Svatý otec vyhlásil Loretánské jubileum pro všechny cestující letadlem

Na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu, tedy 8. prosince letošního roku, bude v italském Loretu zahájeno Loretánské jubileum. Svatá brána se na tomto poutním místě otevře sto let poté, kdy byla Panna Marie z Loreta prohlášena patronkou cestujících letadlem, uzavřena bude 10. prosince 2020.
Publikováno: 25. 6. 2019 15:00

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Je to velká příležitost posílit pouta oddanosti Matce nebes,“ reagoval na vyhlášení jubilea arcibiskup Fabio Dal Cin, papežský delegát Loreta. „Svatý otec vyhlásil Loretánské jubileum pro všechny cestující letadlem, jak vojenské, tak i civilní, a pro všechny poutníky, kteří doputují do Svaté chýše ze všech koutů světa,“ dodal arcibiskup Dal Cin a poděkoval papeži Františkovi za tento velký dar jubilea.

Svatá brána bude otevřena od 8. 12. 2019 do 10. 12. 2020

Svatou bránu v Loretánské bazilice otevře státní sekretář Pietro Parolin na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu, tedy 8. prosince 2019. Uzavřena bude 10. prosince o rok později.

Plnomocné získání odpustků v jubilejním roce můžou získat ti věřící, kteří projdou Svatou bránou s prosbou za dar obrácení se k Bohu a oživení své synovské oddanosti té, která nás chrání při cestách letadlem.

„Ikona ´Svaté chýše v letu´ s Pannou Marií nám pomůže duchovně prožít milost jubilea, abychom společně budovali velký dům světa pro Boží slávu a svornost mezi všemi lidmi,“ uvedl dále arcibiskup Dal Cin.

Připravuje se ještě zveřejnění význačných dat pro letectvo a ustanovení různých oslav v průběhu celého liturgického roku, neboť jubilejní rok je především milostí, modlitbou a obrácením.

Panna Marie Loretánská, patronka cestujících letadlem

Arcibiskup také přiblížil historické souvislosti: „Veteráni první světové války tenkrát požádali papeže, aby mohli získat zvláštní ochranu Panny Marie. V té době byla první letadla nazývána ´létajícími kostely´ a tak padla myšlenka na Svatou chýši v Loretu, která sem byla podle tradice přenesena vzdušnou cestou z Nazareta. Svěřit tedy Panně Marii z Loreta ty, kteří vstupují na palubu letadla, bylo zcela přirozené.“

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

125. plenární zasedání ČBK proběhlo opět částečně online

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali v rámci 125. plenárního zasedání 19. - 20. ledna 2021 v Praze na Arcibiskupství pražském. Z důvodu protipandemických opatření ze strany Vlády ČR se část biskupů setkala osobně a část se připojila na jednání formou online konference stejně jako na podzimním jednání loni. Hlavním tématem tohoto plenárního zasedání byly ekonomické záležitosti, jejichž schválení bylo nezbytné pro další chod církevních institucí v roce 2021.
20.01.2021

Papež František: Jednota je dar, o nějž je třeba prosit modlitbou

Dopoledne pronesl Petrův nástupce v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pravidelnou katechezi. Jako každý rok zaměřil papež pozornost na probíhající Týden modliteb za jednotu křesťanů (18. - 25. ledna), což dobře zapadlo do cyklu, ve kterém již od 6. května loňského roku pojednává o modlitbě. Ve své katechezi připomněl, že jednoty je dosaženo pouze s Boží milostí, a ne naší vlastní silou vůle.
20.01.2021

Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ schválila Vláda ČR

Vláda ČR na svém zasedání 11. ledna 2021 schválila Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ pro roky 2021 a 2022, na jehož tvorbě se podíleli i zástupci České biskupské konference.
20.01.2021

Katolický týdeník: Sociální izolace drtí vztahy

Za poslední rok jsme to slyšeli bezpočtukrát: buďte doma, s nikým se nepotkávejte. Zvláště jste-li vyššího věku, nemocní nebo s někým takovým žijete.
20.01.2021

IROP podpoří projekty v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a IZS

Evropská unie poskytne ČR dodatečné prostředky z nového investičního nástroje REACT-EU. Celkem se jedná o cca 21,7 mld. Kč, které budou rozděleny prostřednictvím nových výzev Integrovaného regionálního operačního programu.
19.01.2021