Katolický týdeník: Nadúroda meruněk či malin? Vídeňané je darují charitě

Datum publikace31. 7. 2019, 10.00

Zužitkovat nadbytečnou úrodu, a ještě pomoci druhým – to umožňuje Vídeňanům tamní Arcidiecézní charita skrze projekt „Čas sklizně“.

Zahrádkářům, kterým se urodilo více ovoce, než mohou spotřebovat, anebo vzhledem k věku už nezvládnou úrodu sklidit a zpracovat, charita navrhuje, aby jí plodiny darovali. V charitním provozu „Am Himmel“ (V nebi) pak ovoce zpracují tamní postižení zaměstnanci a vyrobí z něj marmeládu či sirupy. Výrobky se poté budou prodávat v charitních obchodech, včetně toho na známé Mariahilfer Straße, a tržba poputuje na pomoc nemajetným lidem nebo klientům dalších charitních zařízení.

„Na druhu plodin nezáleží – mohou to být peckoviny, jablka i drobné ovoce, a třeba i z levandule umíme vyrobit sirup,“ sdělil mluvčí charity Martin Gantner. Případní dárci se mohou s pracovníky charity domluvit po telefonu či e-mailu. Pokud nechtějí, nemusejí sklizeň ani nikam odvážet, pracovníci ji u zahrádkářů sami vyzvednou, a dokonce ji v případě zájmu také očesají. Netypická sbírka bude pokračovat až do podzimu.

Zařízení „Am Himmel“ je ekologické zahradnictví v Grinzingu na okraji Vídně, kde nacházejí uplatnění lidé s handicapy. Součástí je právě i výroba rostlinných šťáv, sirupů, likérů, čajů, kompotů a zavařenin.

(katholisch.at, sch)

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Skauti mají sraz v Americe i v Římě

Historicky největší světové setkání skautů probíhá od minulého týdne v Americe. Češi se mezi 45 tisíci skauty z více než 160 zemí neztratí. Představí unikát - podsadové stany a připomenou i zkušenost s totalitami. Další skauti se vypravili do Itálie, uvidí se s papežem Františkem.

Téma: Začalo to vyhozením z okna

Před 600 lety vyhodil rozvášněný dav z oken Novoměstské radnice pražské konšely. První pražskou defenestrací začala husitská revoluce.

Umění odpočívat

Je mnoho činností, které nazýváme odpočinkem. Jak je ale možné, že se často odpočatí necítíme?

Papež radí, jak proti pomluvám

Minulý týden našli všichni vatikánští zaměstnanci ve své schránce 30stránkovou knížečku, která varuje před pomlouváním. Dostali ji od Svatého otce.

Připravujeme: VAVŘINECKÁ POUŤ

Na svátek sv. Vavřince uplyne osmdesát roků od statečného kázání Mons. Bohumila Staška proti nacistické okupační moci.

Autor článku: Tereza Myslilová