Svatý otec vyhlásil Loretánské jubileum pro všechny cestující letadlem

Na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu, tedy 8. prosince letošního roku, bude v italském Loretu zahájeno Loretánské jubileum. Svatá brána se na tomto poutním místě otevře sto let poté, kdy byla Panna Marie z Loreta prohlášena patronkou cestujících letadlem, uzavřena bude 10. prosince 2020.
Publikováno: 25. 6. 2019 17:00

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Je to velká příležitost posílit pouta oddanosti Matce nebes,“ reagoval na vyhlášení jubilea arcibiskup Fabio Dal Cin, papežský delegát Loreta. „Svatý otec vyhlásil Loretánské jubileum pro všechny cestující letadlem, jak vojenské, tak i civilní, a pro všechny poutníky, kteří doputují do Svaté chýše ze všech koutů světa,“ dodal arcibiskup Dal Cin a poděkoval papeži Františkovi za tento velký dar jubilea.

Svatá brána bude otevřena od 8. 12. 2019 do 10. 12. 2020

Svatou bránu v Loretánské bazilice otevře státní sekretář Pietro Parolin na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu, tedy 8. prosince 2019. Uzavřena bude 10. prosince o rok později.

Plnomocné získání odpustků v jubilejním roce můžou získat ti věřící, kteří projdou Svatou bránou s prosbou za dar obrácení se k Bohu a oživení své synovské oddanosti té, která nás chrání při cestách letadlem.

„Ikona ´Svaté chýše v letu´ s Pannou Marií nám pomůže duchovně prožít milost jubilea, abychom společně budovali velký dům světa pro Boží slávu a svornost mezi všemi lidmi,“ uvedl dále arcibiskup Dal Cin.

Připravuje se ještě zveřejnění význačných dat pro letectvo a ustanovení různých oslav v průběhu celého liturgického roku, neboť jubilejní rok je především milostí, modlitbou a obrácením.

Panna Marie Loretánská, patronka cestujících letadlem

Arcibiskup také přiblížil historické souvislosti: „Veteráni první světové války tenkrát požádali papeže, aby mohli získat zvláštní ochranu Panny Marie. V té době byla první letadla nazývána ´létajícími kostely´ a tak padla myšlenka na Svatou chýši v Loretu, která sem byla podle tradice přenesena vzdušnou cestou z Nazareta. Svěřit tedy Panně Marii z Loreta ty, kteří vstupují na palubu letadla, bylo zcela přirozené.“

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Katoličtí skauti se setkají s papežem

Ve dnech 27. července až 3. srpna bude Itálie hostit Euromoot, setkání skautů patřících do Mezinárodní unie evropských skautů UIGSE. Na pět tisíc skautek a skautů z této větve katolicky inspirovaného skautingu se na zakončení týdenního programu setká s papežem Františkem.
19.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 30. týden 2019

V týdnu od 22. července se můžete těšit na dva tematické pořady o svatojakubském putování, Čtení na pokračování z knihy Pekařský učedník ze Znojma a hudební pořad Slyšte, lidé! s názvem Marian Friedl, beskydský chameleon.
19.07.2019

Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany

Válka v Sýrii neskončila, zdůrazňuje ředitel papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro. Od začátku války v roce 2011 věnovala nadace místním církvím zhruba 30 milionů 400 tisíc euro a nyní se rozhodla zahájit dva nové projekty.
19.07.2019

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019