Skladatelská soutěž pro nové varhany svatovítské katedrály

Hudební nakladatelství Českého rozhlasu a Nadační fond Svatovítské varhany vyhlásili varhanní skladatelskou soutěž u příležitosti uvedení nových varhan Gerharda Grenzinga v pražské katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Skladatelé můžou své cca desetiminutové kompozice pro sólové varhany odevzdávat až do 6. ledna 2020.
Publikováno: 19. 6. 2019 10:00

Foto: https://www.svatovitskevarhany.com/cs 

Skladatelé mohou soutěžit o nejlepší skladbu, která zazní na nových varhanách v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Své cca desetiminutové skladby pro sólové varhany, které musí respektovat dispozice a rejstříkování nových varhan, mohou zájemci přihlašovat do 6. ledna 2020. Porota vybere tři skladby, jejichž nahrávky umístí na webu Českého rozhlasu a jeho posluchači rozhodnou o vítězi. Vítěz bude znám 28. září 2020.

Myšlenka vybavit katedrálu odpovídajícím nástrojem, který by svým zvukem obsáhl celý prostor, je stará téměř sto let. Až v roce 2017 vznikla nadace na dostavbu nástroje a po výběrovém řízení se v současné době nástroj zhotovuje v barcelonské dílně varhanáře Gerharda Grenzinga. V polovině října by měl varhanářskou dílnu navštívit kardinál Duka a při té příležitosti je v montážní hale naplánován koncert. Poté se nástroj demontuje a počátkem roku 2020 převeze do Prahy.

Varhany také dostanou ozdobu v podobě skleněných prvků, které budou umístěny mezi píšťalami. Autorem designu je Peter Olah, který mnoho let pracuje v automobilovém průmyslu. Inspiroval se tvarem Panské skály mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem, v regionu spojeném s výrobou skla. Čedičové skále se přezdívá kamenné varhany.

Na získání peněz pro vznik nových varhan nadační fond vyhlásil sbírku. Trvá dva a půl roku a za tu dobu se většími i drobnými dary podařilo získat 98 procent stanovené částky, přes 78 milionů korun. 

V Praze varhany poprvé oficiálně zazní 15. června 2020 na svátek sv. Víta, hlavního patrona katedrály, kdy budou při slavnostní liturgii požehnány pražským arcibiskupem, primasem českým, kardinálem Dominikem Dukou.

Více informací a podmínky soutěže najdete na webových stránkách nakladatelství ČRo www.rozhlas.cz/nakladatelstvi a na stránkách www.bohemianheritage.cz.

(Zdroj: ČTK, https://www.svatovitskevarhany.com/cs) 

 

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019