Zítra začne v Římě Mezinárodní fórum mladých

V návaznosti na podzimní biskupskou synodu o mladých, víře a rozlišování povolání se v Římě od 19. do 22. června koná Mezinárodní fórum mladých, které pořádá vatikánský Úřad pro laiky, rodinu a život. Za ČR se ho účastní P. Jan Balík, konzultor Dikasteria pro laiky, rodinu a život, a Marie Jenišová a Ondřej Elbel jmenovaní Sekcí pro mládež.
Publikováno: 18. 6. 2019 16:30

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Cílem Mezinárodního fóra mladých je reflektovat na mezinárodní úrovni impulzy vzešlé ze synodního shromáždění a apoštolské exhortace Christus vivit, která byla vydána letos v dubnu (český překlad vyjde v červenci). 

Na Fórum byli přizváni delegáti biskupských konferencí a velkých církevních hnutí a komunit rozšířených v mezinárodním prostoru. Zúčastnit by se ho měli také někteří mladí auditoři minulé synody, aby se podělili o svou zkušenost. Proto je důležité, že většina času bude věnována diskusím mladých lidí a jejich příspěvkům, neboť církev chce naslouchat mladým.

Ve středu delegáty přivítají prefekt Dikasteria pro laiky, rodinu a život, kardinál Kevin Joseph Farrell a generální sekretář biskupské synody, kardinál Lorenzo Baldisseri. První den bude věnovaný synodální cestě a jejímu vlivu na místní církve. Na programu budou také otevřené diskuze a práce ve skupinách, kde delegáti zhodnotí výsledky synodální cesty v konkrétních církevních společenstvích.

Čtvrteční program se zaměří na novou apoštolskou exhortaci Christus Vivit, která je vyvrcholením synody o mladých. Součástí programu bude diskuze na téma „Jakým způsobem inspiruje Christus Vivit svět kolem nás?“. 

Páteční program má název „Mládež v akci v synodální církvi: náš příspěvek“ a zahájí ho panelová diskuze na témata „Od snů k rozhodnutím: doprovázet mladé lidi na jejich profesní cestě“ a „Na cestě k synodální misionářské pastorační službě“. Důraz bude kladen na výzvu synody a apoštolské exhortace, tj. na společnou odpovědnost mladých lidí v církvi

V sobotu před odjezdem čeká delegáty setkání se Svatým otcem.

Na závěr připomeňme, že podobná setkání se konají v našich diecézích pravidelně vždy před celostátními setkáními mládeže. Naposledy tedy fóra mládeže v ČR proběhla v roce 2017 v Olomouci.

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
15.09.2019

Papež František svolává summit o globální výchově

Papež František zveřejnil poselství s výzvou k vytvoření globálního výchovného spojenectví. Pozval nejen všechny veřejné činitele z výchovně-vzdělávacího sektoru celého světa do Říma, aby se společně zamýšleli nad tím, jak na to, ale obrací se i na každého člověku a na všechny lidi společně. Za tím účelem vydal písemné poselství a jeho stručnější video verzi.
13.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 38. týden 2019

V týdnu od 16. září najdete v programu Proglasu například pořad věnovaný blahořečení pallotina P. Richarda Henkese nebo rozhovor s kardinálem Blasem Cupichem z amerického Chicaga v pořadu Všimli jsme si.
13.09.2019

Papež František navštíví v listopadu Thajsko a Japonsko

Na pozvání thajské vlády a tamějších biskupů navštíví papež František ve dnech 20. – 23. listopadu Thajsko. Posléze se pak na pozvání japonské vlády a tamějšího episkopátu ve dnech 23. – 26. listopadu vydá do Japonska, kde navštíví Tokio, Nagasaki a Hirošimu.
13.09.2019

Roadshow ,,Představení Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027”

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR pořádá dne 14. října 2019 roadshow, na kterém představí Integrovaný regionální operační program po roce 2021.
13.09.2019