Ve Velehradě zazní premiéra skladby arcibiskupa Rudolfa Jana

Při čtvrtečním benefičním koncertě Večer lidí dobré vůle ve Velehradě na Uherskohradišťsku zazní světová premiéra skladby Septet od Rudolfa Jana. Jde o jednu z připomínek letošního 200. výročí od jeho zvolení třetím olomouckým arcibiskupem. Syn rakouského císaře Leopolda II. byl přítelem a žákem Ludwiga van Beethovena, řekl novinářům tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Skladbu nastudovala zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů.
Publikováno: 4. 7. 2019 13:00

Foto: Arcibiskupství olomoucké

Arcibiskup Rudolf Jan dokonce třikrát žádal o obnovení poutního místa Velehrad, proto ho u nás také připomínáme. V archivu v Kroměříži můžeme nalézt jeho notové záznamy, kde rukou Ludwig van Beethoven dělá opravy jeho představ, not, skladeb. Na Velehradě díky Jiřímu Pavlicovi a Filharmonii Bohuslava Martinů zazní ve světové premiéře jedna z jeho skladeb, která je určena pro smyčcové a dechové nástroje,“ řekl Kořenek. Umožní to podle něj transkripce historických zápisů arcibiskupa do současných notových záznamů.

V Arcibiskupském paláci v Olomouci pořádal Rudolf Jan pravidelné veřejné koncerty. „Jako vyučený zahradník založil olomoucké parky, výrazně podpořil stavbu divadla, přestavbu semináře, zařídil obnovu univerzity, na níž prosadil češtinu jako vyučovací jazyk, podporoval českou literaturu, německým seminaristům uložil dobrou znalost češtiny jako podmínku pro působení v dvojjazyčné diecézi,“ uvedl současný olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Při Večeru lidí dobré vůle vystoupí od 19:30 na pódiu před velehradskou bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje také Jiří Pavlica s Hradišťanem, zpěvák Marek Ztracený, houslisté Bohuslav Matoušek a Jakub Junek nebo skupina Javory Beat s Hanou a Petrem Ulrychovými. Výtěžek z charitativního koncertu získá Nadační fond Adiuvare, který podporuje studium mladých lidi ze sociálně slabších poměrů.

(Zdroj: Křesťan Dnes)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019