Svatý otec vyhlásil Loretánské jubileum pro všechny cestující letadlem

Na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu, tedy 8. prosince letošního roku, bude v italském Loretu zahájeno Loretánské jubileum. Svatá brána se na tomto poutním místě otevře sto let poté, kdy byla Panna Marie z Loreta prohlášena patronkou cestujících letadlem, uzavřena bude 10. prosince 2020.
Publikováno: 25. 6. 2019 17:00

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Je to velká příležitost posílit pouta oddanosti Matce nebes,“ reagoval na vyhlášení jubilea arcibiskup Fabio Dal Cin, papežský delegát Loreta. „Svatý otec vyhlásil Loretánské jubileum pro všechny cestující letadlem, jak vojenské, tak i civilní, a pro všechny poutníky, kteří doputují do Svaté chýše ze všech koutů světa,“ dodal arcibiskup Dal Cin a poděkoval papeži Františkovi za tento velký dar jubilea.

Svatá brána bude otevřena od 8. 12. 2019 do 10. 12. 2020

Svatou bránu v Loretánské bazilice otevře státní sekretář Pietro Parolin na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu, tedy 8. prosince 2019. Uzavřena bude 10. prosince o rok později.

Plnomocné získání odpustků v jubilejním roce můžou získat ti věřící, kteří projdou Svatou bránou s prosbou za dar obrácení se k Bohu a oživení své synovské oddanosti té, která nás chrání při cestách letadlem.

„Ikona ´Svaté chýše v letu´ s Pannou Marií nám pomůže duchovně prožít milost jubilea, abychom společně budovali velký dům světa pro Boží slávu a svornost mezi všemi lidmi,“ uvedl dále arcibiskup Dal Cin.

Připravuje se ještě zveřejnění význačných dat pro letectvo a ustanovení různých oslav v průběhu celého liturgického roku, neboť jubilejní rok je především milostí, modlitbou a obrácením.

Panna Marie Loretánská, patronka cestujících letadlem

Arcibiskup také přiblížil historické souvislosti: „Veteráni první světové války tenkrát požádali papeže, aby mohli získat zvláštní ochranu Panny Marie. V té době byla první letadla nazývána ´létajícími kostely´ a tak padla myšlenka na Svatou chýši v Loretu, která sem byla podle tradice přenesena vzdušnou cestou z Nazareta. Svěřit tedy Panně Marii z Loreta ty, kteří vstupují na palubu letadla, bylo zcela přirozené.“

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019