Češi na německém Kirchentagu představí církevní školy

Dnes začíná v Dortmundu Německý evangelický Kirchentag. Tento obrovský veletrh křesťanských organizací z celého Německa a okolních států se bude letos konat již po 37. a účastnit se ho bude také výprava českých křesťanů. Organizuje ji Ekumenická rada církví v ČR s podporou Česko-německého fondu budoucnosti a hlavní tématem české výpravy se v letošním roce stalo církevní školství.
Publikováno: 19. 6. 2019 16:00

Církevní školství si Ekumenická rada církví zvolila za letošní téma především proto, že představuje důležitou službu, kterou české církve odvádějí ve prospěch veřejnosti. Na řadě míst pokrývají církevní školy sektory poptávky po vzdělání, které by nedokázaly pokrýt školy veřejné. Prezentace na Kirchentagu představí několik příkladů úspěšných škol – od mateřských po střední – s církevním zřizovatelem.

Dalším tématem, které bude česká výprava prezentovat, je práce ekumenické komise pro 17. století. Tu vytvořila Ekumenická rada církví společně s Českou biskupskou konferencí, aby zpracovala obtížná a dodnes rozdělující témata této historické epochy a aby po odborné i po církevní stránce připravila připomínky výročí bitvy na Bílé Hoře (2020) a staroměstských poprav účastníků stavovského odboje (2021). Stánek Ekumenické rady církví je na Kirchentagu součástí oblíbeného „tržiště možností,“ kde se prezentují nejrůznější křesťanské organizace.

Celkové téma letošního Kirchentagu je „Na co vlastně spoléháš?“ a vychází z Bible z 2. Královská  18,19. Spolu s hostitelským luterským evangelickým sborem bude česká výprava k tomuto tématu organizovat i česko-německý večer se společnou bohoslužbou a slavnostním pohoštěním.

„Kirchentag je velmi vítanou příležitostí, jak mohou čeští křesťané nahlédnout velikou pestrost církevního, duchovního i charitativního života u našich německých sousedů a zároveň zde prezentovat i to, co se na církevním poli v naší zemi daří,“ říká k tomu generální sekretář ERC Petr Jan Vinš.

Tradice německých evangelických Kirchentagů jde až do roku 1949. Účastní se ho na 250.000 křesťanek a křesťanů z celého Německa, ale i ze sousedních zemí. Letošní ročník se koná 19.-23. června v Dortmundu. Česká výprava organizovaná Ekumenickou radou církví má přes 70 členů.

(Zdroj: Petr Jan Vinš / ERC)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
15.09.2019

Papež František svolává summit o globální výchově

Papež František zveřejnil poselství s výzvou k vytvoření globálního výchovného spojenectví. Pozval nejen všechny veřejné činitele z výchovně-vzdělávacího sektoru celého světa do Říma, aby se společně zamýšleli nad tím, jak na to, ale obrací se i na každého člověku a na všechny lidi společně. Za tím účelem vydal písemné poselství a jeho stručnější video verzi.
13.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 38. týden 2019

V týdnu od 16. září najdete v programu Proglasu například pořad věnovaný blahořečení pallotina P. Richarda Henkese nebo rozhovor s kardinálem Blasem Cupichem z amerického Chicaga v pořadu Všimli jsme si.
13.09.2019

Papež František navštíví v listopadu Thajsko a Japonsko

Na pozvání thajské vlády a tamějších biskupů navštíví papež František ve dnech 20. – 23. listopadu Thajsko. Posléze se pak na pozvání japonské vlády a tamějšího episkopátu ve dnech 23. – 26. listopadu vydá do Japonska, kde navštíví Tokio, Nagasaki a Hirošimu.
13.09.2019

Roadshow ,,Představení Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027”

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR pořádá dne 14. října 2019 roadshow, na kterém představí Integrovaný regionální operační program po roce 2021.
13.09.2019