Svatý otec vyhlásil Loretánské jubileum pro všechny cestující letadlem

Na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu, tedy 8. prosince letošního roku, bude v italském Loretu zahájeno Loretánské jubileum. Svatá brána se na tomto poutním místě otevře sto let poté, kdy byla Panna Marie z Loreta prohlášena patronkou cestujících letadlem, uzavřena bude 10. prosince 2020.
Publikováno: 25. 6. 2019 17:00

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Je to velká příležitost posílit pouta oddanosti Matce nebes,“ reagoval na vyhlášení jubilea arcibiskup Fabio Dal Cin, papežský delegát Loreta. „Svatý otec vyhlásil Loretánské jubileum pro všechny cestující letadlem, jak vojenské, tak i civilní, a pro všechny poutníky, kteří doputují do Svaté chýše ze všech koutů světa,“ dodal arcibiskup Dal Cin a poděkoval papeži Františkovi za tento velký dar jubilea.

Svatá brána bude otevřena od 8. 12. 2019 do 10. 12. 2020

Svatou bránu v Loretánské bazilice otevře státní sekretář Pietro Parolin na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu, tedy 8. prosince 2019. Uzavřena bude 10. prosince o rok později.

Plnomocné získání odpustků v jubilejním roce můžou získat ti věřící, kteří projdou Svatou bránou s prosbou za dar obrácení se k Bohu a oživení své synovské oddanosti té, která nás chrání při cestách letadlem.

„Ikona ´Svaté chýše v letu´ s Pannou Marií nám pomůže duchovně prožít milost jubilea, abychom společně budovali velký dům světa pro Boží slávu a svornost mezi všemi lidmi,“ uvedl dále arcibiskup Dal Cin.

Připravuje se ještě zveřejnění význačných dat pro letectvo a ustanovení různých oslav v průběhu celého liturgického roku, neboť jubilejní rok je především milostí, modlitbou a obrácením.

Panna Marie Loretánská, patronka cestujících letadlem

Arcibiskup také přiblížil historické souvislosti: „Veteráni první světové války tenkrát požádali papeže, aby mohli získat zvláštní ochranu Panny Marie. V té době byla první letadla nazývána ´létajícími kostely´ a tak padla myšlenka na Svatou chýši v Loretu, která sem byla podle tradice přenesena vzdušnou cestou z Nazareta. Svěřit tedy Panně Marii z Loreta ty, kteří vstupují na palubu letadla, bylo zcela přirozené.“

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019