Apoštolská exhortace Kristus žije vychází nyní v češtině

Datum publikace1. 8. 2019, 15.00

V těchto dnech vychází v Karmelitánském nakladatelství posynodní apoštolská exhortace mládeži a celému Božímu lidu s názvem Christus vivit - Kristus žije. Českým překladem ji opatřil P. Jaroslav Brož.

„Drazí mladí přátelé..., nenechte se, prosím, kupovat. Nenechte se svádět, nenechte se zotročovat ideologiemi, které nás kolonizují, které nám tlučou do hlavy podivné ideje, abychom byli nakonec zotročení, závislí a promarnili svůj život. Vy nemáte cenu. To si musíte stále opakovat: nejsem v dražbě, nemám cenu. Jsem svobodný, jsem svobodný! Zamilujte se do této svobody, kterou nabízí Kristus. Pohleď na rozpjaté paže ukřižovaného Krista a dovol, ať tě stále znovu zachraňuje,“ píše papež František ve svém „dopise mladým“. Připomíná jim základní pravdy víry a současně je povzbuzuje k růstu ve svatosti a horlivosti v osobním povolání.

Svatý otec se nechal inspirovat bohatými úvahami a rozhovory na synodě o mládeži, která se konala v říjnu loňského roku v Římě. Inspirativně, důkladně a mnohdy překvapivě pojednává o tématech, jako jsou domov, autorita, různé formy zneužívání, osobní růst, partnerské vztahy, stále větší propojenost i samota v digitálním prostředí, migrace, nezaměstnanost a mnohé další.

Exhortace je povzbuzením nejen pro věřící

Apoštolská exhortace Christus vivit je z pohledu mladých adresována nejen těm, kteří jsou aktivními křesťany, ale i těm, kteří se vzdálili nebo se dosud se vzkříšeným Kristem nesetkali,“ uvedla Marie Jenišová, která se v červnu spolu s Ondřejem Elbelem zúčastnila XI. mezinárodního fóra mládeže v Římě.

Text papeže Františka mladé zaujal, neboť píše o aktuálních problémech, kterým mladí čelí, a nabízí světlo na konci tunelu. „Musíme udělat maximum pro to, aby se text k mladým lidem opravdu dostal. Přemýšlíme, jak využít sociální sítě nebo videa, aby se Christus vivit dostal i k těm, kteří běžně knihy nečtou,“ uvedl Ondřej Elbel a P. Jan Balík dodává: Myslím, že bude vhodné, když si ji kněží o prázdninách prostudují a na podzim ji předají ve svých farnostech během homilií a nechají se jí ovlivnit ve svých pastoračních plánech.

P. Balík exhortaci shrnul do tří hesel:

• Povzbuzení mladých k aktivitě a k odpovědnosti za život.
  • Zdůraznění, že církev potřebuje slyšet hlas mladých.
  • Podtržení skutečnosti, že pro mladé lidi je nutné, aby rozvíjeli víru uprostřed společenství, ve kterém jsou zároveň aktivní.

Přestože Františkova exhortace nevyčerpává všechna témata pastorace mládeže, je hlubokým rozjímáním o daru mládíRozdělena je do devíti kapitol:

• Co říká Boží slovo o mladých lidech?
  • Ježíš Kristus je stále mladý
  • Jste Božím „TEĎ“
  • Velká zvěst pro všechny mladé lidi
  • Cesty mládí
  • Mladí lidé s kořeny
  • Pastorace mládeže
  • Povolání
  • Duchovní rozlišování

Více informací najdete zde.

(Zdroj: Karmelitánské nakladatelství)

Autor článku: Radka Blajdová