Vzpomínková mše svatá připomene kardinála Františka Tomáška

Datum publikace2. 8. 2019, 9.15

Tuto neděli 4. srpna uplyne 27 let od úmrtí kardinála Františka Tomáška, jehož odkaz shrnul český primas Dominik Duka slovy: opravdovost, věrnost a láska k člověku, vlasti a národu. Při této příležitosti bude konat v neděli 4. srpna v 10.00 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha tradiční vzpomínková mše svatá, kterou bude celebrovat biskupský vikář P. ThDr. Jan Balík.

Kardinál František Tomášek se stal jednou z nejvýraznějších tváří římskokatolické církve v Československu v době komunistického útlaku vůči věřícím. Na biskupa byl již tajně vysvěcen v roce 1949 olomouckým arcibiskupem Josefem Matochou. V nelehké době na začátku 50. let byl krátce vězněn, poté působil jako administrátor v Moravské Huzové. V 60. letech se účastnil jako člen československé delegace všech zasedání Druhého vatikánského koncilu. V době uvolňování napětí mezi komunistickými režimy a Svatým Stolcem byl nejprve jmenován administrátorem pražské arcidiecéze, papež Pavel VI. ho poté roku 1977 jmenoval 34. pražským arcibiskupem a kardinálem

Jako arcibiskup a kardinál se stále více vymezoval vůči komunistickým zásahům do života církve, spoluinicioval založení hnutí Dílo koncilové obnovy i vznik programu Desetiletí duchovní obnovy a zasadil se o svatořečení Anežky České papežem Janem Pavlem II. v listopadu 1989. V souvislosti se svatořečením  sv. Anežky podpořil krátce poté následující sametovou revoluci, když v katedrále sv. Víta prohlásil, že Katolická církev je na straně národa!. Po roce 1991 byl z funkce pražského arcibiskupa uvolněn.

Zemřel 4. srpna 1992 a byl pochován ve svatovítské katedrále. Kardinál Tomášek byl skutečným symbolem naděje nejenom církve, ale všech křesťanů a národů, kteří obývali tehdejší Československo. Jeho odkaz můžeme shrnout do několika vět: opravdovost, věrnost a lásku k člověku, vlasti a národu, vzpomenul na jeho osobnost kardinál Dominik Duka.

(Zdroj: Arcibiskupství pražské)

Autor článku: Radka Blajdová