Pán povolává na svou vinici 18 nových kněží

„Ty jsi kněz navěky podle řádu Melchisedechova.“ (Ž 110,4) Tato slova žalmu se v těchto červnových dnech stávají více než aktuální pro osmnáct nových kandidátů svěcení. V pražské arcidiecézi a brněnské diecézi proběhla kněžská svěcení již minulou sobotu, v dalších se budou konat o Slavnosti Petra a Pavla 29. června. Kdo jsou tito noví kandidáti kněžství? Přinášíme přehled.
Publikováno: 27. 6. 2019 15:00

Foto: Jakub Šerých, Betty Horníková, Iva Horálková, Tomáš Cigánek, Dušan Kadlec / Člověk a Víra

Pražská arcidiecéze

Kněžské svěcení přijali z rukou kardinála Dominika Duky OP v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v sobotu 22. června čtyři kandidáti.

 • František Čech
  Primice v neděli 23. června v 15.00, Kolín, chrám sv. Bartoloměje
 • Ondřej Kapasný
  Primice v neděli 23. června v 15.00, Praha-Modřany, kostel Nanebevzetí Panny Marie
 • Jaroslav Mrňa
  Primice v sobotu 29. června ve 14.00, Velké Meziříčí, kostel sv. Mikuláše Děkovné mše svaté 30. června v 9.30 v Rudíkově a 7. července v 9.00 ve Staré Boleslavi
 • Václav Revenda
  Primice v neděli 23. června v 11.00, Praha-Vinohrady, kostel Nejsvětějšího Srdce Páně

Brněnská diecéze

V sobotu 22. června udělil biskup Vojtěch Cikrle při bohoslužbě v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně kněžské svěcení třem kandidátům.

 • Miroslav Kulifaj
  Primice v pátek 28. června v 15.00, Dolné Lovčice (Slovensko), u zvonice
 • Štěpán Trčka
  Primice v neděli 23. června ve 14.30, Slavonice, kostel Božího těla
 • Petr Macháček OFM Conv.
  Primice tohoto člena Řádu minoritů z farnosti Jihlava proběhly dvě: v neděli 23. června v klášterním kostele Matky Boží v Jihlavě a druhá v brněnském minoritském kostele při slavnosti sv. Jana Křtitele 24. června.

Olomoucká arcidiecéze

Kněžské svěcení proběhne v sobotu 29. června v 9.30 hodin v olomoucké katedrále sv. Václava.

 • Jan Faltýnek
  Primice v neděli 30. června v 15.00, kostel sv. Jakuba, Lipník nad Bečvou
 • Ondřej Talaš
  Primice v sobotu 6. července v 15.00, Uherský Brod, klášterní zahrada

Ostravsko-opavská diecéze

Kněžské svěcení se bude konat v sobotu 29. června v 9.30 hodin v katedrála Božského Spasitele v Ostravě.

 • Lukáš Dořičák
  Primice v neděli 7. července ve 14.00, Veřovice, kostel Nanebevzetí Panny Marie
 • Jiří Klos
  Primice v sobotu 6. července v 10.00, Ostrava – Mariánské Hory, kostel Panny Marie Královny
 • Lukáš Mocek
  Primice v neděli 30. července v 15.00, Ostrava-Třebovice, park
 • Vojtěch Žvak
  Primice ve čtvrtek 4. července v 16.00, Těrlicko, náměstí

Litoměřická diecéze

Kněžské svěcení se bude konat v sobotu 29. června v 10.00 hodin v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích.

 • Václav Novák
  Primice v neděli 30. června ve 14.00, Mladá Boleslav, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Řeholníci

 • Martin Moravec O.Cr.
  Kněžské svěcení přijal v sobotu 15. června v hlavním řádovém kostele sv. Františka u Karlova mostu z rukou biskupa Mons. Karla Herbsta SDB a primiční mši svatou sloužil  v neděli 16. června v kostele sv. Petra Na Poříčí, Praha 1.
 • fr. Štěpán Jakub Tichý OPraem.
  Kněžské svěcení proběhne v sobotu 29. června v 10.00 hodin v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Praze na Strahově, primice v pátek 5. července v 10.00 v kostele sv. Jakuba Staršího v Praze-Stodůlkách.
 • Marek Mikuláštík
  Kněžské svěcení proběhlo v sobotu 22. června v Římě v bazilice Santa Maria Maggiore, primice se bude konat v sobotu 6. července v 15.00 v kostele sv. Vavřince ve Vizovicích.
 • Jan Fojtů SDB
  Kněžské svěcení proběhne v sobotu 7. září v 11.00 v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Zlíně, primice v neděli 8. září v 10.00 opět v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Zlíně.

Přehled všech primic s podrobnými informacemi najdete na http://primice.cz/

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019