Skladatelská soutěž pro nové varhany svatovítské katedrály

Hudební nakladatelství Českého rozhlasu a Nadační fond Svatovítské varhany vyhlásili varhanní skladatelskou soutěž u příležitosti uvedení nových varhan Gerharda Grenzinga v pražské katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Skladatelé můžou své cca desetiminutové kompozice pro sólové varhany odevzdávat až do 6. ledna 2020.
Publikováno: 19. 6. 2019 10:00

Foto: https://www.svatovitskevarhany.com/cs 

Skladatelé mohou soutěžit o nejlepší skladbu, která zazní na nových varhanách v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Své cca desetiminutové skladby pro sólové varhany, které musí respektovat dispozice a rejstříkování nových varhan, mohou zájemci přihlašovat do 6. ledna 2020. Porota vybere tři skladby, jejichž nahrávky umístí na webu Českého rozhlasu a jeho posluchači rozhodnou o vítězi. Vítěz bude znám 28. září 2020.

Myšlenka vybavit katedrálu odpovídajícím nástrojem, který by svým zvukem obsáhl celý prostor, je stará téměř sto let. Až v roce 2017 vznikla nadace na dostavbu nástroje a po výběrovém řízení se v současné době nástroj zhotovuje v barcelonské dílně varhanáře Gerharda Grenzinga. V polovině října by měl varhanářskou dílnu navštívit kardinál Duka a při té příležitosti je v montážní hale naplánován koncert. Poté se nástroj demontuje a počátkem roku 2020 převeze do Prahy.

Varhany také dostanou ozdobu v podobě skleněných prvků, které budou umístěny mezi píšťalami. Autorem designu je Peter Olah, který mnoho let pracuje v automobilovém průmyslu. Inspiroval se tvarem Panské skály mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem, v regionu spojeném s výrobou skla. Čedičové skále se přezdívá kamenné varhany.

Na získání peněz pro vznik nových varhan nadační fond vyhlásil sbírku. Trvá dva a půl roku a za tu dobu se většími i drobnými dary podařilo získat 98 procent stanovené částky, přes 78 milionů korun. 

V Praze varhany poprvé oficiálně zazní 15. června 2020 na svátek sv. Víta, hlavního patrona katedrály, kdy budou při slavnostní liturgii požehnány pražským arcibiskupem, primasem českým, kardinálem Dominikem Dukou.

Více informací a podmínky soutěže najdete na webových stránkách nakladatelství ČRo www.rozhlas.cz/nakladatelstvi a na stránkách www.bohemianheritage.cz.

(Zdroj: ČTK, https://www.svatovitskevarhany.com/cs) 

 

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Katoličtí skauti se setkají s papežem

Ve dnech 27. července až 3. srpna bude Itálie hostit Euromoot, setkání skautů patřících do Mezinárodní unie evropských skautů UIGSE. Na pět tisíc skautek a skautů z této větve katolicky inspirovaného skautingu se na zakončení týdenního programu setká s papežem Františkem.
19.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 30. týden 2019

V týdnu od 22. července se můžete těšit na dva tematické pořady o svatojakubském putování, Čtení na pokračování z knihy Pekařský učedník ze Znojma a hudební pořad Slyšte, lidé! s názvem Marian Friedl, beskydský chameleon.
19.07.2019

Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany

Válka v Sýrii neskončila, zdůrazňuje ředitel papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro. Od začátku války v roce 2011 věnovala nadace místním církvím zhruba 30 milionů 400 tisíc euro a nyní se rozhodla zahájit dva nové projekty.
19.07.2019

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019