Skončilo 119. plenární zasedání České biskupské konference

6. července 2019 se konalo 119. plenární zasedání České biskupské konference na Velehradě. Setkání tak bezprostředně navazovalo na Dny lidí dobré vůle a Národní cyrilometodějskou pouť. Jednání biskupů a představitelů řeholí se účastnil i apoštolský nuncius v České republice – arcibiskup Charles D. Balvo.
Publikováno: 6. 7. 2019 22:15

Tématem jednání byla mimo jiné i náhrada za škody způsobené církvím ze strany státu pozdním vydáním majetku, o který v restitucích žádaly.  Biskupové se na plenárním zasedání společně usnesli, že katolická církev nebude žalovat stát za náhradu škody, která byla církvím způsobená, i když měl stát postupovat v souladu se zákonem a majetek vydat dříve.
 
Dalším z bodů jednání bylo poskytování duchovní služby pro Policii ČR.  Dne 10. června 2019 podepsal policejní prezident Jan Švejdar interní pokyn o poskytování duchovních služeb zaměstnancům Policie ČR. Tento pokyn je také základem pro připravovanou smlouvu mezi ERC a ČBK k této formě ekumenické pastorace. Kaplani budou tuto službu vykonávat stejně jako v armádě nebo v nemocnicích.

Členové ČBK projednávali rovněž podněty z komisí a rad ČBK. V rámci mimořádného misijního měsíce října schválili inciativu Misijní most modlitby, která se bude konat v pátek 18. října 2019. Jedná se o aktivitu Papežských misijních děl spojenou s oslavou Světového dne misií. Misijní most modlitby mohou připravit jednotlivci, rodiny, společenství i celé farnosti.  Plénum ČBK dále schválilo vypracování návrhu jednotné koncepce pastorace rodiny, kterou by mělo vytvořit Národní centrum pro rodinu. Ta by měla sloužit zejména diecézním centrům a organizacím věnujícím se problematice manželství a rodiny. Členové ČBK rovněž pověřili subkomisi pro regionální školství ČBK, aby připravila koncepci ohledně prevence sexuálního zneužívání na církevních školách.
 
Biskupové hovořili o přípravách na Národní pouť do Říma v listopadu tohoto roku u příležitosti oslav 30 let od kanonizace svaté Anežky České. Odsouhlasili i žádost organizace Post Bellum, že se 17. listopadu v 17.11 hodin rozezní zvony na všech kostelích a kaplích jako připomínka 30 let od pádu komunistického režimu. V roce 2021 si budeme připomínat 1100 let od zavraždění svaté Ludmily, biskupové se tedy rozhodli vyhlásit rok 2021 Rokem svaté Ludmily. Představitelé České biskupské konference také schválili zahájení beatifikačního procesu P. Adolfa Kajpra SJ.


P. Kajpr byl katolický kněz, jezuita, novinář a vězeň nacismu i komunismu. Vyjadřoval se nejen k ústředním tématům katolické víry, ale také k soudobým společenským a politickým tématům. Za své názory byl vězněn nacisty (1941–1945) i komunisty (1950–1959). Po devíti letech v komunistických žalářích zemřel ve věku 57 let „v pověsti svatosti a mučednictví“ (více informací o P. Kajprovi v příloze).

Soubory ke stažení

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
15.09.2019

Papež František svolává summit o globální výchově

Papež František zveřejnil poselství s výzvou k vytvoření globálního výchovného spojenectví. Pozval nejen všechny veřejné činitele z výchovně-vzdělávacího sektoru celého světa do Říma, aby se společně zamýšleli nad tím, jak na to, ale obrací se i na každého člověku a na všechny lidi společně. Za tím účelem vydal písemné poselství a jeho stručnější video verzi.
13.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 38. týden 2019

V týdnu od 16. září najdete v programu Proglasu například pořad věnovaný blahořečení pallotina P. Richarda Henkese nebo rozhovor s kardinálem Blasem Cupichem z amerického Chicaga v pořadu Všimli jsme si.
13.09.2019

Papež František navštíví v listopadu Thajsko a Japonsko

Na pozvání thajské vlády a tamějších biskupů navštíví papež František ve dnech 20. – 23. listopadu Thajsko. Posléze se pak na pozvání japonské vlády a tamějšího episkopátu ve dnech 23. – 26. listopadu vydá do Japonska, kde navštíví Tokio, Nagasaki a Hirošimu.
13.09.2019

Roadshow ,,Představení Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027”

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR pořádá dne 14. října 2019 roadshow, na kterém představí Integrovaný regionální operační program po roce 2021.
13.09.2019