Češi na německém Kirchentagu představí církevní školy

Dnes začíná v Dortmundu Německý evangelický Kirchentag. Tento obrovský veletrh křesťanských organizací z celého Německa a okolních států se bude letos konat již po 37. a účastnit se ho bude také výprava českých křesťanů. Organizuje ji Ekumenická rada církví v ČR s podporou Česko-německého fondu budoucnosti a hlavní tématem české výpravy se v letošním roce stalo církevní školství.
Publikováno: 19. 6. 2019 16:00

Církevní školství si Ekumenická rada církví zvolila za letošní téma především proto, že představuje důležitou službu, kterou české církve odvádějí ve prospěch veřejnosti. Na řadě míst pokrývají církevní školy sektory poptávky po vzdělání, které by nedokázaly pokrýt školy veřejné. Prezentace na Kirchentagu představí několik příkladů úspěšných škol – od mateřských po střední – s církevním zřizovatelem.

Dalším tématem, které bude česká výprava prezentovat, je práce ekumenické komise pro 17. století. Tu vytvořila Ekumenická rada církví společně s Českou biskupskou konferencí, aby zpracovala obtížná a dodnes rozdělující témata této historické epochy a aby po odborné i po církevní stránce připravila připomínky výročí bitvy na Bílé Hoře (2020) a staroměstských poprav účastníků stavovského odboje (2021). Stánek Ekumenické rady církví je na Kirchentagu součástí oblíbeného „tržiště možností,“ kde se prezentují nejrůznější křesťanské organizace.

Celkové téma letošního Kirchentagu je „Na co vlastně spoléháš?“ a vychází z Bible z 2. Královská  18,19. Spolu s hostitelským luterským evangelickým sborem bude česká výprava k tomuto tématu organizovat i česko-německý večer se společnou bohoslužbou a slavnostním pohoštěním.

„Kirchentag je velmi vítanou příležitostí, jak mohou čeští křesťané nahlédnout velikou pestrost církevního, duchovního i charitativního života u našich německých sousedů a zároveň zde prezentovat i to, co se na církevním poli v naší zemi daří,“ říká k tomu generální sekretář ERC Petr Jan Vinš.

Tradice německých evangelických Kirchentagů jde až do roku 1949. Účastní se ho na 250.000 křesťanek a křesťanů z celého Německa, ale i ze sousedních zemí. Letošní ročník se koná 19.-23. června v Dortmundu. Česká výprava organizovaná Ekumenickou radou církví má přes 70 členů.

(Zdroj: Petr Jan Vinš / ERC)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Katoličtí skauti se setkají s papežem

Ve dnech 27. července až 3. srpna bude Itálie hostit Euromoot, setkání skautů patřících do Mezinárodní unie evropských skautů UIGSE. Na pět tisíc skautek a skautů z této větve katolicky inspirovaného skautingu se na zakončení týdenního programu setká s papežem Františkem.
19.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 30. týden 2019

V týdnu od 22. července se můžete těšit na dva tematické pořady o svatojakubském putování, Čtení na pokračování z knihy Pekařský učedník ze Znojma a hudební pořad Slyšte, lidé! s názvem Marian Friedl, beskydský chameleon.
19.07.2019

Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany

Válka v Sýrii neskončila, zdůrazňuje ředitel papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro. Od začátku války v roce 2011 věnovala nadace místním církvím zhruba 30 milionů 400 tisíc euro a nyní se rozhodla zahájit dva nové projekty.
19.07.2019

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019