Biskupové a zástupci řeholí se sejdou na Velehradě

Ve dnech 4. a 5. července se na Velehradě uskuteční již 20. ročník Dnů lidí dobré vůle a Národní cyrilometodějská pouť. Dne 6. července se na tomto poutním místě bude konat i 119. plenární zasedání ČBK. Biskupové českých a moravských diecézí a zástupci řeholí v ČR se sejdou nejen k připomínce našich duchovních kořenů, ale projednají i aktuální záležitosti života katolické církve.
Publikováno: 3. 7. 2019 14:00

Foto: ado.cz

S biskupy a zástupci řeholí se můžete setkat při různých programech Dnů lidí dobré vůle nebo se s nimi modlit při bohoslužbách.

  • 4. července, 17.40: modlitba za vlast ve velehradské bazilice
  • 5. července, 10.30: slavnostní koncelebrovaná mše na nádvoří před velehradskou bazilikou; hlavním celebrantem a kazatelem je apoštolský nuncius v ČR, arcibiskup Charles D. Balvo
  •  5. července, 15.00: východní liturgie ve velehradské bazilice; hlavní celebrant a kazatel apoštolský exarcha Ladislav Hučko
  • 5. července, 16.30: mše svatá v Mikulčicích (hradiště); hlavní celebrant a kazatel olomoucký pomocný biskup Josef Nuzík
  • 6. července, 7.00: mše svatá ve velehradské bazilice na zahájení 119. plenárního zasedání ČBK; hlavním celebrantem je olomoucký arcibiskup Jan Graubner a kazatel litoměřický biskup Jan Baxant


V rámci plenárního zasedání ČBK budou biskupové českých a moravských diecézí a zástupci konferencí vyšších řeholních představených mimo jiné debatovat o aktuální situaci v církvi i ve společnosti. Budou se věnovat i podnětům z komisí a rad ČBK, přípravám na Národní pouť do Říma či oslavám 1100 let od zavraždění svaté Ludmily apod. Plenárního zasedání se bude účastnit i apoštolský nuncius v ČR, arcibiskup Charles. D. Balvo.

Po skončení plenárního zasedání bude vydána oficiální tisková zpráva.

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Církevní školy opět v hledáčku médií

Dívky, které by jinak skončily na ulici nebo doma s invalidním důchodem, mají už třicet let útočiště v Dívčí katolické střední škole. V klášteře Křižovníků s červenou hvězdou u Karlova mostu, kde se naše nejstarší církevní škola nachází, v tuhle chvíli studuje přes padesát dívek. Řád založila sv. Anežka Česká, kterou si tento rok připomínáme i v souvislosti s 30. výročím jejího svatořečení a událostmi roku 1989. Podívejte se na reportáž Jolany Matějkové zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/219452801240035/video/733643 Praha 8 prodala byty i s nájemníky. Nový majitel je chce vystěhovat. Před životem na ulici je zachránila Dívčí katolická škola. Natáčela reportérka ČT Jana Neumannová.
19.11.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 18. do 24. listopadu 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.11.2019

Kardinál Dominik Duka k 17. listopadu

Arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka OP se zamýšlí nad cestou, která vedla k událostem 17. listopadu 1989 a návratu svobody do naší země.
18.11.2019

Kardinál Dziwisz: Svatý otec nikdy nezapomněl na české bratry a sestry

V pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha dnes vyvrcholily oslavy 30 let od kanonizace sv. Anežky České a 30 let od pádu totalitního režimu v naší zemi. Slavnostní mši svatou celebroval Stanisław kardinál Dziwisz, emeritní krakovský arcibiskup a dlouholetý osobní sekretář papeže Jana Pavla II.
16.11.2019

Národní pouť do Říma: Byl to nezapomenutelný zážitek

Skončila česká národní pouť do Říma, které se zúčastnily tisíce poutníků z naší země, aby na místě, kde byla před 30 lety svatořečena sv. Anežka Česká, přišly poděkovat za dar svobody. Pro mnohé z nich to byl nezapomenutelný zážitek. Z jejich výpovědí vám přinášíme atmosféru, která v tomto triduu v Římě panovala. Dokreslují ji fotografie spolku Člověk a Víra.
15.11.2019