Papež věnoval zaměstnancům Vatikánu brožurku „Nepomlouvej druhé'

Datum publikace23. 7. 2019, 14.00

Třicetistránková brožurka italského kapucína Emiliana Antenucciho s názvem „Nepomlouvej druhé' se stala povinnou četbou pro všechny zaměstnance Vatikánu. Před několika dny ji obdrželi od papeže Františka, který tak chce bojovat proti pomluvám.

Foto: Daniel Ibáñez/CNA

Pomluvy jsou pro církev nebezpečím

Klepy jsou jako teroristický útok,“ prohlásil papež opakovaně při kázáních v Domě svaté Marty, ale také při různých audiencích. Jedná se tedy o jev, o jehož nebezpečnosti pro vnitřní život církve je Petrův nástupce nepochybně přesvědčen. Neudivuje proto, že před několika dny našli všichni vatikánští zaměstnanci ve své schránce útlý sešitek kapesního formátu s výmluvným názvem: Nepomlouvej druhé (Non sparlare degli altri, Effatá, 2019). Jeho autorem je italský kapucín Emiliano Antenucci, „vynálezce“ kurzů vnitřního ztišení, který papeži Františkovi již před několika lety daroval ikonu Panny Marie, Matky ticha.

Proč pomlouváme druhé?

„Proč tak přísně odsuzujeme druhé?“ ptá se italský řeholník v úvodním zamyšlení, uvozeném výňatky z papežových promluv. Činíme tak z nedostatku lidskosti, z nedbalosti o druhé, či protože nám chybí sebeúcta i úcta k Bohu anebo pociťujeme nadřazenost při rozdělování lidí na dobré a špatné.

Františkánský řeholník pak vybízí čtenáře ke zpytování svědomí nad dvanácti tvrzeními, jimiž odpovídá na otázku, „proč druhé pomlouváme“. Mezi možnými důvody nejmenuje pouze hněv, závist a špatnost, nýbrž také nedostatek sebeúcty, strach z otevřeného dialogu s druhým člověkem a rovněž skutečnost, že šiřitel drbů je ve skutečnosti hluboce nešťastný člověk.

12 duchovních léků proti pomluvám

Antenucciho knížečka nicméně nesetrvává pouze u negativní analýzy, nýbrž naopak – opětovně na základě papežových promluv – předkládá seznam dvanácti duchovních léků, s jejichž pomocí se lze vymanit z pomlouvačného tónu i postoje.

Patří k nim např.:

• Modlitba za očerňovanou osobu
  • Diskrétnost v uchování svěřených tajemství
  • Hledání pozitivních stránek na druhém člověku...
  • Či zcela konkrétní kousnutí do jazyka

Pět postupů k obrácení srdce

Autor svazku uvádí pět postupů, které vedou k obrácení srdce:

• Pohled do zrcadla spojený se zpytováním svědomí.
  • Pohled na Ukřižovaného, abychom zakusili, nakolik nás Bůh miluje, a naučili se odpouštět sami sobě, Bohu i druhým, zejména těm, kdo nám ublížili.
  • Pohled na chudé, který nás zbavuje vlastní sebestřednosti a pohodlnosti.
  • Pohled na přírodu
  • Pohled do věčnosti

Umění mlčet

Všechny tyto postoje kladou značný důraz na mlčení, které je „duchovní cestou vycházející z ucha, dospívající k ústům a uzavírající se v mysli a srdci,“ píše dále italský řeholník.

Ztišení, mlčenlivost, rezervovanost a diskrétnost se projevily jako nepopiratelné hodnoty rovněž v lidové moudrosti a výrocích slavných osobností. Např. nositelka Nobelovy ceny Marie Curie-Sklodowská napsala: „Zajímejte se spíše o myšlenky než o lidi“ a dále manželka prezidenta USA Eleanor Rooseveltová: „Velcí duchové diskutují o idejích, průměrní o událostech a malí o lidech a jejich konání.“

Proto papež vzkazuje svým zaměstnancům: Hleďte si sami sebe, avšak především se naučte umění mlčet, jak prokázal Ježíš před davem, který Ho chtěl lynčovat, anebo před soudem, který Ho nespravedlivě odsoudil. Aniž byste přitom zapomínali na osmé přikázání: Nepromluvíš křivého svědectví...“

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Radka Blajdová