Ve Velehradě zazní premiéra skladby arcibiskupa Rudolfa Jana

Při čtvrtečním benefičním koncertě Večer lidí dobré vůle ve Velehradě na Uherskohradišťsku zazní světová premiéra skladby Septet od Rudolfa Jana. Jde o jednu z připomínek letošního 200. výročí od jeho zvolení třetím olomouckým arcibiskupem. Syn rakouského císaře Leopolda II. byl přítelem a žákem Ludwiga van Beethovena, řekl novinářům tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Skladbu nastudovala zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů.
Publikováno: 4. 7. 2019 13:00

Foto: Arcibiskupství olomoucké

Arcibiskup Rudolf Jan dokonce třikrát žádal o obnovení poutního místa Velehrad, proto ho u nás také připomínáme. V archivu v Kroměříži můžeme nalézt jeho notové záznamy, kde rukou Ludwig van Beethoven dělá opravy jeho představ, not, skladeb. Na Velehradě díky Jiřímu Pavlicovi a Filharmonii Bohuslava Martinů zazní ve světové premiéře jedna z jeho skladeb, která je určena pro smyčcové a dechové nástroje,“ řekl Kořenek. Umožní to podle něj transkripce historických zápisů arcibiskupa do současných notových záznamů.

V Arcibiskupském paláci v Olomouci pořádal Rudolf Jan pravidelné veřejné koncerty. „Jako vyučený zahradník založil olomoucké parky, výrazně podpořil stavbu divadla, přestavbu semináře, zařídil obnovu univerzity, na níž prosadil češtinu jako vyučovací jazyk, podporoval českou literaturu, německým seminaristům uložil dobrou znalost češtiny jako podmínku pro působení v dvojjazyčné diecézi,“ uvedl současný olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Při Večeru lidí dobré vůle vystoupí od 19:30 na pódiu před velehradskou bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje také Jiří Pavlica s Hradišťanem, zpěvák Marek Ztracený, houslisté Bohuslav Matoušek a Jakub Junek nebo skupina Javory Beat s Hanou a Petrem Ulrychovými. Výtěžek z charitativního koncertu získá Nadační fond Adiuvare, který podporuje studium mladých lidi ze sociálně slabších poměrů.

(Zdroj: Křesťan Dnes)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Katoličtí skauti se setkají s papežem

Ve dnech 27. července až 3. srpna bude Itálie hostit Euromoot, setkání skautů patřících do Mezinárodní unie evropských skautů UIGSE. Na pět tisíc skautek a skautů z této větve katolicky inspirovaného skautingu se na zakončení týdenního programu setká s papežem Františkem.
19.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 30. týden 2019

V týdnu od 22. července se můžete těšit na dva tematické pořady o svatojakubském putování, Čtení na pokračování z knihy Pekařský učedník ze Znojma a hudební pořad Slyšte, lidé! s názvem Marian Friedl, beskydský chameleon.
19.07.2019

Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany

Válka v Sýrii neskončila, zdůrazňuje ředitel papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro. Od začátku války v roce 2011 věnovala nadace místním církvím zhruba 30 milionů 400 tisíc euro a nyní se rozhodla zahájit dva nové projekty.
19.07.2019

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019