Skladatelská soutěž pro nové varhany svatovítské katedrály

Hudební nakladatelství Českého rozhlasu a Nadační fond Svatovítské varhany vyhlásili varhanní skladatelskou soutěž u příležitosti uvedení nových varhan Gerharda Grenzinga v pražské katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Skladatelé můžou své cca desetiminutové kompozice pro sólové varhany odevzdávat až do 6. ledna 2020.
Publikováno: 19. 6. 2019 10:00

Foto: https://www.svatovitskevarhany.com/cs 

Skladatelé mohou soutěžit o nejlepší skladbu, která zazní na nových varhanách v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Své cca desetiminutové skladby pro sólové varhany, které musí respektovat dispozice a rejstříkování nových varhan, mohou zájemci přihlašovat do 6. ledna 2020. Porota vybere tři skladby, jejichž nahrávky umístí na webu Českého rozhlasu a jeho posluchači rozhodnou o vítězi. Vítěz bude znám 28. září 2020.

Myšlenka vybavit katedrálu odpovídajícím nástrojem, který by svým zvukem obsáhl celý prostor, je stará téměř sto let. Až v roce 2017 vznikla nadace na dostavbu nástroje a po výběrovém řízení se v současné době nástroj zhotovuje v barcelonské dílně varhanáře Gerharda Grenzinga. V polovině října by měl varhanářskou dílnu navštívit kardinál Duka a při té příležitosti je v montážní hale naplánován koncert. Poté se nástroj demontuje a počátkem roku 2020 převeze do Prahy.

Varhany také dostanou ozdobu v podobě skleněných prvků, které budou umístěny mezi píšťalami. Autorem designu je Peter Olah, který mnoho let pracuje v automobilovém průmyslu. Inspiroval se tvarem Panské skály mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem, v regionu spojeném s výrobou skla. Čedičové skále se přezdívá kamenné varhany.

Na získání peněz pro vznik nových varhan nadační fond vyhlásil sbírku. Trvá dva a půl roku a za tu dobu se většími i drobnými dary podařilo získat 98 procent stanovené částky, přes 78 milionů korun. 

V Praze varhany poprvé oficiálně zazní 15. června 2020 na svátek sv. Víta, hlavního patrona katedrály, kdy budou při slavnostní liturgii požehnány pražským arcibiskupem, primasem českým, kardinálem Dominikem Dukou.

Více informací a podmínky soutěže najdete na webových stránkách nakladatelství ČRo www.rozhlas.cz/nakladatelstvi a na stránkách www.bohemianheritage.cz.

(Zdroj: ČTK, https://www.svatovitskevarhany.com/cs) 

 

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Před polednem přišlo na Svatopetrské náměstí několik set lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Petrův nástupce komentoval (Mt 14,22-33) evangelium této, 19. neděle liturgického mezidobí o Ježíši kráčejícím po vodě genezaretského jezera k loďce s učedníky zmítané v bouři.
09.08.2020

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež František zaslal list řeholní kongregaci Nejmenších františkánek od Nejsvětějšího Srdce (M.S.C.), u příležitosti jejich dnes zahájeného jubilejního roku, pojícího se k nadcházejícímu 100. výročí narození pro nebe jejich zakladatelky bl. Marie Markéty Caiani (1863-1921).
08.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 19. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 19. neděli v mezidobí má název Zachraň mě.
08.08.2020

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
07.08.2020