly nejprve vypáleny a obvodové zdi, které odolaly plamenům, byly odstřeleny trhavinami. Z původních zhruba  500 obyvatel válku přežilo jen 143 žen a 17 dětí. Původní záměr nacistů vymazat obci z povrchu světa ale nevyšel. Lidice byly obnoveny a řada náměstí, ulic, obcí nebo i žen na celém světě nese na jejich počest jméno Lidice.

(Zdroj: Miroslav Bína)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Katoličtí skauti se setkají s papežem

Ve dnech 27. července až 3. srpna bude Itálie hostit Euromoot, setkání skautů patřících do Mezinárodní unie evropských skautů UIGSE. Na pět tisíc skautek a skautů z této větve katolicky inspirovaného skautingu se na zakončení týdenního programu setká s papežem Františkem.
19.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 30. týden 2019

V týdnu od 22. července se můžete těšit na dva tematické pořady o svatojakubském putování, Čtení na pokračování z knihy Pekařský učedník ze Znojma a hudební pořad Slyšte, lidé! s názvem Marian Friedl, beskydský chameleon.
19.07.2019

Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany

Válka v Sýrii neskončila, zdůrazňuje ředitel papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro. Od začátku války v roce 2011 věnovala nadace místním církvím zhruba 30 milionů 400 tisíc euro a nyní se rozhodla zahájit dva nové projekty.
19.07.2019

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019