Niger: Oni mají zbraně, ale my máme Ježíše!

„Křesťané tvoří méně než jedno procento z asi patnáctimilionové populace diecéze Maradi,“ říká biskup Ambroise Ouédraogo v interview pro papežskou nadaci ACN - Pomoc trpící církvi. Tento sedmdesátiletý duchovní je prvním a dosud jediným biskupem v diecézi Maradi, jedné ze dvou diecézí v Nigeru, vnitrozemské zemi na západě Afriky.
Publikováno: 10. 7. 2019 14:00

Dlouhá léta žilo asi 5-6 tisíc katolíků v diecézi v klidu a míru s většinovou muslimskou populací, informuje biskup. „Toto se ale změnilo v roce 2015, kdy byly ve francouzském satirickém týdeníku Charlie Hebdo publikované karikatury kritizující islám.“ V průběhu několika hodin bylo v zemi zabito minimálně deset křesťanů a během násilností a nepokojů, které se rozpoutaly po celé zemi, bylo zničeno více než 70 kostelů a dalších křesťanských budov. Přibližně 80% všech křesťanských kostelů v zemi bylo cíleně napadených, zejména kostely ležící v regionech Niamey a Zinder.

Křesťané žili ve velkém strachu před radikálními islámskými fundamentalisty. A tento strach v nich stále přetrvává, protože v nepravidelných intervalech se útoky opakují dodnes,“ pokračuje biskup. Jen před dvěma týdny byl v jeho diecézi radikálními skupinami, které protestují proti uvěznění imáma, podpálen protestantský kostel v Maradi. Zmíněný imám byl zadržen poté, co se ve svém kázání vyjádřil proti návrhu zákona o přísnějším regulování finančních zdrojů na stavbu a provoz soukromých bohoslužebných míst. I přes protesty byl v pondělí 17. června zákon schválen nigerijským parlamentem.

Pouze 8 kilometrů od místa dosud posledního útoku v Maradi žije sestra Marie Catherine Kingbo se svým společenstvím Kristových služebnic. V rozhovoru pro ACN říká: „S útoky jsme počítali, ale nemysleli jsme si, že je vyvolá předložení tohoto návrhu zákona.“ Od jejího příjezdu do Nigeru před 15 lety se situace v zemi změnila k nepoznání. „V té době neexistovalo v zemi téměř žádné mezináboženské napětí. Teď ale už i samotní muslimové připouštějí, že je v zemi příliš mnoho mešit a škol koránu a nedostatek studní a nemocnic,“ vysvětluje sestra Catherine. Její společenství a také jejich žákyně, které vyučují, jsou z důvodu obav z útoků islamistů pod neustálou policejní ochranou. „Spirála násilí uvolněná v Libyi, Sýrii a v dalších zemích severní Afriky a Blízkého východu se nebezpečně šíří dál,“ dodává se žalem.

Sestra Catherine je ale přesvědčena, že nejen zlo, ale také dobro se šíří neustále dál. Její kongregace organizuje a vede množství aktivit ve prospěch celého společenství. Sestry pomáhají především ženám v nouzi, také pořádají každoroční setkání křesťanů a muslimů. V roce 2006 se prvního mezináboženského setkání zúčastnilo 28 lidí. V minulém roce jich bylo již 350. Vztahy s místními imámy a muslimskými sousedy jsou dobré, říká sestra Catherine. I proto, ani ze strachu z možných útoků extremistů, nechce do budoucna polevit ve svém úsilí. „My neodejdeme. Oni mají zbraně, ale my máme Ježíše.“

Biskup Ouédraogo to cítí stejně. Spolupráci a dialog s muslimy nezpochybňuje. Je přesvědčen, že „velká část muslimů považuje aktuální situaci za hanebnou a křesťanům prokazují solidaritu“. A dodává: „Až 95-98 % dětí v našich institucích je muslimského vyznání. I většinu našich projektů realizujeme v regionech s téměř stoprocentní muslimskou populací. Neděláme mezi lidmi žádné rozdíly. A tak to i zůstane.“

Papežská nadace ACN - Pomoc trpící církvi podporuje pravidelně církev v Nigeru už několik let. Mezi projekty, které nadace v Nigeru financuje, patří formační věroučné kurzy a existenční pomoc pro kněží.

(Zdroj: ACN - Pomoc trpící církvi)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Katoličtí skauti se setkají s papežem

Ve dnech 27. července až 3. srpna bude Itálie hostit Euromoot, setkání skautů patřících do Mezinárodní unie evropských skautů UIGSE. Na pět tisíc skautek a skautů z této větve katolicky inspirovaného skautingu se na zakončení týdenního programu setká s papežem Františkem.
19.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 30. týden 2019

V týdnu od 22. července se můžete těšit na dva tematické pořady o svatojakubském putování, Čtení na pokračování z knihy Pekařský učedník ze Znojma a hudební pořad Slyšte, lidé! s názvem Marian Friedl, beskydský chameleon.
19.07.2019

Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany

Válka v Sýrii neskončila, zdůrazňuje ředitel papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro. Od začátku války v roce 2011 věnovala nadace místním církvím zhruba 30 milionů 400 tisíc euro a nyní se rozhodla zahájit dva nové projekty.
19.07.2019

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019