Češi na německém Kirchentagu představí církevní školy

Dnes začíná v Dortmundu Německý evangelický Kirchentag. Tento obrovský veletrh křesťanských organizací z celého Německa a okolních států se bude letos konat již po 37. a účastnit se ho bude také výprava českých křesťanů. Organizuje ji Ekumenická rada církví v ČR s podporou Česko-německého fondu budoucnosti a hlavní tématem české výpravy se v letošním roce stalo církevní školství.
Publikováno: 19. 6. 2019 16:00

Církevní školství si Ekumenická rada církví zvolila za letošní téma především proto, že představuje důležitou službu, kterou české církve odvádějí ve prospěch veřejnosti. Na řadě míst pokrývají církevní školy sektory poptávky po vzdělání, které by nedokázaly pokrýt školy veřejné. Prezentace na Kirchentagu představí několik příkladů úspěšných škol – od mateřských po střední – s církevním zřizovatelem.

Dalším tématem, které bude česká výprava prezentovat, je práce ekumenické komise pro 17. století. Tu vytvořila Ekumenická rada církví společně s Českou biskupskou konferencí, aby zpracovala obtížná a dodnes rozdělující témata této historické epochy a aby po odborné i po církevní stránce připravila připomínky výročí bitvy na Bílé Hoře (2020) a staroměstských poprav účastníků stavovského odboje (2021). Stánek Ekumenické rady církví je na Kirchentagu součástí oblíbeného „tržiště možností,“ kde se prezentují nejrůznější křesťanské organizace.

Celkové téma letošního Kirchentagu je „Na co vlastně spoléháš?“ a vychází z Bible z 2. Královská  18,19. Spolu s hostitelským luterským evangelickým sborem bude česká výprava k tomuto tématu organizovat i česko-německý večer se společnou bohoslužbou a slavnostním pohoštěním.

„Kirchentag je velmi vítanou příležitostí, jak mohou čeští křesťané nahlédnout velikou pestrost církevního, duchovního i charitativního života u našich německých sousedů a zároveň zde prezentovat i to, co se na církevním poli v naší zemi daří,“ říká k tomu generální sekretář ERC Petr Jan Vinš.

Tradice německých evangelických Kirchentagů jde až do roku 1949. Účastní se ho na 250.000 křesťanek a křesťanů z celého Německa, ale i ze sousedních zemí. Letošní ročník se koná 19.-23. června v Dortmundu. Česká výprava organizovaná Ekumenickou radou církví má přes 70 členů.

(Zdroj: Petr Jan Vinš / ERC)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Pražská arcidiecéze vstupuje do nového roku s dvěma generálními vikáři

Od 17. ledna 2020 má pražská arcidiecéze dva generální vikáře. Pomocný biskup Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a posílením péče o farnosti. Mons. ThDr. Jan Balík, PhD., bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu.
17.01.2020

Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2020

V týdnu od 20. ledna se můžete těšit na premiérové Čtení na pokračování z knihy Radka Habáně Hádej, kdo se vrátil, nebo na speciální Myšlenky na den k týdnu modliteb za jednotu křesťanů.
17.01.2020

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

260 milionů křesťanů bylo v minulém roce vystaveno nátlaku a násilí kvůli své víře. Píše o tom výroční zpráva evangelické nevládní organizace Open Doors.
17.01.2020

V americkém Texasu se bude konat děkovná mše za víru českých přistěhovalců

V kostele Svatého Cyrila a Metoděje v texaském městě Dubina (USA) bude celebrovat v pátek 14. února 2020 ve 14.00 hodin (den patroncinia kostela) mši svatou biskup Brendan Cahill z diecéze Victoria. K biskupovi se na mši připojí také kněží z České katolické nadace v Texasu - Czech Catholic Foundation of Texas (CCFT) a tři kněží z České republiky, kteří nyní působí v USA.
17.01.2020

Dokoledováno. Jubilejní Tříkrálová sbírka slibuje bohatý výnos. Děkujeme!

Papírové „tříkrálové“ koruny jsou složeny v skříních, královské pláště rozvěšeny na ramínka, alby vráceny do kostela. Letos je dokoledováno. Poslední tříkrálové koledníky s pokladničkami pro charitní Tříkrálovou sbírku bylo možné ještě tu a tam spatřit v pondělí a v úterý, teď už na obecních a městských úřadech probíhá rozpečeťování pokladniček a sčítání jejich obsahu. A dosavadní dílčí výsledky dávají tušit, že částka vybraná pro lidi v nouzi nejspíš překročí loňský rekord.
16.01.2020